Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 23d. 08:00

Premjera! Eugene Ionesco „Plikagalvė dainininkė“

„Plikagalvė dainininkė“
Organizatorių nuotr. / „Plikagalvė dainininkė“

„Plikagalvė dainininkė“ – prancūzų dramaturgo, absurdo teatro pradininko Eugene Ionesco (Eženo Jonesko, 1909-1994) pjesė, parašyta 1948 m.

Nežiūrint į tai, kad E. Jonesko pjesės sulaužė visas psichologinio ir realistinio teatro taisykles, pats autorius jas laikė realiomis, kaip realus yra mūsų gyvenimo absurdas. „Mūsų gyvenimas, kaip ir mano teatras, – absurdiškas, juokingas, niekingas ir nelaimingas“, – teigė dramaturgas ir prieš gyvenimo tragizmą  kovojo pasitelkdamas humorą ir fantaziją, kuri vienintelė veda į tiesą. „Tiesa yra mūsų svajonėse ir vaizduotėje, o realizmas tik susiaurina ir iškreipia tikrovę“, – skelbė didysis paradokso meistras.

Pasakojama, kad parašyti „Plikagalvę dainininkę“ dramaturgą įkvėpė anglų kalbos pasikalbėjimų žodynėlis pradedantiesiems, kai jis sumanė išmokti angliškai. Užuot išmokęs kalbos, jis sužinojo vien tai, kas seniai buvo žinoma – kad savaitė turi septynias dienas, lubos yra viršuje, o grindys apačioje. Taip gimė pjesė, nukreipta prieš konformizmą, lozungus, asmenybės niveliaciją, verčianti pamatyti ir suvokti banalybės ir kalbos absurdiškumą bei sugrąžinanti gyvenimui paslapties pojūtį. Jonesko protestuoja prieš šiuolaikinę civilizacijos mechaniką, tikrų vertybių praradimą,  bendravimo susvetimėjimą, izoliaciją, vienatvę, automatišką paklusnumą visuomenės normoms ir degradaciją.

„Plikagalvė dainininkė“ mus nukelia į tipišką anglišką aplinką – angliškame interjere angliški personažai ponai Smitai geria anglišką arbatą ir angliškai šnekučiuojasi apie anglišką kasdienybę. Tačiau čia nėra nei chronologiškai nuoseklaus veiksmo, nei įprastos logikos, nei aiškių personažų siekių, nei pačios plikagalvės dainininkės. Atrodo, kad Jonesko pasaulis išsikraustė iš proto ir prarado prasmę. Bet argi parodyti mūsų gyvenimo absurdą yra ne geriausias būdas su juo kovoti? Ir E. Jonesko tą puikiai įrodo, įnirtingai demaskuodamas kvailumą, konstatuodamas absurdą ir suteikdamas atramos tašką kovoje su beprasmybe. Jis moko mus pamatyti ir pajusti banalybę, nes tik ją suvokę, galime judėti pirmyn ir sugrąžinti pasauliui jo gylį.

„Tik žodžiai turi reikšmę, visa kita – plepalai“, – skelbia E.Jonesko, aršus banalybės priešas ir paradoksalios logikos virtuozas.

Režisierius Stanislovas RUBINOVAS
Dailininkas Sergėjus BOCULLO

Vaidina: Gintautas BEJERIS, Simona BLADŽENAUSKAITĖ, Vytautas GASILIŪNAS, Kristina KAZAKEVIČIŪTĖ, Alma MASIULIONYTĖ, Edita NICIŪTĖ, Aleksandras RUBINOVAS, Violeta STEPONKUTĖ, Daiva ŠKELEVAITĖ

Premjera 2012 balandžio 27, 28 d.


 
Temos: 1 Premjera
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką