Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 26d. 15:02 , Atnaujinta: 2021 liepos 26d. 16:57

Privalomas testavimas pajūrio verslui tarsi spąstai: sezono vidury gali likti be darbuotojų

Saulėlydis Palangoje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Saulėlydis Palangoje
Pajūrio verslas atsidūrė tarsi spąstuose. Įsigaliojus reikalavimui tam tikrų sričių darbuotojams testuotis kas 7–10 dienų, punktai nugulti ir vietų juose nėra. Darbdaviai sako, jog situacijos sudėtingumas nugulė ant jų pečių. Sezoninį darbą dirbantys žmonės išgirdę apie testavimus ar vakcinas apskritai kelia rankas ir drąsiai taria „sudie“.

Apie problematiką jau sekmadienį vakare socialiniuose tinkluose prabilo Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė. Jos teigimu, norint pasidaryti testą, šiuo metu vietos galima gauti tik rugpjūčio antroje pusėje. Be to, ne visi darbuotojai sutinka būti testuojami ar vakcinuojami, tad aiškiai ištransliuoja išeisiantys iš darbo, o pajūry juk pats sezono įkarštis ir naujų darbuotojų rasti tikras iššūkis.

„Iš tiesų, išėjus įstatymui, kad darbdaviai, dirbantys tam tikrose sferose, pavyzdžiui, maitinimo sektoriuje dirbantys darbuotojai, ne tik virtuvėje, ne tik su maistu, bet ir visos maitinimo įstaigos, taip pat ir vadovai, direktorius, turi būti testuoti, neigiamą koronaviruso testą turėti arba jau vakcinuoti. Kitu atveju turėtų būti nušalinti nuo darbo, vadinasi, nemokėti darbo užmokesčio ir dirbti palikti tuos, kurie turi privalumus. Tokia situacija ironiška. Kadangi verslas supranta, kad reiktų rekomenduoti pasiskiepyti, testuoti, kad apsaugotų save ir aplink, kad galėtume rudenį nestabdyti veiklų, tačiau vykdyti tą prievolę neturim galimybės, – sako I.Valaitienė. – Bandant registruoti Palangoje, Klaipėdoje, aplinkiniuose miestuose, nėra tiesiog vietų iki rugpjūčio antros pusės arba galo. Girdime žinutę, kad bus baudos, darbdavys gali būti nubaustas maždaug 6 000 bauda, bet vykdyti įsakymo neturime kaip”.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Valaitienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Valaitienė

I.Valaitienė teigia, jog šiuo metu viskas užkelta ant darbdavių pečių, o priversti darbuotų skiepytis, vakcinuotis ir testuotis darbdavys negali. Kaip elgtis sprendžia pats žmogus.

„Mes galime šviesti, rekomenduoti, kviesti, tą ir darome, bet daugiau niekuo negalime padėti. Padėtis tokia, kad vasaros vidurys, įkarštis, daug sezoninių darbuotojų, iš kurių daugelis jaunimas, jie atsisako. Sako – tada einam iš darbo. Keliam klausimą kitą, kas dirbs? Iš kur gauti darbo jėgos čia ir dabar? Situacija ironiška, bet per skaudžiąją pusę“, – kalbėjo vadovė.

I.Valaitienė, bendraujanti su kavinėmis, restoranais, viešbučiais, sako, jog sunku pasakyti, kiek pasiskiepijusių žmonių dirba šiame sektoriuje, tačiau kiekvienoje įmonėje pasitaiko bent vienas antivakseris, kuris labai paveikia likusią kolektyvo dalį.

„Kitas klausimas, kurį keliame – nejaugi šie visi žmonės, kurie atsisakys skiepytis, eis į užimtumo tarnybą ir atsistos bedarbių sąraše? Reikėtų užkirsti kelią ir šitai priemonei“, – sakė I.Valaitienė.

Palangos savivaldybė pirmadienį suskubo padėti verslui. Pranešta, jog testavimo apimtys bus padidintos iki 180 per parą, testavimo centras dirbs ilgiau, nes pastaruoju metu dirbo vos keletą valandų per dieną. Jau surinkta antra pamaina, kuri dirbs su testavimais. Apimtis didina ir Klaipėda.

Klaipėda didina apimtis

Vyriausybei išplėtus testuojamų asmenų grupių sąrašą, Klaipėdoje stebimas testavimo apimčių augimas. Jei mėnesio pradžioje Klaipėdos mobiliuosiuose punktuose buvo atliekama iki 400 testų per dieną, pastarąsias 10 dienų šis skaičius jau išaugo iki 640 tyrimų. Siekiant užtikrinti testavimą, darbą organizuojanti Klaipėdos miesto poliklinika skiria papildomas darbuotojų pamainas, prie komandos vėl prisijungė Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro darbuotojai, pranešė savivaldybė.

Meras Vytautas Grubliauskas atkreipia dėmesį ir į kaimyninių savivaldybių testavimo apimtis, kurios nėra didelės, bei ragina visas savivaldybes pasirūpinti savo gyventojų testavimu. Pastebima tendencija, kad kitose savivaldybėse negavę vietos testavimui, gyventojai vyksta į Klaipėdą. Vietų jau ima trūkti ir čia, sulaukiama klaipėdiečių nusiskundimų, kuriems nebepavyksta užsiregistruoti.

„Matome formuojantis tam tikras tendencijas ir numanomą naratyvą, kad Klaipėda didelė ir ji viską pakels, paneš ir išspręs, tačiau tai tikrai ydingas požiūris ir pavojinga tendencija. Kol vis dar testavimai atliekami nemokamai ir testuojamųjų skaičius ne mažėja, bet lieka toks pat ar net auga, tol visiems būtina prisiimti bendrą atsakomybę ir dirbti ne pusiau ar visiškai atostoginiu, bet įtemptos situacijos režimu. Privalu suvokti – arba visi susitelkiame ir dirbame adekvačiai situacijos rimtumui, arba visų savivaldybių gyventojai, kuriems testuotis tapo privalu, patirs tam tikrų nepatogumų, tikriausiai kaltindami visus kitus, bet tik ne save – o kodėl gi testuotis tapo privalu? Tad tikimės, kad ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras aktyviai įsijungs į šį procesą, kad visos viso regiono savivaldybės taptų aktyviomis tos situacijos suvaldymo dalyvėmis, o ne pusiau ar visiškai atostogaujančiomis stebėtojomis, kaip tą daro kiti“, – sako meras Vytautas Grubliauskas.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Vytautas Grubliauskas
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Vytautas Grubliauskas

Teks periodiškai tikrintis

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja gyventojus, kurie yra įtraukti į nuo šio pirmadienio įsigaliojusį darbų ir veiklos sričių sąrašą, kurių atstovai turės būtinai profilaktiškai periodiškai tikrintis dėl užkrečiamosios ligos, kad savo pirmąjį testą darbdaviui reikia pateikti per 7–10 dienų nuo šiandienos, o vėliau kartoti jį reguliariai. Žinoma, ši prievolė galioja tik tuo atveju, jei gyventojai yra nepersirgę ir nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos.

Dėl šių tyrimų nereikia kreiptis į šeimos gydytoją. Privalomam periodiniam tyrimui gyventojai registruojami per internetinę 1808.lt platformą. Jeigu nėra galimybės prisijungti internetu, galima skambinti Karštosios linijos telefonu 1808. Vis dėlto, prašoma prioritetą teikti registracijai internetu, nes telefono operatoriai mato tuos pačius laisvus laikus testavimuisi, kokius ir gyventojai.

SAM primena, kad nuo šiol periodiškai testuojasi darbuotojai, dirbantys krovinių tarptautinio vežimo, viešojo transporto ir keleivių vežimo įmonėse, taip pat asmenys, užsiimantys laisvalaikio ir pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas). Reikalavimai palies ir viešojo maitinimo paslaugų ir mažmeninės prekybos sektorius. Taip pat sveikatą periodiškai tikrintis privalės viešojo administravimo subjektų darbuotojai, profesinės karo tarnybos kariai bei darbuotojai, kurių veikla susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (nuolatinis tiesioginis kontaktas su šiais užsieniečiais).

Privalomus periodinius sveikatos patikrinimus reikia atlikti ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo, atsižvelgiant į užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir karantinas, epidemiologinius ypatumus.

Gali nušalinti nuo darbo

Jeigu atsisakoma nustatytu laiku pasitikrinti arba nepasitikrinama be labai svarbių priežasčių (pavyzdžiui, liga, dalyvavimas giminaičių laidotuvėse, komandiruotė), atsižvelgiant į darbo pobūdį darbuotojui gali būti skiriama dirbti nuotoliniu būdu arba jis gali būti perkeltas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę. Jeigu tokių galimybių nėra, darbdavys turi teisę nušalinti darbuotoją nuo darbo, nemokėdamas darbo užmokesčio, iki tos dienos, kol jis pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga. Į ankstesnį darbą darbuotojas bus grąžintas nuo tos dienos, kurią pateiks darbdaviui sveikatos patikrinimo išvadas, kad gali tęsti darbą.

Gali susiklostyti situacija, kad terminas tikrintis sueis darbuotojui būnant užsienyje. Tokiais atvejais privalomą testavimą reikės atlikti grįžus į Lietuvą, ne vėliau kaip per 48 valandas nuo atvykimo.

Taip pat gali būti, kad darbą gyventojas dirba ar veiklą vykdo nereguliariai, pavyzdžiui, renginys organizuojamas kartą per mėnesį. Tokiu atveju sveikatos patikrinimas turi būti atliekamas ne vėliau kaip likus 48 valandoms iki darbo ar veiklos pradžios, bet ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo.

SAM pažymi, kad privalomas periodinis testavimas yra vienas iš būdų užkirsti kelią židinių susidarymui, tačiau neapsaugo nuo koronaviruso grėsmių. Efektyviausias rezultatas yra tuomet, kai pasitelkiamos kompleksinės priemonės, todėl kviečia visuomenę aktyviai vakcinuotis. Tam, kad galėtume jaustis saugūs susiformavus kolektyviniam imunitetui, turėtų būti paskiepyta 70 proc. visuomenės. Šiuo metu šalies gyventojų imunizacija viršija 50 proc.

Tokie sveikatos patikrinimai bus atliekami iki paskelbtos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ar karantino dėl užkrečiamosios ligos pabaigos, atsižvelgiant į tai, kuris iš jų baigiasi vėliau.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

19:26
19:02
01:20

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką