Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 27d. 10:09

Prezidento patarėja: sanatorijos „Belorus“ perėmimas galėtų būti ilgalaikis sprendimas

„Belorus“ sanatorija Druskininkuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / „Belorus“ sanatorija Druskininkuose
Nuo Europos Sąjungos sankcijų Minsko režimui nukentėjusios Druskininkuose esančios sanatorijos „Belorus“ perėmimas galėtų būti ilgalaikis problemos sprendimas, tačiau būtina išsiaiškinti, ar Baltarusija dėl to ketintų derėtis, teigia prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė.

„Turi būti rastas sprendimas dėl „Belorus“ sanatorijos likimo. Ir trumpalaikis, ir ilgalaikis. Kai kalbu apie ilgalaikį sprendimą, tai tikrai taip, galbūt vienas iš būdų yra tą turtą perimti iš Baltarusijos, nes gana galbūt anomalija, kad Lietuvoje stovi pastatų kompleksas, kuris priklauso gretimos šalies prezidento administracijai“, – antradienį Žinių radijui sakė patarėja.

„Lietuvos piliečiais turėtų būti pasirūpinta, kad nuo taikomų sankcijų jie nenukentėtų“, – pridūrė ji.

A.Skaisgirytė taip pat sakė, kad reikėtų išsiaiškinti, ar Minskas norės derėtis dėl sanatorijos turto perėmimo.

„Ar Baltarusija norės derėtis dėl „Belorus“ sanatorijos, tai šitą reikėtų išsiaiškinti, nes nežinau, ar tai buvo padaryta iki priimant šituos sprendimus Seime“, – teigė A.Skaisgirytė.

Seimo Užsienio reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetai siūlo įgalioti Vyriausybę pradėti derybas su Baltarusija dėl jai priklausančios ir ES sankcijų sulaukusios Druskininkų sanatorijos „Belorus“ perdavimo Lietuvai.

Siūloma Vyriausybei inicijuoti konsultacijas dėl galimo „Belorus“ statinių, atitekusių Baltarusijai pagal 1995 metų vasario 6 dienos Lietuvos ir Baltarusijos vyriausybių susitarimą, išpirkimo ir sklypo nuomos sutarties nutraukimo.

Anot prezidento patarėjos, vienašališkas šios sutarties nutraukimas, nepaisant Minsko pažeidimų, būtų kraštutinis žingsnis.

„Vienašališkas sutarties nutraukimas būtų kraštutinis žingsnis, kurio būtų galima griebtis, jeigu visi kiti variantai pasirodytų neveiksmingi“, – kalbėjo šalies vadovo vyriausioji patarėja užsienio politikai.

„Belorus“ priklauso Baltarusijos prezidento reikalų valdybai. Jai vadovauja Viktoras Šeimanas, esantis ES sankcijų sąraše.

Bankas „Swedbank“ pernai gruodžio mėnesį įšaldė sanatorijos sąskaitas, dėl to kurį laiką darbuotojai negalėjo sulaukti atlyginimų.

Įšaldžius sanatorijos sąskaitas banke, Seimas priėmė įstatymą, kuris numatė vienkartines išmokas sanatorijos darbuotojams.

Sanatorijoje „Belorus“ dirba apie 390 žmonių, iš jų apie 350 yra Lietuvos piliečiai.

Pagal 1995 metų vasarį pasirašytą, Seimo ratifikuotą bei 1996 metų balandžio 26 dieną įsigaliojusį dvišalį susitarimą Lietuva perdavė Baltarusijai Druskininkuose dar sovietmečiu pastatytą sanatoriją „Baltarusija“ ir 99 metams išnuomojo žemės sklypą.

Tuo metu Minskas įsipareigojo tokiam pat laikui išnuomoti Baltarusijoje, Drūkšių ežero pakrantėje esančią 1,3 kv. kilometro teritoriją ir perduoti Lietuvai joje esančius įrenginius: hidroelektrinę „Tautų draugystė“ ir vandens šliuzų sistemą, kuri buvo vadinama „Objektas 500“. Jis buvo svarbus garantuojant Ignalinos atominės elektrinės saugumą, iki Nepriklausomybės atgavimo jis priklausė jėgainei.

Minskas iki galo savo įsipareigojimų neįvykdė: hidrotechniniai įrenginiai, kuriais reguliuojamas vandens lygis Drūkšių ežere, Lietuvai iki šiol neperduoti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką