2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2022 03 21 /18:24

Rusijos teismas „ekstremistiniais“ paskelbė ir uždraudė „Instagram“ ir „Facebook“

Maskvos teismas pirmadienį uždraudė socialinius tinklus „Facebook“ ir „Instagram“ kaip „ekstremistines“ organizacijas, pareigūnams apkaltinus JAV technologijų milžinę „Meta“ toleruojant „rusofobiją“, Ukrainoje tęsiantis Rusijos sukeltam karui.
/ 123RF.com nuotr.

Maskvos Tverės rajono teismas pranešė, kad sutiko su prokurorų prašymu uždrausti abi socialinės žiniasklaidos platformas už „ekstremistinės veiklos vykdymą“, tačiau „Meta“ susirašinėjimo programėlė „WhatsApp“ nebus uždrausta, nes ji nenaudojama viešiems pareiškimams skelbti.

„Meta“ šio sprendimo kol kas nepakomentavo.

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) prašė teismo nedelsiant uždrausti „Meta“ ir apkaltino ją veikiant prieš Maskvos interesus per jos karą Ukrainoje, Kremliaus vadinamą „specialia karine operacija“.

Teismas svarstė prokuratūros prašymą paskelbti „Meta“ – „Facebook“, „Instagram“ ir „WhatsApp“ motininę kompaniją – „ekstremistine“ organizacija ir ją uždrausti.

Šis žingsnis yra dalis didžiulių Maskvos pastangų griežtai riboti rusams prieinamą informaciją apie karą Ukrainoje.

„Organizacijos „Meta“ veikla nukreipta prieš Rusiją ir jos ginkluotąsias pajėgas“, – Maskvos Tverės rajono teismui sakė FSB atstovas Igoris Kovalevskis. Jį citavo Rusijos naujienų agentūros.

„Prašome uždrausti „Meta“ veiklą ir įpareigoti ją nedelsiant įgyvendinti šį sprendimą“, – sakė jis.

Prezidentui Vladimirui Putinui vasario 24 dieną pasiuntus savo pajėgas į Ukrainą, valdžia Rusijoje užblokavo „Facebook“, „Instagram“ ir „Twitter“.

„Meta“ kovo 10 dieną paskelbė, kad šios platformos leis skelbti tokius pareiškimus kaip „mirtis rusų įsibrovėliams“, bet neleis įtikimų grasinimų civiliams.

Tačiau vėliau, tikriausiai norėdamas suvaldyti padėtį, „Meta“ valdybos pirmininkas tarptautiniams reikalams Nickas Cleggas sakė, kad švelnesnės taisyklės bus taikomos tik iš Ukrainos teritorijos rašantiems žmonėms.

Ar saugu skelbti pranešimus?

Teisme „Meta“ atstovas sakė, kad „po viešų debatų“ kompanija dabar pakeitė savo politiką ir laiko „rusofobiją bei raginimus griebtis smurto prieš Rusijos piliečius nepriimtinais“.

Rusijos Tyrimų komitetas sakė pradedantis tyrimą „dėl Amerikos kompanijos „Meta“ darbuotojų neteisėtų raginimų žudyti Rusijos piliečius“.

Generalinė prokuratūra paprašė priskirti šią interneto milžinę prie „ekstremistinių“ organizacijų.

Pirmadienį ekspertai teigė, kad vis dar neaišku, ar paprastiems rusams dabar neteisėta skelbti pranešimus socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Instagram“.

Teisių projekto „Net Freedoms Project“ pranešime platformoje „Telegram“ sakoma, kad rusai „Meta“ socialiniais tinklais kol kas gali „atsargiai“ naudotis.

Jame nurodoma, kad prokuratūra teigė, jog rusai negali būti persekiojami vien už tai, kad naudojasi socialine žiniasklaida.

„Tai reiškia, kad gali būti saugu turėti paskyras ir skelbti pranešimus „Instagram“ ir „Facebook“, – sakė „Net Freedoms Project“.

Tačiau aktyvistai atkreipė dėmesį, kad „Facebook“ ir „Instagram“ reklamą perkantys asmenys gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn už „ekstremistinių organizacijų finansavimą“.

„Meta“ turi milijardus savo programėlių vartotojų visame pasaulyje.

Socialiniai tinklai „Facebook“ ir „Instagram“ buvo plačiai naudojami Rusijoje. „Instagram“ buvo populiariausia socialinės žiniasklaidos platforma tarp jaunų rusų.

Daugeliui mažų Rusijos kompanijų instagramas buvo svarbi platforma reklamai, pardavimo procedūroms ir bendravimui su klientais.

„Twitter“ ir „Facebook“ Rusijoje neprieinami nuo kovo pradžios, o „Instagram“ buvo užblokuotas prieš savaitę.

Jungtinės Tautos išreiškė susirūpinimą dėl „Facebook“ sprendimo po Maskvos invazijos į Ukrainą laikinai sušvelninti smurtinių pasisakymų politiką ir įspėjo, kad tai gali paskatinti „neapykantos kalbą“ prieš rusus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aktorius Giedrius Savickas: džiaugiuosi įžiebęs Kalėdų eglę nematančių žmonių mintyse ir širdyse
Reklama
Kalėdas pasitinkantis Linas Adomaitis kviečia „išgirsti“ Kauno miesto Kalėdų eglutę
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką