Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seime svarstoma leisti VMI gyventojų turtą varžytinėse pardavinėti be teismų sprendimų

Liberalcentristai laisvės nuo mokesčių dieną minėjo be tradicinio akmens
Mato Dauginio/15min.lt nuotr. / Mokesčiai
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį Biudžeto ir finansų komitetas svarstė Vyriausybės ir finansų ministerijos pateiktas mokesčių administravimo įstatymo pataisas, kurios Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) atrištų rankas, nelaukiant teismo sprendimų, pradėti dalies ginčijamos mokesčių sumos išieškojimą. Tai reiškia, kad varžytinėse gyventojų turtas gali būti parduotas dar teismui nepasisakius, ar VMI sumokėti mokesčius reikalauja teisėtai.

Tyrimus ir vertinimus teisėkūros srityje atliekančios VšĮ „Mokesčių ir verslo procesų administravimo centras“ ekspertas Mindaugas Palijanskas pasakoja, jog pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, tarp VMI ir mokesčių mokėtojo kilus ginčui, mokesčio mokėtojo pateiktas skundas stabdo ginčijamos sumos išieškojimą, būna pradedamas tyrimas. Tuo tarpu pagal naująjį Mokesčių administravimo įstatymo projektą, asmeniui pateikus skundą teismui, siūloma stabdyti tik 90 proc. ginčijamos mokesčių sumos išieškojimo. Tai reiškia, kad likę 10 proc. sumos būtų išieškoti bet kokiu atveju.

„Šiomis įstatymo pataisomis siekiama apsisaugoti nuo savo teisėmis piktnaudžiaujančių ir mokesčius vengiančių mokėti asmenų, kurie į teismus kreipiasi tam, kad vilkintų mokesčių išieškojimo procedūras. Tačiau statistiškai akivaizdaus piktnaudžiavimo nėra: pastaraisiais metais teismus pasiekia tik apie pusė ginčų. Taigi, kyla pagrįstų abejonių, ar gali būti pateisinamos priemonės, dėl kurių nuostolius patirs ir sąžiningi asmenys“, – atkreipia dėmesį M. Palijanskas.

Tokią situaciją įsivaizduoti pakankamai nesudėtinga. Tarkime, VMI nustato, kad gyventojas galimai nemokėjo mokesčių. Jeigu gyventojas neturi 10 proc. VMI reikalaujamos sumos, pagal siūlomo įstatymo projekto raidę VMI privalės kreiptis dėl turimo turto, pavyzdžiui, buto, arešto net ir tuo atveju, jeigu gyventojas, nesutikdamas su VMI reikalavimais kreipiasi į teismą.

Net jei mokesčių mokėtojas vėliau sulauktų palankaus teismo sprendimo, nuostoliai būtų akivaizdūs, nes turtas jau būtų parduotas varžytinėse, kuriose paprastai turtas parduodamas žemesne nei rinkos kaina.

Butą pardavus varžytinėse, 10 proc. mokestinio ginčo sumos perimtų VMI, likusi suma būtų įšaldyta, kol pasibaigs teisminiai procesai. Net jei mokesčių mokėtojas vėliau sulauktų palankaus teismo sprendimo, nuostoliai būtų akivaizdūs, nes turtas jau būtų parduotas varžytinėse, kuriose paprastai turtas parduodamas žemesne nei rinkos kaina.

Vyriausybė ir LR finansų ministerija pastaruoju metu itin aktyviai ėmė teikti su mokesčiais susijusių įstatymų projektus. Tačiau, mokesčių ekspertų vertinimu, gana skubotos ir neapgalvotos reformos gali tapti ne mažiau kontroversiškos nei ankstesnės vyriausybės vykdyta vadinamoji „naktinė“ mokesčių reforma. „Būtų galima pasidžiaugti, kad ieškoma būdų, kaip patobulinti mokesčių surinkimo procesus, jei dabartiniai pasiūlymai nekeltų tiek papildomų klausimų. Mokesčių surinkimą tarsi siekiama padaryti efektyvesnį, tačiau pastarųjų savaičių iniciatyvos atrodo kiek desperatiškai“, – susidariusią situaciją vertina M. Palijanskas.

M. Palijanskas abejoja, ar projekto rengėjai tinkamai įvertino galimas neigiamas Mokesčių administravimo įstatymo  pataisų pasekmės. „Nereikia būti dideliu ekonomistu, kad suvoktumei, jog net ir išieškotas dešimtadalis sumos gali smarkiai pabloginti finansinę padėtį. Kalbant apie verslą, tokie VMI veiksmai be teismų sprendimų gali privesti ir prie darbuotojų atleidimų, ir verslo projekto stabdymo, kitų kreditorių nepasitikėjimo, galiausiai, įmonės bankroto. Ne ką mažiau skaudžios pasekmės grėstų ir gyventojams, kurių turtas būtų išparduodamas, nelaukiant teismų sprendimų. Varžytinių atveju nepaguos net ir palankus teismų sprendimas, nes patirtų nuostolių dėl VMI kaltės kompensavimo mechanizmo pataisose nėra numatyta“, – pasakoja M. Palijanskas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką