Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Renovuojantiems daugiabutį – finansinė parama

Daugiabučių renovacija
Daugiabučių renovacija
Šaltinis: 15min
0
A A

„Renovuotame name gyvename kaip naujos statybos būste“, – tokius žodžius tenka girdėti kone iš kiekvieno atnaujinto daugiabučio gyventojo. Sunku nesutikti. Šviesios sienos, nauji langai ir durys, įstiklinti balkonai – tokiu išoriniu grožiu namas žėri iš tolo.

Namo gyventojai negali atsidžiaugti ne tik estetiniu grožiu, bet ir padidėjusiu saugumu, rūpesčių nekeliančiomis vandentiekio ir kanalizacijos, šildymo ir kitomis namo sistemomis.  Be to, sutiksite, kad daug maloniau gyventi šiltame name ir gauti net trečdaliu mažesnes sąskaitas už šildymą.

Gali pasirodyti, kad namo atnaujinimas smarkiai kerta per kišenę. Tačiau, pasinaudojus daugiabučių atnaujinimo programos JESSICA teikiama parama, būsto atnaujinimas kainuos mažiau. O turintiems teisę į kompensacijas už šildymą  –  nekainuos nė cento.

Tiems, kam pritrūksta lėšų daugiabučio atnaujinimui, teikiamas lengvatinis kreditas.  Numatytos ne didesnės nei 3 procentų fiksuotos palūkanos visam paskolos laikotarpiui. Paskola gali būti teikiama laikotarpiui iki 20 metų.

„Paskolos grąžinimo įmokos kartu su palūkanomis pradedamos mokėti tik užbaigus daugiabučio namo atnaujinimo darbus. Iki darbų užbaigimo mokamos tik palūkanos už faktiškai panaudotą ir negrąžintą paskolos sumą“, – paaiškina Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros (BUPA) Viešųjų ryšių ir informavimo skyriaus vyr. specialistė Lina Balčiūnienė.

Investicijų kompensacija iki 30 proc. „15 procentų dydžio investicijų kompensacija tenka visoms energinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Gyventojams iki 2013m. gruodžio 31 d. atnaujinusiems daugiabučius namus ir pasiekusiems ne mažesnę kaip D energinio naudingumo klasę ir šilumos energijos sąnaudas sumažinusiems ne mažiau kaip 40 proc., valstybė papildomai finansuos dar 15 proc. modernizavimo išlaidų,“ – aiškina  vyr. specialistė.

100 proc. kompensacija už projekto parengimo išlaidas (taikoma iki 2013 m. gruodžio 31 d.). „100 proc. dydžio projekto parengimo išlaidų kompensacija teikiama, jei po namo atnaujinimo skaičiuojamosios energijos sąnaudos sumažinamos 20 proc. ir daugiau, palyginti su sąnaudomis iki atnaujinimo“, – teigia BUPA specialistė.

100 proc. dydžio kompensacija projekto įgyvendinimo administravimo išlaidoms. L.Balčiūnienė pabrėžė, kad projekto įgyvendinimo administravimo išlaidos kompensuojamos ne daugiau nei 0,35 LTL/kv.m., tačiau neviršijančių 0,35 Lt/m2 per mėnesį buto naudingojo ar kitų patalpų bendrojo ploto, be PVM, atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo administravimo išlaidų.

100 proc. renovavimo projekto parengimo išlaidų padengimas ir paskolos bei palūkanų apmokėjimas, turintiems teisę kompensaciją į būsto šildymo. „Tokiems asmenims daugiabučio namo atnaujinimas nieko nekainuoja. Visos namo atnaujinimo išlaidos, įskaitant ir paskolos bei palūkanų mokėjimą, apmokamos valstybės lėšomis,“ – patikina BUPA vyr. specialistė L.Balčiūnienė.

 

KLAUSIMAS: Laba diena. Norėčiau sužinoti ar galima bendrijai namo renovaciją atlikti dalimis t.y.dabar mes norėtumeme gauti 100000 lt.ir už tuos pinigus apšiltinti stogą ir namo galus-kada išsimokėsime tą skolą darbus tęsti toliau.Taip gyventojams būtų patogiau. Ačiū.

ATSAKYMAS: Butų savininkai patys sprendžia kokios apimties projektus įgyvendinti, kokias priemones pasirinkti. Tačiau tam, kad būtų galima pasinaudoti valstybės teikiama valstybės parama namas turi būti atnaujinamas taip, kad po modernizavimo  pasiektų ne mažiau kaip D energinio naudingumo klasę, sutaupytų ne mažiau kaip 20 proc.  šilumos, pasiektų nustatytas skaičiuotinas šilumos sąnaudas. Tikėtina, kad apšiltinę stogą ir dvi sienas  pasieksite minėtus rodiklius. Parengtas investicijų planas tiksliai parodytų atnaujinimo naudą.

 

KLAUSIMAS: Daugelis renovacijai tinkamų namų nors ir statyti sovietmečiu, jie vis vien pastatyti su projektais. Ar tikrai reikia naujo projekto, jeigu norim tik apšildyti, pakeisti langus ir duris ir t.t.?

ATSAKYMAS: Daugiabučio namo atnaujinimas turi būti vykdomas pagal techninį darbo projektą. Pastarojo rengimui gali būti naudojami tipiniai atnaujinimo projektai, jei tokie yra parengti. Informaciją apie parengtus tipinius modernizavimo projektus galite rasti čia.

 

KLAUSIMAS: turiu klausimų dėl (JESSICA programos) finansavimo. Ar daugiabutis gali dalyvauti šioje programoje, jeigu iki 2013 metų pabaigos nebėra labai daug laiko? Ar jis vis viena gaus pilną kompensavimą? Kas bus tiems daugiabučiams kurie pradėję programą, renovacijos darbai prasidės 2013 metų vasara, o užbaigs jau 2014 metais? Ar pasirinktas rangovas turi naudoti (sumuštinio principą- akmens vatą ir pan.) ar gali renovuoti (GAMO TERMOIZOLIACINĖS PUTOS; Izoputomis)?

ATSAKYMAS:  Daugiabutis gali dalyvauti programoje, tik reikėtų nedelsti ir suskubti apsispręsti bei parengti reikalingus dokumentus. Pasirengimas gali užtrukti apie šešis mėnesius, darbai apie šešis-aštuonis mėnesius. Vyriausbės nutarime DĖL VALSTYBĖS PARAMOS DAUGIABUČIAMS NAMAMS ATNAUJINTI (MODERNIZUOTI) TEIKIMO IR DAUGIABUČIŲ NAMŲ ATNAUJINIMO (MODERNIZAVIMO) PROJEKTŲ ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO IR DAUGIABUČIO NAMO ATNAUJINIMO (MODERNIZAVIMO) PROJEKTUI ĮGYVENDINTI SKIRTO KAUPIAMOJO ĮNAŠO IR (AR) KITŲ ĮMOKŲ DIDŽIAUSIOS MĖNESINĖS ĮMOKOS NUSTATYMO paskyta, kad 100 proc. projekto parengimui, techninei priežiūrai, projekto įgyvendinimo administarvimo išliaidų  kompensuojama iki 2013m. gruodžio 31d. , o kompensacijos teikiamos tik uzbaigus darbus.  Rangovas turi naudoti
techniniame darbo projekte numatytas medžiagas. Dėl sienų šiltinimo technologinių sprendimų sprendžia projektuotojas atsižvelgdamas į užsakovo pageidavimus.

 

KLAUSIMAS:  Ar namas kuriame yra keturi butai gali pretenduoti kaip daugiabutis į paramą, namas senamiestyje, nešiltintas stogas, sienos, sena šildymo sistema?

ATSAKYMAS: Programa skirta  daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimui. Jei jūsų name ne mažiau kaip pusę patalpų sudaro gyvenamosios patalpos(butai), tuomet jis yra gyvenamasis  namas, ir  gali dalyvauti programoje bei pasinaudoti teikiamomis lengvatomis.

 

Lina Balčiūnienė
Lina Balčiūnien

Kyla neaiškumų dėl daugiabučių renovacijos finansavimo? Norite sužinoti daugiau apie teikiamas kompensacijas? Finansavimo tvarką? Turite kitų su finansavimu susijusių klausimų?

Nedvejodami klauskite BUPA Viešųjų ryšių ir informavimo skyriaus vyr. specialistės Linos Balčiūnienės, rašydami klausimus el. paštu klausimai@ideaprima.lt. Atsakymai į Jūsų klausimus savaitės pabaigoje bus publikuojami šiame straipsnyje, taip pat gausite asmenišką vyr. specialistės atsakymą nurodytu el.paštu.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą (JESSICA) – www.atnaujinkbusta.lt ir nemokama telefono linija 8 800 200 12.

ES AM BUPA
ES AM BUPA
Pavadinimas
Pavadinimas

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką