Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 3d. 17:27 , atnaujinta: 2015 vasario 3d. 19:29

Rubikoninis Vilniaus šildymas: viena ranka perka brangias dujas, o kita pelnosi iš biokuro

Dangaus skliaute – rūkstančių kaminų piešiniai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Dangaus skliaute – rūkstančių kaminų piešiniai

Antradienį energetikos ministras Rokas Masiulis žiniasklaidai pranešė, kad „Vilniaus energija“ nuo metų pradžios dujas šilumai gaminti pirko penktadaliu brangiau ir tai darė sąmoningai, nors turėjo pigesnę alternatyvą. Ministras apkaltino privačią bendrovę sąmoningai siekiant, kad sostinės gyventojai už šildymą mokėtų brangiau. Kam naudinga dirbtinai palaikyti aukštą šilumos kainų lygį sostinėje?

„Vilniaus energija“ teisinasi, kad dėl susidariusios padėties kalti vieni kitiems prieštaraujantys teisės aktai ir net valstybės įmonių kartelis. Tačiau kitiems Lietuvos miestams tokių problemų nekyla. Įstatymai aiškiai numato šilumos gamintojo pareigą dujas pirkti mažiausia kaina. Dėl susidariusios padėties viršpelnius kraunasi sostinėje veikiantys nepriklausomi šilumos gamintojai, kurių valdymo schemos per tarpinius fondus driekiasi į Andriaus Janukonio valdomą „Icor“ grupę.

Nepateisinamas elgesys

 „Vilniaus energija“, viešai kalbėdama apie siekį sumažinti sąskaitas už šildymą, iš tiesų elgiasi priešingai, – teigė R.Masiulis.

Nuo šių metų pradžios nebuitiniai vartotojai, perkantys dujas iš „Lietuvos dujų tiekimo“, gauna papildomą 20 procentų nuolaidą, tačiau „Vilniaus energija“ delsia užbaigti dujų pirkimo konkursą ir dujas perka biržoje, kur šis kuras yra apie 20 procentų brangesnis.

„Toks elgesys yra nepateisinamas. „Vilniaus energija“, viešai kalbėdama apie siekį sumažinti sąskaitas už šildymą, iš tiesų elgiasi priešingai: daro viską, kad šildymas vilniečiams kainuotų brangiau“, – kalbėjo energetikos ministras R.Masiulis.
 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Energetikos ministras Rokas Masiulis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Energetikos ministras Rokas Masiulis

Antradienį Energetikos ministerija kreipėsi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK) prašydama įvertinti, ar „Vilniaus energija“ vadovaujasi Šilumos ūkio įstatyme nustatytu prioritetu – mažiausiomis sąnaudomis užtikrinti patikimą ir kokybišką šilumos tiekimą vartotojams.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rokas Masiulis: „Vilniaus energija“ specialiai permoka už dujas, kad šiluma kainuotų brangiau“

„Vilniaus energija“ kaltina valstybės institucijas

Biržoje „Vilniaus energija“ negali pigiai įsigyti dujų, nes valstybinė kompanija „Lietuvos dujų tiekimas“, viešai kalbanti apie nuolaidas, biržoje taiko didžiulę dujų kainą, – teigia L.Samuolis.

„Vilniaus energija“ teigia, kad dėl visko kaltos vangiai dirbančios valstybės institucijos. „Biržoje „Vilniaus energija“ negali pigiai įsigyti dujų, nes valstybinė kompanija „Lietuvos dujų tiekimas“, viešai kalbanti apie nuolaidas, biržoje taiko didžiulę dujų kainą“, – rašoma bendrovės pranešime.

„Dar 2014 m. gruodžio 1 d. dieną paskelbėme gamtinių dujų įsigijimo konkursą 2015 metams. Deja, konkurse dalyvavusių tiekėjų pateiktos kainos neatitiko Vyriausybės nutarimu priimtų „Įmonių, veikiančių energetikos srityje, energijos ar kuro, kurių reikia elektros ir šilumos energijai gaminti pirkimų taisyklių“ nuostatų.

„Vilniaus energija“ yra valstybės reguliuojama šilumos tiekimo įmonė, kuri privalo vadovautis oficialiais valstybės institucijų nurodymais“, – sakė „Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė

 
Pasak jo, Energetikos ministerija tik šių metų sausio 27 d. pateikė savo išaiškinimą, kaip reikėtų palyginti pateiktas kainų formules ir biržos kainas. Sausio 29 dieną bendrovė raštu pakartotinai kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT) su prašymu išaiškinti, ar „Vilniaus energija“ gali tęsti dar 2014 m. gruodžio 1 d. pradėto konkurso procedūras. Leidimo tęsti viešąjį pirkimą bendrovė laukia iki šiol.

Įtaria kartelį

Labai panašios ir aukštos dujų tiekėjų kainos „Vilniaus energijai“ verčia įtarti galimą kartelinį susitarimą tarp tiekėjų ir diskriminacinį „Lietuvos dujų tiekimo“ požiūrį į pirkėjus, – minėjo L.Samuolis.

„Deja, atsakymo į prašymą negavome. Stebina dar vienas faktas. Kodėl valstybinis „Lietuvos dujų tiekimas“ biržoje Vilniaus šilumos ūkiui siūlo gerokai didesnę dujų kainą nei galėtų pasiūlyti?“, – klausė L.Samuolis.

Anot jo, labai gaila, kad „Vilniaus energija“ negali atskleisti dujų kainų, kurias „Lietuvos dujų tiekimas“ ir kiti tiekėjai pasiūlė konkursui.

„Kainas paviešinsime, kai leis įstatymai.  Ši informacija parodys negeranorišką valstybės kontroliuojamos bendrovės nusiteikimą ir bandymą dujas parduoti kuo brangiau. Mūsų žiniomis, Panevėžio ir Šiaulių miestams dujų tiekėjai siūlė žymiai mažesnes kainas“, – sakė L.Samuolis.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Šildymo kainos
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Šildymo kainos

Jo teigimu, labai panašios ir aukštos dujų tiekėjų kainos „Vilniaus energijai“ verčia įtarti galimą kartelinį susitarimą tarp tiekėjų ir diskriminacinį „Lietuvos dujų tiekimo“ požiūrį į pirkėjus. „Svarstome galimybę kreiptis į Konkurencijos tarybą“, – teigė L.Samuolis.

Pelnosi biokurą deginantys tiekėjai

Kol sostinėje dirbtinai palaikomas aukštas šilumos kainų lygis, papildomą pelną žeriasi nepriklausomi šilumos gamintojai, tarp kurių ir su A.Janukoniu susijusios įmonės.

Kol sostinėje dirbtinai palaikomas aukštas šilumos kainų lygis, papildomą pelną žeriasi nepriklausomi šilumos gamintojai.

Jie gali pardavinėti šilumą, jei ji nors per nago juodymą pigesnė nei centralizuotų šilumos gamintojų. Kai kaina dirbtinai iškeliama, biokurą deginantys tiekėjai šilumą  parduoti brangiau.

Apie tai, kaip sudėtinga patekti į sostinės šilumos tiekimo rinką nepriklausomiems gamintojams, 15min.lt rašė ne kartą. Didžiausias problema tampa techninio plano derinimas su ta pačia „Vilniaus energija“

Procedūros gali užtrukti keletą metų, tačiau taip sunkiai sekasi toli gražu ne visiems.

Tarp laimingųjų įmonių, kurioms buvo leista veikti, yra bendrovės „Aliejaus investicijų projektai“ ir „Technology projects“.

Šių juridinių asmenų akcijas per tarpinę bendrovę Lietuvoje valdo Šveicarijoje registruotas fondas. Jo savininkai nėra žinomi. 15min.lt informacija, šios įmonės susijusios su „Icor“ grupės vadovu A.Janukoniu.

Scanpix nuotr./Andrius Janukonis
Scanpix nuotr./Andrius Janukonis

„Icor“ grupė valdo ir biokuro gamybos ir tiekimo įmonę „Bionovus“, dėl kurios veiklos jau pradėti keli ikiteisminiai tyrimai.

Savivaldybė kištis neturi galių

Šilumos ūkis yra išnuomotas, todėl klausimas apie galutinę šilumos ūkio kainą turėtų būti adresuotas ne mums, – teigė K.Karosas.

Vilniaus savivaldybės Aplinkos ir energetikos departamento direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Karosas 15min.lt teigė, kad savivaldybė „Vilniaus energijai“ jokios įtakos daryti negali.

„Yra valstybės institucijos, VKEKK, jos ir turėtų kontroliuoti visą šitą reikalą. Iš „Vilniaus energijos“ parašytas ne vienas raštas. Kaip savivaldybės atstovas aš noriu paklausti, kodėl nėra atsakymų“, – teigė jis.

Paklaustas apie nepriklausomų šilumos tiekėjų pajamas, K.Karosas teigė, kad tai ne tik Vilniaus, bet ir kitų miestų problema: „Panevėžyje, Kaune, Šiauliuose nepriklausomų šilumos gamintojų parduodamos šilumos kaina yra dar didesnė nei Vilniuje. Tai taip pat klausimas reguliuotojui, kodėl gamintojai, norėdami greitai atgauti investuotus pinigus, taip brangiai parduoda šilumą.“

TAIP PAT SKAITYKITE: „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ vadovai įtariami šilumos vartotojams padarę 10 mln. litų žalą

Pasak jo, Lietuvoje tokie šilumos ūkio klausimai neturėtų gulti ant savivaldybių pečių. „Šilumos ūkis yra išnuomotas, todėl klausimas apie galutinę šilumos ūkio kainą turėtų būti adresuotas ne mums. Savivaldybei rūpi, kiek žmonės mokės už šilumą, bet šis klausimas su mūsų kompetencija nesusijęs.“

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus miesto savivaldybė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus miesto savivaldybė

Vilniaus meras Artūras Zuokas antradienį kreipėsi į Energetikos ministeriją siūlydamas visoms suinteresuotoms pusėms sėsti prie derybų stalo ir išsiaiškinti kilusius klausimus, kad dujas mažiausia kainą būtų galima pirkti nedelsiant.

Permainų laikas

Ministras turėtų paskelbti, kokia yra padėtis visame šilumos ūkyje. Didžiausia painiava vyksta dėl permokos už dujas grąžinimo, – teigė V.Stasiūnas.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Vytautas Stasiūnas 15min.lt teigė, kad „Vilniaus energija“ bijo pažeisti teisės aktus, nes dėl to grėstų didelės baudos. Raštu buvo kreiptasi ir į Viešųjų pirkimų tarnybą, ir į Energetikos ministeriją, kuri išaiškino, kad prioritetas įsigyjant yra taikomas biržoje.

„Dėl tos painiavos, įmonės negali baigti konkursų ir pasirašyti sutarčių. Energetikos ministras taip pat daro tik prielaidas. Gal jam nėra iki galo paaiškinta, kokia yra padėtis, todėl vyksta šie nesusipratimai“, – teigė V.Stasiūnas.

Pasak jo, tarp valstybės institucijų yra daug nesuderintų veiksmų. Per praėjusius metus buvo parengta daug teisės aktų, kurie buvo susiję su suskystintųjų gamtinių dujų terminalu.

Privalomas dujų pirkimas buvo derinamas iki paskutiniųjų gruodžio dienų. Kol tų teisės aktų nebuvo, įmonės net konkursų paskelbti negalėjo.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vytautas Stasiūnas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vytautas Stasiūnas

„Dabar taip pat delsiama su atsakymais. Įsivaizduokite, kokioje padėtyje yra įmonės, kurios turi užtikrinti patikimą šilumos gamybą. Ministras turėtų paskelbti, kokia yra padėtis visame šilumos ūkyje. Didžiausia painiava vyksta dėl permokos už dujas gražinimo. Dabar reikia ir permoką gražinti, ir iš terminalo pirkti, ir „Lietuvos dujų tiekimas“ negalėjo laiku pasiūlyti kainos, nes nebuvo aišku, kaip reikės permoką grąžinti“, – minėjo jis.

Beje, „Vilniaus energija“ kreipėsi į teismą, siekdama, kad jai būtų grąžinta permoka už dujas, kurias ji įsigijo iš „Gazprom“.

Siūlo nedramatizuoti

Nebaigiamos derybos dujas brangins tik kovą, kai išlaidos šildymui ir taip mažesnės, – nurodė K.Daukšys.

Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Kęstutis Daukšys 15min.lt teigė, kad tokiems klausimams spręsti yra VKEKK, kuri turi prižiūrėti tiekėjus.

„Kitas dalykas, Vyriausybė neteisingai pasielgė, kad nekompensavo tiems, kurie permokėjo už dujas, o nuolaidą pritaikė dujų tiekimui. Dabar matome atsirandančias kolizijas“, – minėjo politikas.

Jo teigimu, situacijos nereikia dramatizuoti dar ir todėl, kad sausio ir vasario mėnesiais kainos skaičiuojamos remiantis lapkričio ir gruodžio sąnaudomis. „Nebaigiamos derybos dujas brangins tik kovą, kai išlaidos šildymui ir taip mažesnės“, – nurodė K.Daukšys.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kęstutis Daukšys
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kęstutis Daukšys

Jis pabrėžė ir tai, kad „Lietuvos dujos“ pardavinėja tik nedidelę dalį dujų. Kai kurios savivaldybės nuo pusės iki dviejų trečdalių dujų perka iš „Litgas“, kur kainai nuolaida netaikoma.

Painiava tik „Vilniaus energijoje“

Teisės aktai rinkos dalyvius įpareigoja dujas pirkti iš biržos, nebent yra galimybė įsigyti pigiau. Šilumos ūkio įstatymas įpareigoja gamintojus užtikrinti mažiausią šilumos kainą, – teigė M.Dubauskas.

Energetikos ministro patarėjas Mantas Dubauskas 15min.lt nurodė, kad teisės aktai rinkos dalyvius aiškiai įpareigoja dujas pirkti iš biržos, nebent yra galimybė įsigyti pigiau.

Šilumos ūkio įstatymas įpareigoja gamintojus užtikrinti mažiausią šilumos kainą.

„Kitiems miestas problemų nekyla ir yra aišku, kad reikia elgtis būtent taip. Problemos kyla tik Vilniaus mieste. Šiauliai, Panevėžys perka mažesnėmis kainomis ir perka net nebūtinai iš „Lietuvos dujų tiekimo“.

Jų skelbtus konkursus laimėjo ir „Dujotekana“, kuri pasiūlė dar geresnę kainą“, – sakė ministerijos atstovas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rankas aukštyn, apiplėšimas: po vagies kauke – „Icor“, o gal pati valstybė?

Pasak jo, „Vilniaus energija“ sausio mėnesį turėjo įsigyti 22 proc. metinių dujų kiekio. Vasario mėnesį dar apie 20 proc. Dalis dujų buvo perkama iš „Litgas“, dalis iš biržos. Būtent iš biržos dujos kainavo 20 proc. pigiau. Tai bus įskaičiuota į dujų kainą vartotojams.

M.Mikalajūnas: „Jie ir toliau klaidina visuomenę ir valstybės institucijas“

Gruodžio pabaigoje patvirtinta kainodaros tvarka leidžia „Lietuvos dujų tiekimo“ verslo klientams, tame tarpe ir „Vilniaus energijai“, pasiūlyti gamtines dujas su ženklia nuolaida. Tačiau šia galimybe „Vilniaus energija“ net nebando pasinaudoti, iki šiol nepakviesdama „Lietuvos dujų tiekimo“ į derybas ir dangstydamasi susirašinėjimu su valstybės institucijomis, - piktinosi M.Mikalajūnas.

15min.lt gavo „Lietuvos dujų tiekimo“ generalinio direktoriaus Manto Mikalajūno komentarą dėl „Vilniaus energijos“ atstovų teiginių. 

„Sunku suprasti, kodėl „Vilniaus energija“, besiteisindama dėl per brangiai perkamų dujų, ir toliau klaidina visuomenę ir valstybės institucijas. „Vilniaus energijos“ organizuojamo konkurso pradiniame etape „Lietuvos dujų tiekimas“ praėjusių metų gruodį pateikė pirminį pasiūlymą, kai nuolaidos taikymą reglamentuojantys teisės aktai dar nebuvo patvirtinti.

Konkurso sąlygose buvo numatytas derybų etapas, todėl vertinti pasiūlymus ir lyginti kainas neužbaigus derybų ir negavus galutinių pasiūlymų yra gerokai per anksti. Gruodžio pabaigoje patvirtinta kainodaros tvarka leidžia „Lietuvos dujų tiekimo“ verslo klientams, tame tarpe ir „Vilniaus energijai“, pasiūlyti gamtines dujas su ženklia nuolaida. Tačiau šia galimybe „Vilniaus energija“ net nebando pasinaudoti, iki šiol nepakviesdama „Lietuvos dujų tiekimo“ į derybas ir dangstydamasi susirašinėjimu su valstybės institucijomis.

LD nuotr./Vamždžiai aikštelėje
LD nuotr./Vamždžiai aikštelėje

Su VKEKK suderinta kainodaros tvarka aiškiai nustato, kad nuolaida yra taikoma tik sudarant su Lietuvos nebuitiniais vartotojais dujų pirkimo-pardavimo sutartis, o ne prekiaujant biržoje.

Jau įvykusių gamtinių dujų pirkimo konkursų rezultatai rodo, kad Vyriausybės sprendimas dėl papildomos nuolaidos už dujas taikymo pasiteisino. Rinkoje suaktyvėjo konkurencija, dėl kurios dujų pirkėjams šiais metais siūlomos patrauklios kainos, o galutiniai vartotojai - šalies gyventojai ir verslo įmonės dėl to gaus pigesnes paslaugas. Kuo greičiau „Vilniaus energija“ užbaigs dujų pirkimo procedūras, tuo greičiau bus atvertas kelias šildymo kainų mažėjimui sostinėje“, – teigė M.Mikalajūnas. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ekonominės krizės vis labiau slegiami turkai skundžiasi aukštomis kainomis ir kaltina JAV

Aktualu

Kėdainietės istorija gniaužia kvapą: gaisre palaidojusi namus ir mamą, vargsta dėl vandentiekio

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Pasaulis kišenėje

Sustojęs laikas: Mirštančio Elėjos dvaro pakraštyje kvepia karališka arbata

Gyvenimas

Pažinčių svetainėse moterys elgiasi kitaip nei vyrai

Aktualu

Po avarijos automobilio iš Airijos vairuotojo ieško tarnybinis šuo

24sek

Adas Juškevičius Prancūzijoje prisistatė firminiais tritaškiais

Pasaulis kišenėje

Už 8 val. kelio nuo Lietuvos – turistų dar neatrastas miestas lyg iš distopinės knygos

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Sportas

Prisvilęs Cristiano Ronaldo debiutas Italijoje – mačo herojumi tapo ne jis

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Gyvenimas

Unikali apklausa: koks seksas patinka šiuolaikinėms moterims ir kokius lūkesčius jos turi

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Pievų, pieno ir sielų lyderis

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (3): kaip namuose slepiami ginklai ir žmonės

Vardai

Eglei Jakštytei – 27-eri: apie gyvenimo vyrą, sielos miestą prie jūros ir naują etapą muzikoje

Maistas

Ką įdomaus kepsninėse ruošti veganams ir vegetarams: 4 originalūs receptai

Vardai

„G&G Sindikato“ nario Donciavo ir Vaidos Viršutytės vestuvės: jaunavedžių meilės liudininku tapo Lilas

Deuce

Novakas Džokovičius pateko į Sinsinačio turnyro finalą

Vardai

Nickas Jonas pasipiršo 11 metų už jį vyresnei Bolivudo aktorei Priyankai Choprai

24sek

Jaunieji krepšinio karaliai – Lietuvą pašalinusi Kroatija tapo Europos čempione

Naujienos

Aktualu

Ekonominės krizės vis labiau slegiami turkai skundžiasi aukštomis kainomis ir kaltina JAV

Aktualu

Kėdainietės istorija gniaužia kvapą: gaisre palaidojusi namus ir mamą, vargsta dėl vandentiekio

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Pasaulis kišenėje

Sustojęs laikas: Mirštančio Elėjos dvaro pakraštyje kvepia karališka arbata

Gyvenimas

Pažinčių svetainėse moterys elgiasi kitaip nei vyrai

Aktualu

Po avarijos automobilio iš Airijos vairuotojo ieško tarnybinis šuo

24sek

Adas Juškevičius Prancūzijoje prisistatė firminiais tritaškiais

Pasaulis kišenėje

Už 8 val. kelio nuo Lietuvos – turistų dar neatrastas miestas lyg iš distopinės knygos

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Sportas

Prisvilęs Cristiano Ronaldo debiutas Italijoje – mačo herojumi tapo ne jis

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Gyvenimas

Unikali apklausa: koks seksas patinka šiuolaikinėms moterims ir kokius lūkesčius jos turi

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Pievų, pieno ir sielų lyderis

15min tema Aktualu

Nusikaltėlių slaptavietės (3): kaip namuose slepiami ginklai ir žmonės

Vardai

Eglei Jakštytei – 27-eri: apie gyvenimo vyrą, sielos miestą prie jūros ir naują etapą muzikoje

Maistas

Ką įdomaus kepsninėse ruošti veganams ir vegetarams: 4 originalūs receptai

Vardai

„G&G Sindikato“ nario Donciavo ir Vaidos Viršutytės vestuvės: jaunavedžių meilės liudininku tapo Lilas

Deuce

Novakas Džokovičius pateko į Sinsinačio turnyro finalą

Vardai

Nickas Jonas pasipiršo 11 metų už jį vyresnei Bolivudo aktorei Priyankai Choprai

24sek

Jaunieji krepšinio karaliai – Lietuvą pašalinusi Kroatija tapo Europos čempione

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką