Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 18d. 11:00

Rankenų gamintojai iš Kaišiadorių: „Jeigu lygintume – mes ne „Volkswagen“, mes kaip „Ferrari“

Bendrovėje „d line Production“
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr. / Bendrovėje „d line Production“

Dvi durų rankenos, pagamintos Kaišiadoryse, kainuoja 100 eurų. Atrodytų, kaina išties įspūdinga, bet šių rankenų gamintojai ir neslepia – jų gaminiai neskirti Lietuvai ir parduodami ne čia. Visą produkciją eksportuojanti bendrovė „d line Production“ turi savų klientų ratą, tarkim, Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), kuriems kaišiadoriškių pagaminti daiktai tinka.

Ir tai ne vienintelė įmonė šiame Lietuvos mieste tarp Vilniaus ir Kauno, savo produkcijai radusi rinkų Rytuose. Tiesa, ne visi verslininkai iš Kaišiadorių dairosi ta pačia kryptimi. Kol vieniems sekasi JAE, kiti bando konkuruoti su Vokietijos gamintojais Rusijoje.

Kvalifikacija – aukšta

„Viskas prasideda nuo vamzdžio, visus gaminius mes gaminame iš nerūdijančio plieno vamzdžių, atsparių korozijai. Tai svarbu, gaminiai naudojami ir jūriniame klimate, kur daug druskų ir pan.“, – vedžiodamas po nedideles danų kapitalo įmonės „d line Production“ gamyklos patalpas aiškino gamybos vadovas Vygintas Kulėša.

Čia gaminamos ne tik rankenos, bet ir užraktai, vonios kambario aksesuarai. Gamyba skirstoma į tris etapus: pirmiausia pjaustomi, lenkiami, virinami jau minėti vamzdžiai, tada šlifuojama, o paskiausiai darbas persikelia į surinkimo skyrių.

Jeigu lygintume su automobilių pramone, mes ne „Volkswagen“, mes esam kaip „Ferrari“, – sakė V.Kulėša.

Darbuotojai, gamybos vadovo teigimu, čia praktiškai nesikeičia, kvalifikacija jų aukšta. „Turime dvi suvirintojų darbo vietas, specialistai aukštos klasės, moka labai gerai virinti, rankos nedreba, iš jų reikalaujama ypatingo tikslumo, drebančiomis rankomis to nepadarysi. Šitie žmonės turi auksines rankas“, – sakė V.Kulėša.

Bendrovė dideliais gaminių kiekiais pasigirti negali, bet, kaip sako V.Kulėša, gaminiai labai skirtingi, todėl jų užsakoma nedaug. „Jeigu lygintume su automobilių pramone, mes ne „Volkswagen“, mes esam kaip „Ferrari“, kurie gamina nedidelius kiekius labai gerų gaminių, bet nedaug“, – taip įmonės veiklą iškalbingu palyginimu apibūdino gamybos vadovas.

Kaip sako V.Kulėša, bendrovė turi 200 gaminių, kurie gaminami nuolat ir juos užsisakę klientai gali gauti iš sandėlio per 48 valandas, sąrašą bei gaminių, gaminamų pagal specialius užsakymus – tam prireikia 2-3 savaičių.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovės „d line Production“ direktorius Jeppe Boockas Jensenas (d.) ir gamybos vadovas Vygintas Kulėša (k.)
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovės „d line Production“ direktorius Jeppe Boockas Jensenas (d.) ir gamybos vadovas Vygintas Kulėša (k.)

Gamina ne Lietuvai

Paklaustas, kur galima jų produkcijos įsigyti, V.Kulėša neslėpė – ne Lietuvoje. Skandinavijoje, Vakarų Europos šalyse yra prekybos centrų, kurie parduoda ir „d line“ gaminius. Tačiau bendrovė specializuojasi gamindama ir parduodama gaminius projektams, o ne prekybos centrams, visa produkcija eksportuojama, nes Lietuvos rinkai ji tiesiog per brangi. Anot V.Kulėšos, maždaug keturis ir daugiau kartų brangesnė už, tarkim, pagamintą Kinijoje: „Durų rankenų komplektas kainuoja apie 100 eurų.“

Klientų įmonė turi visokių. Vieni nori gaminių, kurie atrodytų lyg senoviniai, kitiems reikia išskirtinių formų. „Turime labai įdomių užsakymų, ypatingai iš Rytų – JAE, Tolimųjų Rytų, kur statomi apartamentai.

Specifiškiausios buvo dvi rankenos durims parduotuvėje, piramidės formos, suskirstytos – nušlifuoti tarpelius buvo labai sunku. Kitas užsakymas – gaminame rankenas „Apple“ parduotuvėms. Iš Rytų sulaukėme prašymo pagaminti žalvarines rankenas iš pilnavidurio strypo. Vienos rankenos svoris buvo 20 kilogramų, dvi rankenos ant durų svėrė 40 kilogramų. Tai mes juokavome, ar durys atlaikys“, – pasakojo V.Kulėša.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „d line Production“
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „d line Production“

Nuo stabdžių prie maisto pramonės

Į Rytus, tik kita kryptimi, daugiausia keliauja ir kitos Kaišiadorių rajono įmonės produkcija – bendrovė „Dovaina“ gamina maisto pramonės įrengimus, iš kurių Lietuvoje lieka apie procentą (išskyrus 2017 metus, kai Lietuvoje parduota apie 5 proc. pagamintos įrangos), kita keliauja daugiausia į Baltarusiją, Rusiją, Ukrainą.

Šios įmonės veiklos pradžia – dar sovietmečiu, kai buvo leista kurti prie tarybinių ūkių pagalbinius verslus. Tuomet gaminti stabdžių gumos gaminiai vėliau – stabdžių antdėklų kaladėlės, kaip sako, bendrovės direktorius Petras Vėlyvis, buvęs vienas iš įmonės įkūrėjų, paklausa buvo milžiniška. „Tuo metu iš to tarybinis ūkis uždirbo milijoną rublių pelno, keturi žmonės dirbo. Visas ūkis tiek neuždirbdavo“, – verslo pradžią dar iki Lietuvai atgaunant Nepriklausomybę prisiminė direktorius.

Subyrėjus tarybiniam ūkiui 1992 metais įsikūrė „Dovaina“, o maisto pramonės įrengimais užsiimta po 2000 metų. Daugiausia gaminama įrangos duonos pjaustymui, pakavimui, automatinės ir pusiau automatinės linijos. Ši įranga skirta didesnėms įmonėms, pagaminančioms nuo 15 tonų produkcijos per parą.

Pati bendrovė irgi išbando savo pačių sukurtą įrangą – kepa saldumynus.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Dovaina“
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Dovaina“

Lietuvoje kone visa duona ir jos gaminiai jau senokai yra pjaustomi ir pakuojami į vienkartinius maišelius, tačiau Rusijoje taip kol kas daroma tik su puse gaminių, todėl poreikis įrangai, skirtai pjaustymui, pakavimui, duonos šaldymui, labai sparčiai auga.

Žvalgosi ukrainiečių

Jaučiame trūkumų paruošime, tarkim, konstruktorių. Šaltkalvių iš viso kaip tokių nelikę, – kalbėjo P.Vėlyvis.

Bendrovė neslepia ambicijų įsitvirtinti ir Pietų Amerikos, Afrikos šalyse. Ten ieškoma tarpininkų, kurie pardavinėtų bendrovės įrangą, ją instaliuotų, vykdytų jos priežiūrą. Rusijoje bendrovė ir pati pardavinėja, ir dirba per tarpininkus, o konkuruoti čia daugiausia tenka su Vokietijos gamintojais.

Darbuotojų įmonė turi apie 70, tačiau jų trūksta. O ir specialistų ne visada pavyksta rasti tokių, kokių įmonei reikia. „Jaučiame trūkumų paruošime, tarkim, konstruktorių. Šaltkalvių iš viso kaip tokių nelikę. Jaunimą paskatinti rinktis tokias specialybes labai sudėtinga. Tai galbūt turėtų būti Vyriausybės skatinimas, profesinis orientavimas kitoks, nes to neliko. Bent jau negirdime aplinkui, kad su kuo nors galėtume bendradarbiauti“, – kalbėjo P.Vėlyvis.

Pasigendama ir mokančių rusų kalbą, beveik nėra pardavimo specialistų, kalbančių ispaniškai, o pradėjus dirbti Pietų Amerikoje tai pasidarė labai aktualu.

P.Vėlyvis neslepia, kad pradėta žvalgytis specialistų Ukrainoje, net ketinama jiems pastatyti bendrabutį ar gyvenamąjį namą Dovainonyse, tikimasi, kad tai bus papildomas stimulas atvykti, nors pagrindinė paskata – atlyginimai. Darbininkai šioje įmonėje, anot jos vadovų, uždirba apie 800-1000 eurų, specialistai – 1200-1400 eurų neatskaičius mokesčių.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Dovaina“
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Dovaina“

Temos: 1 Kaišiadorys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

00:46
01:50
04:41

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką