Dabar populiaru
Publikuota: 2016 kovo 25d. 11:00

Prezidentinis elitas – įmonės, sulaukusios išskirtinio D.Grybauskaitės dėmesio

Parduotuvės „Ikea“ atidarymas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Parduotuvės „Ikea“ atidarymas

Jeigu jūsų įmonėje apsilankė prezidentė, visi žinos, kad jūs atstovaujate sąžiningam verslui. Mat tik tokių bendrovių slenkstį peržengia Dalia Grybauskaitė. Taigi kur ir kodėl lankosi prezidentė?

D.Grybauskaitė į klausimą, kodėl šią savaitę apsilankė įmonėje „Daumantai LT“, atsakė dūriu kitoms Kėdainių ir visos Lietuvos įmonėms: „Ten, kur įmonės dirba galbūt ne taip sąžiningai ir skriaudžia savo darbuotojus, aš ten nesilankau.“

Kėdainiuose veikia perdirbimo įmonės, kurios siejamos su Viktoru Uspaskichu. Kai kuriose jų atlyginimai anksčiau mokėti vokeliuose. Tačiau prezidentės dėmesio nesulaukia ir tos bendrovės, kurios nėra įsivėlusios į skandalus. 

D.Grybauskaitė, kaip, beje, ir kiti aukščiausi šalies vadovai, lankosi tik tose įmonėse, kurioms ir be prezidentinio dėmesio sekasi gerai.

Vos keliolika įmonių – tiek jų nuo 2009 metų, kai pradėjo vadovauti Lietuvai, yra aplankiusi prezidentė. Žinoma, tai nereiškia, kad tik tiek bendrovių Lietuvoje yra skaidrios ir sąžiningos.

Ji, kaip, beje, ir kiti aukščiausi šalies vadovai, lankosi tik tose įmonėse, kurioms ir be prezidentinio dėmesio sekasi gerai.

LR Prezidento kanceliarijos/R. Dačkaus nuotr./Prezidentė lankosi socialiai atsakingoje lietuviško kapitalo įmonėje „Daumantai LT“
LR Prezidento kanceliarijos/R. Dačkaus nuotr./Prezidentė lankosi socialiai atsakingoje lietuviško kapitalo įmonėje „Daumantai LT“

Dėmesio sulaukia tik lyderiai

Įmonių „paklydėlių“ D.Grybauskaitė nemėgsta. Toks įspūdis susidaro pažvelgus į sąrašą bendrovių, kur ji lankėsi nuo 2009 metų, kai tapo šalies prezidente.

2013 metų rugpjūčio viduryje kartu su daugybe žmonių į „Ikea“ atidarymą atvyko ir prezidentė. Tuomet ji išreiškė džiaugsmą, kad tai yra didelis darbdavys regione, negana to, skandinaviško kapitalo įmonė, tai reiškia, socialiai atsakinga ir skaidri. Tai buvo pirmoji „Ikea“ parduotuvė Baltijos šalyse. Šalies vadovė nepraleido progos ir apsipirkti. 

Įmonių atidarymuose D.Grybauskaitė yra buvusi vos porą kartų. 2013 metais ji taip pat nuvyko į „Fortum“ jėgainės atidarymą Klaipėdoje. Kaip ir „Ikea“, pastaroji, galima sakyti, yra pionierė Lietuvoje, mat šilumą gamina degindama ir atliekas. To kol kas niekas nedaro. 

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Algimantas Markauskas
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Algimantas Markauskas

Pernai ji Vilniuje atidarė „Thermo Fisher Scientific“ laboratoriją, neturinčią analogų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, mat ten gaminamos „Dynabeads“ magnetinės dalelės, labai svarbios limfocitų ląstelių terapijoje – naujame kovos su vėžiu metode. 

„Esame tie, į kuriuos žiūrės pasaulis, kurie gydys žmones“, – tuomet sakė D.Grybauskaitė. 

„Daumantai LT“, kur prezidentė nuvyko šią savaitę, buvo pirmoji maisto pramonės įmonė jos sąraše. D.Grybauskaitė pabrėžė, kad įmonė yra skaidri, neskriaudžia savo darbuotojų, nemoka atlyginimų vokeliuose.

Nors maisto pramonė yra viena stipriausių Lietuvoje, o pieno ir mėsos įmonės tarpusavyje smarkiai konkuruoja, D.Grybauskaitė kol kas nėra aplankiusi jų.  

Į Lietuvos dirbančiuosius ji dėmesį atkreipė ir tuomet, kai lankėsi „Argintoje“ – įmonėje, kuri pati perkvalifikuoja specialistus. Vizitu D.Grybauskaitė pagerbė ir plėveles gaminančią „Lietpak“, įdarbinusią 600 darbuotojų.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Lietuvos Respublikos Prezidentė lankėsi metalo apdirbimo įmonėje
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Lietuvos Respublikos Prezidentė lankėsi metalo apdirbimo įmonėje

Įmonių, kur lankėsi D.Grybauskaitės, sąrašas neilgas – vos keliolika įmonių. Be jau minėtų, sąrašą papildo „Saulėtekio slėnyje“ įsikūrusios bendrovės, „Snaigė“, „Astra“, „Intersurgical“, „Brolis Semiconductors“, „Grigiškės“, „Pixelmator Team“, „Šviesos konversija“, „Elektra“, „Baltik vairas“, „Nasdaq“.

Akivaizdu, kad ji lankosi tik tose įmonėse, kurios lyderiauja rinkoje arba neturi konkurentų, yra modernios, dirba skaidriai. Be to, gali susidaryti įspūdis, kad prezidentė nesilanko bendrovėse, jei šios turi labai stiprius konkurentus. 

Kodėl D.Grybauskaitė atsuka nugarą toms, kurioms sekasi sunkiau?

Ne politikai kuria verslą

Politikai negali daryti stebuklų ir kurti tuščioje vietoje kažkokių gėrybių, – sakė V.Sutkus.

Verslo diplomatija yra labai svarbi šalies verslui, ypač tam, kuris bando dirbti su Rytų rinkomis, kur vis dar kelius atveria politinis užnugaris.

„Atėjus į kitą šalį, reikia išmokti vietines taisykles, pagal jas žaisti. Tada verslas bus sėkmingas“, – 15min sakė Valdas Sutkus, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas.

Tačiau kam reikalingi aukščiausių valstybės vadovų vizitai tose įmonėse, kurioms ir taip puikiai sekasi?

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valdas Sutkus
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valdas Sutkus

„Jeigu įmonė atidaro naują gamyklą ir atidaryme dalyvauja aukšti valstybės pareigūnai, tai yra motyvacinis dalykas įmonės vadovui, kolektyvui, verslo partneriams. Tai parodo, kad ta gamykla yra tikrai svarbi“, – sakė V.Sutkus.

Jo nuomone, ne valstybė turi kurti verslą ir plėtoti, todėl yra visiškai suprantama, kodėl aukščiausi valstybės vadovai lankosi ne tose bendrovėse, kurios sunkiai juda į priekį.

„Politikai negali daryti stebuklų ir kurti tuščioje vietoje kažkokių gėrybių. (…) Ten, kur palanki dirva ir žmonės pasodina gerus augalus, jie gerai auga, tai politikai turi ateiti pagirti ūkininką“, – sakė jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką