Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 18d. 13:01

Šilti orai šienauja žiemos verslus: užsidaro slidžių nuomos punktai, mažėja pramogų

Slidinėjimas Liepkalnyje 15min tema
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Slidinėjimas Liepkalnyje

Pastaruosius kelerius metus vyraujančios neįprastai šiltos žiemos stumia į neviltį verslininkus. Sniego nesulaukiantys žiemos verslai priversti nutraukti ar apriboti veiklą: užsidaro slidžių nuomos punktai, mažėja netradicinių žiemos pramogų. Šiais metais atšauktas tradicinis Žiemos ralis Utenos apylinkėse, o Sartų lenktynės nukeltos. Tik Liepkalnio slidinėjimo centras Vilniuje kol kas vienintelis pradėjo sezoną.

„Nebeturime šito verslo. Smagu, kad skambinate, bet ir smagu, kad nebeturime, nes matote, kokios žiemos“, – paklaustas, kaip verslui atsiliepia šilta žiema, 15min sakė slidinėjimo ir turizmo prekių parduotuvės Active24.lt Vilniuje savininkas Nerijus Šuminskas.

Ne vienerius metus sostinėje veikusi parduotuvė, kurioje buvo galima įsigyti ar išsinuomoti tiek kalnų, tiek lygumų slidinėjimo inventoriaus, šiuo metu internete tik išparduoda likučius.

Nebeturime šito verslo. Smagu, kad skambinate, bet ir smagu, kad nebeturime, nes matote, kokios žiemos, – sakė N.Šuminskas.

Įmonę nutraukti veiklą paskatino besniegės žiemos ir itin stipri konkurencija.

„Pagrindinės priežastys yra prastos žiemos ir didelė konkurencija tiek vietinėje rinkoje, tiek iš užsienio. Žmonės dažnai pasižiūri prekę parduotuvėje, o po to nusiperka internetu iš užsienio“, – pasakojo verslininkas.

Retenybe tapęs sniegas ir pavasarį primenantys orai privertė iš rinkos trauktis ir daugiau žiemos verslų.

„Rogių šunys“ nuotr./Šunys buvo ruošiami žiemai, tačiau kol kas turi tempti ne roges, bet triračius.
„Rogių šunys“ nuotr./Šunys buvo ruošiami žiemai, tačiau kol kas turi tempti ne roges, bet triračius.

Šiais metais pasivažinėjimo šunų kinkiniais pramogos nebeteiks Kernavės apylinkėse gyvenanti šunų kinkinių sporto atstovė Indrė Daujotienė. Sportininkės šeima Aliaskos haskių traukiamomis rogėmis žiemos pramogas mėgstančius lietuvius vėžino septynerius metus.

„Šią žiemą priėmėme sprendimą nebeorganizuoti pramogų. Viena iš priežasčių yra orai. Šunų kinkiniai yra ne mūsų platumų pramoga, nes žiemos pramogoms reikia sniego. Lietuvoje jo būna per trumpai ir per mažai. Tai Skandinavijos šalių pramoga. Mes su šuniukais sportuosime ir toliau, bet pramogų neteiksime“, – 15min sakė I.Daujotienė.

Šią žiemą priėmėme sprendimą nebeorganizuoti pramogų. Šunų kinkiniai yra ne mūsų platumų pramoga, nes žiemos pramogoms reikia sniego, – sakė I.Daujotienė.

Žiemos verslus vystantys Lietuvos verslininkai apgailestauja, kad pelningai dirbti tokiame sezoniškame versle sudėtinga. Šiemet žiema jau įpusėjo, bet sniegas taip ir nepasirodė, pernai sniegas laikėsi tik apie du mėnesius.

„Du mėnesiai per metus – per mažas laikotarpis“, – įsitikinęs žiemos verslo atsisakęs N.Šuminskas.

Išsinuomoti lygumų slides Vilniuje nėra paprasta

Dėl pastaruosius kelerius metus vyravusių šiltų orų kai kurios žiemos paslaugos Lietuvoje kone išnyko. Jau pernai slidinėjimo entuziastams išsinuomoti lygumų slides buvo iššūkis, nes tokių nuomos punktų sostinėje beveik nebeliko.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sniego dienos Snaigės žygis slidininkams
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sniego dienos Snaigės žygis slidininkams

„Prekybos ir nuomos lygumų slidėmis jau pernai atsisakėme, nes visiems lygumų slidžių prireikia vienu metu – savaitgaliais, kai vyksta „Snaigės“ žygiai. Nenusipirksime kelių šimtų porų slidžių, kad nuomotume tik tris keturias dienas per sezoną – neatsipirks inventorius“, – apgailestavo N.Šuminskas.

Prekybos ir nuomos lygumų slidėmis atsisakėme pernai, nes visiems jų prireikia vienu metu – kai vyksta „Snaigės“ žygiai, – teigė N.Šuminskas.

Prieš trejus metus lygumų slidžių nuomos ir pardavimo atsisakė ir slidinėjimo įrangos parduotuvė sostinėje „Mano slidės“.

Parduotuvės bendrasavininkas Donatas Trinkūnas 15min tvirtino, kad tokį sprendimą paskatino noras susitelkti į pagrindinę veiklą – prekybą ir nuomą kalnų slidinėjimo inventoriumi.

D.Trinkūnas tvirtino pastebėjęs, kad sostinėje verslininkų, siūlančių lygumų slidžių nuomos paslaugą, labai sumažėjo.

„Ir pernai, kai prisnigo, buvo didelis srautas žmonių, besidominčių lygumų slidžių nuoma, tačiau neturėjome kur jų nukreipti. Siūlydavome kreiptis į Vingio parke veikiantį punktą, ar ieškoti nusipirkti „Senukuose“, tačiau net ir norint įsigyti savo slides sunku surasti pilną komplektą. Nesniegingos žiemos padarė įtaką, kad susitraukusi ši sritis“, – svarstė D.Trinkūnas, pridūręs, kad ir šiemet prisnigus, jei, žinoma, taip dar nutiks, vėl kils didelis poreikis lygumų slidžių nuomai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sniego dienos Snaigės žygis slidininkams
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sniego dienos Snaigės žygis slidininkams

„Bus vajus, staigiai visiems prireiks, visi skambins, ieškos, bet nelabai turės kas ką pasiūlyti. Manau, kad galutinai dar lygumų slidinėjimo inventoriaus nuomos paslaugos neišnyko, bet dėl šiltų žiemų labai prislopintos. Užtektų dviejų sniegingų žiemų ir tikrai atsirastų tiek nuomos variantų punktų, tiek pardavimo vietų“, – mano D.Trinkūnas.

Viena iš nedaugelio lygumų slidžių nuomos vietų Vilniuje, kurią galima rasti internete, – „Terrasport“ parduotuvė, kuri žiemą nuomoja slides Vingio parke.

Šios parduotuvės vadybininkas-konsultantas Piotras Komaras 15min patvirtino, kad įmonė šio veiklos tipo neatsisako ir prisnigus Vingio parke nuomos lygumų slides. Tiesa, kad slidės neapsigadintų, nuomos punktas veiks tik tuo atveju, jei sniego bus daug.

„Kad trasa būtų pakankamai saugi slidžių atžvilgiu – nesibraižytų į kankorėžius, smėlį, – reikia bent 20 centimetrų sniego, kuris turi būti suspaustas“, – aiškino specialistas.

P.Komaras svarstė, kad dėl šiltų žiemų Lietuvoje nuomoti lygumų slides yra rizikingas verslas.

„Reikia išlaikyti nuomos punktą, priimti darbuotojus. Tačiau šiemet žiema įpusėjo, o kol kas buvo sniego tik tiek, kad nubalintų žemę – visiškai netinkamas sniego kiekis slidinėjimui. Susiperki inventorių, investuoji nemažai tūkstančių eurų ir lauki stebuklo“, – pabrėžė pašnekovas.

Parduotuves gelbsti prekyba kalnų slidėmis

Prastai tokią žiemą einasi ir lygumų slidžių pardavimai. „Lygumų slidžių kampelis mūsų parduotuvėje ilsisi. Buvo optimistiškai nusiteikusių žmonių, kurie pirko šias slides kaip kalėdines dovanas, galvodami, kad šiemet bus nebloga žiema. Bet kol kas džiaugtis neturime kuo“, – pastebi „Terrasport“ parduotuvės atstovas P.Komaras.

Tiesa, žiemos inventoriumi prekiaujančias parduotuves gelbsti kalnų slidės. Pasak P.Komaro, kalnų slidinėjimo inventoriaus pardavimai šiemet tik šiek tiek mažesni nei pernai.

Skelbiu.lt nuotr./Naudotos kalnų slidės Klaipėdoje
Skelbiu.lt nuotr./Naudotos kalnų slidės Klaipėdoje

Tuo tarpu „Mano slidės“ bendrasavininkas D.Trinkūnas priduria, kad nors šilta žiema ir atsiliepia verslui, situacija nėra labai bloga, nes lietuviai aktyviai keliauja slidinėti į užsienio slidinėjimo kurortus – Alpes Austrijoje, Italijoje, Prancūzijoje, taip pat Karpatus Ukrainoje, Tatrus Slovakijoje.

„GRŪDOS“ nuotr./Slidinėjimo akimirka
„GRŪDOS“ nuotr./Slidinėjimo akimirka

„Dabartiniai orai atsiliepia neigiamai, bet darbo turime“, – apibendrino D.Trinkūnas.

Jis svarstė, kad gausiai prisnigus pardavimai padidėtų apie 30 proc., nes veiktų slidinėjimo centrai Ignalinoje, Anykščiuose, o išbandę slidinėjimo malonumą vietiniuose kurortuose lietuviai pradeda dairytis ir nuosavos slidinėjimo įrangos.

Lietuvoje dirba tik vienas slidinėjimo centras

Beje, lietuviški slidinėjimo kurortai taip pat kenčia dėl prastos žiemos. Kol kas slidinėjimo sezoną pradėjo ir trasas paruošė tik Liepkalnio žiemos centras.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Liepkalnyje atidarytas slidinėjimo sezonas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Liepkalnyje atidarytas slidinėjimo sezonas

Kaip 15min informavo sostinės Liepkalnio slidinėjimo centro nuomos punkto pamainos vadovas Tomas Gylys, lapkričio paskutiniąją dieną sezoną pradėjęs parkas dviem savaitėms buvo nutraukęs veiklą prieš šventes, o sausį ir vėl atidarė trasas.

Tiesa, iš dešimt trasų kol kas veikia tik trys. Paruošti daugiau trasų neleidžia pliusinė temperatūra. Jei termometro stulpelis išsilaikytų 2–3 laipsniais žemiau nulio, Liepkalnyje pradėtų veikti daugiau trasų.

„Kai yra pilna sniego, sulaukiame žymiai daugiau klientų. Pernai buvo daug geresnė žiema, bet žmonės ir šiemet atvažiuoja slidinėti – turime nuolatinių klientų, kurie nors ir matydami balas mieste, vis tiek atvyksta pas mus“, – pasakojo T.Gylys.

Šiuo metu dienos lankytojai skaičiuojami dešimtimis, o įprastomis žiemomis gausiai prisnigus susirenka šimtai slidininkų kasdien. Dėl prastų orų centre įdarbinta ir kur kas mažiau žmonių. T.Gylys skaičiuoja, kad jei būtų daug sniego, slidinėjimo centre dirbtų 3–4 kartus daugiau darbuotojų nei šiuo metu.

Dėl šiltos žiemos sezono dar nepradėjo nei Anykščių, nei Ignalinos slidinėjimo centrai.

Kalitos kalno nuotr./Kalitos kalnas Anykščiuose
Kalitos kalno nuotr./Kalitos kalnas Anykščiuose

Vilties sulaukti sniego nepraranda

Anykščių miesto savivaldybės valdomo Kalitos kalno vadybininkė Katerina Paulauskienė 15min tvirtino, kad norint suspėti pagaminti sniego ir paruošti trasas reikia, kad tris keturias paras išsilaikytų trijų keturių laipsnių šaltis. Ant Kalitos kalno galima paruošti dvi slidinėjimo trasas suaugusiesiems ir vieną vaikams.

„Jau beveik planavome pradėti sezoną, bet šaltis mus paliko ir neparuošėme trasų. Mes labai tikimės, kad vis dėlto šiemet dar atversime trasas. Esame pasiruošę. Žmonės kiekvieną dieną skambina, rašo laiškus – visi domisi, kada atsidarysime. Pirmas užklausų bumas buvo, kai atsidarė Liepkalnio trasos Vilniuje, po to šiek tiek nurimo“, – pasakojo K.Paulauskienė.

Jau beveik planavome pradėti sezoną, bet šaltis mus paliko ir neparuošėme trasų, – sakė Anykščių Kalitos kalno vadybininkė K.Paulauskaitė.

Beje, į keblią situaciją patenka ir dovanų kuponus įsigiję, tačiau jais negalintys pasinaudoti klientai. Pasak K.Paulauskienės, tokiais atvejais tariamasi su kuponus platinančiomis įmonėmis, kad klientai nemokamai galėtų išsikeisti slidinėjimą į kitas paslaugas ar prasitęsti kupono galiojimo laiką.

Šilti orai mums atsiliepia labai neigiamai, mes nesame biudžetinė organizacija, išsilaikome iš savo lėšų, – apgailestauja B.Cicėnas.

Slidinėjimo sezono dar nepradėjo ir lygumų bei kalnų slidinėjimo trasas turintis Lietuvos žiemos sporto centras Ignalinoje.

Ilgametis centro direktorius Bronislavas Cicėnas 15min pasakojo, kad yra pasitaikę metų, kai slidinėjimo sezoną tekdavo pradėti tik sausio pabaigoje. Pavyzdžiui, 2018 metais kalnų slidinėjimo trasos atvertos sausio 20 dieną. Tad vadovas dar nepraranda vilties, kad slidinėjimo sezoną pavyks pradėti bent vasarį.

„Šilti orai mums atsiliepia labai neigiamai, nes nesame biudžetinė organizacija, išsilaikome iš savo lėšų. Kai Liepkalnis atidarė slidinėjimo trasas, mes irgi turėjome tokių minčių, bet susilaikėme nuo sniego gamybos. Tokiu būdu neturėjome pajamų, bet neturėjome ir išlaidų, nes būtume pagaminę sniego, o jis būtų nutirpęs“, – sakė B.Cicėnas.

Galimybę pradėti slidinėjimo sezoną neatšalus orams Ignalinos žiemos sporto centrui apsunkina ir aplinkybės – trasos įrengtos prie pat ežero pakrantės, tad neužšalus ežerui pradėti sezoną nesaugu.

B.Cicėnas prisimena, kad prasta buvo ir 2006–2007 metų žiema, kai trasose sniegas vietomis nutirpo, tad darbuotojai kibirais nešė sniegą ir pylė, bandydami juo padengti kalnų trasą.

Tad visokių žiemų matęs Ignalinos žiemos sporto centro vadovas dar nepraranda vilties, kad slidinėjimo sezoną pavyks pradėti bent jau vasarį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

21:30
01:14
00:13

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką