Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Sesijos pabaiga: investuotojai daugumą parlamentarų darbų vertina teigiamai

Flashmobas už naują Darbo kodeksą
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Darbo kodeksas
Šaltinis: 15min
1
A A

Investuotojai teigiamai vertina Seimo patvirtintą valstybinių universitetų optimizavimo planą, priimtą naująjį Darbo kodeksą bei urėdijų reformą, tačiau kritiškai atsiliepia apie papildomus alkoholio apribojimus ir Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, antradienį praneša asociacija „Investors‘ Forum“.

„Naujos sudėties Seimo darbo pradžią vertiname stipriu septynetu. Balas kiek žemesnis nei galėjo būti, tačiau ne tiek dėl įvairių parlamentą krėtusių skandalų, kiek dėl prieštaringų sprendimų, kurie daugelį investuotojų privertė suklusti. Vis dėlto, per šį pusmetį priimti keli itin svarbūs teisės aktai, turėsiantys ilgalaikį teigiamą poveikį šalies investiciniam klimatui, todėl pirmoji pavasario sesija investuotojus kol kas nuteikia gana optimistiškai“, – išplatintame pranešime žiniasklaidai cituojamas asociacijos valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rolandas Valiūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rolandas Valiūnas

Pasak jo, Lietuvoje investuojančių užsienio kapitalo įmonių vadovai ne vienerius metus atkreipia dėmesį į vis labiau pastebimą kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, verslo poreikių neatitinkančią švietimo sistemą bei būtinybę imtis esminių jos reformų.

Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, efektyvios, darbo rinkai būtinus specialistus rengiančios švietimo sistemos kūrimas yra vienas svarbiausių Lietuvos prioritetų, ir daugiau nei pusė (56 proc.) investuotojų įsitikinę, kad švietimo srityje būtinos neatidėliotinos permainos. Tad Seimo sprendimą patvirtinti aukštųjų mokyklų optimizavimo planą ir uždegti žalią šviesą tinklo pertvarkai asociacija laiko solidžiu teigiamu signalu investuotojams.

„Investors‘ Forum“ nariai atkreipia dėmesį į lapkritį įsigaliosiantį Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai įstatymą. Asociacijos nuomone, gerokai sutrumpinamos vertinimo procedūros ir labiau ribota savivaldybių teisė blokuoti planuojamus investicinius projektus turės teigiamą poveikį verslo aplinkai šalyje ir didins jos patrauklumą investuotojams.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seime balsavimas dėl urėdijų įstatymo
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seime balsavimas dėl urėdijų įstatymo

Verslo atstovai palankiai vertina ir sprendimą imtis urėdijų reformos, kurią laiko ryžtingu žingsniu skaidresnio ir efektyvesnio viešojo sektoriaus link.

Asociacijos nuomone, vienas svarbiausių Seimo žingsnių šią sesiją buvo naujojo Darbo kodekso priėmimas: „Investors‘ Forum“ tyrimų duomenimis, 8 iš 10 Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių darbo santykių reguliavimą iki šiol laikė labiausiai pokyčių reikalaujančia sritimi verslo aplinkai gerinti.

Kol politikai laužė ietis dėl Darbo kodekso ir teikė mažiau lanksčias pataisas, įstatymas vėl spėjo pasenti.

„Galime tik apgailestauti, kad ilgai laukto įstatymo priėmimas taip ilgai užsitęsė. Kol politikai laužė ietis dėl Darbo kodekso ir teikė mažiau lanksčias pataisas, įstatymas vėl spėjo pasenti. Belieka tikėtis, kad prie šių diskusijų dar turėsime progą sugrįžti ir Lietuvoje įvesti labiau subalansuotą, darbo rinkos poreikius atitinkantį darbo santykių reguliavimą“, − pažymi „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

Vis dėlto, jos teigimu, kai kurie Seimo priimti sprendimai verti gerokai griežtesnės kritikos. Vienas iš jų – Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos.

Investuotojų nuomone, papildomi amžiaus, pardavimo laiko ir reklamos apribojimai buvo įteisinti neįvertinus jų poveikio ekonomikai ir galimų alternatyvų alkoholio vartojimui mažinti.

„Investuotojai šiuo atveju išgirdo gana aiškią žinią: valdžia gali bet kuriuo metu, beatodairiškai ir iš esmės pakeisti veiklos sąlygas šalyje. Turime sutikti, jog tai investuoti į tokią valstybę ypatingai neskatina“, − teigia R.Skyrienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Skyrienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rūta Skyrienė

Investuotojai, asociacijos teigimu, neigiamai vertina ir diskusijų visuomenėje sukėlusį Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriuo buvo apsunkintos sąlygos privačioms įmonėms teikti pagalbinio apvaisinimo paslaugas, taip mažinant jų prieinamumą ir iškreipiant konkurenciją.

„Investors‘ Forum“ atliekamo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį vertindami valstybės institucijų veiklą ir sprendimus, investuotojai kritiškiausiai atsiliepė apie alkoholinių gėrimų prekybos ir reklamos ribojimus. Palankiausio investuotojų vertinimo sulaukė valdžios institucijų siekiai reformuoti aukštojo mokslo sistemą ir skatinti universitetų jungimąsi (79 proc.) bei didinti valstybės valdomų įmonių efektyvumą (84 proc.).

Komentarai: 1
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką