Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 gegužės 16d. 08:57

Skandalais apaugusių Vilniaus turtų valdytojai slepiasi už Rusijos amžiaus aferoje nuskambėjusios struktūros

Dėl statybų D.Poškos g. 18 įsiplieskė teisminiai ginčai 15min tyrimas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dėl statybų D.Poškos g. 18 įsiplieskė teisminiai ginčai

15min tęsia pasakojimą apie keistomis aplinkybėmis ir paslaptimis apraizgytas statybas Vilniaus širdyje, Žvėryne. Šį kartą istorija yra apie tai, už ko slepiasi šio turto valdytojai.

Įmonės oficialūs akcininkai Kipre yra susiję su garsiąja Sergejaus Magnickio atskleista afera Rusijoje, taip pat su kitais pinigų plovimo atvejais. Vis dėlto jie bendrovę Lietuvoje valdo tik formaliai, o tikrasis jos savininkas nėra aiškus.

15min jau rašė, kad dėl daugiabučio statybų Vilniuje, Žvėryne, Poškos g. 18, įsiplieskė teisminiai ginčai. Prokurorai gina viešąjį interesą, įtardami, kad buvo užvaldytas ir sunaikintas valstybės turtas. Vis dėlto pirmos instancijos teismas buvo statytojų pusėje ir nusprendė, kad įstatymai pažeisti nebuvo. Dabar toks teismo sprendimas jau yra apskųstas aukštesnės instancijos teismui, taigi situacija bus nagrinėjama toliau.

Savininkų paieška veda į Kiprą

Išsiaiškinti tikruosius šių statybų savininkus nėra lengva, nes galutinėmis verslo savininkėmis nurodomos Kipro bendrovės.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dėl statybų D.Poškos g. 18 įsiplieskė teisminiai ginčai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Dėl statybų D.Poškos g. 18 įsiplieskė teisminiai ginčai

Statomą daugiabutį Žvėryne valdo 2012 metais įkurta įmonė „P18“. Šios įmonės vienintelė akcininkė, Registrų centro duomenimis, yra kita lietuviška bendrovė „CTLF“, kuri buvo įkurta 2010 metais.

Šią lietuvišką bendrovę valdo Kipre registruota įmonė „Aspilon Properties Limited“. 15min iš Kipro registro gauti duomenys rodo, kad pastarąją bendrovę valdo kita Kipro įmonė „Vaspaco Properties Limited“.

Kipro registro duomenimis, „Vaspaco Properties Limited“ valdo vietinė gyventoja Eirene Hanna (ΕΙΡΗΝΗ ΧΑΝΝΑ). Tačiau ši bendrovė teikia verslo administravimo paslaugas Kipre, taigi ji veikiausiai turi daug skirtingų klientų ir įmones valdo tik formaliai.

15min nuotr./Daugiabučio Žvėryne, Poškos g. 18, tikrieji savininkai
15min nuotr./Daugiabučio Žvėryne, Poškos g. 18, tikrieji savininkai

Beje, Kipre registruota „Aspilon Properties Limited“ ne visą laiką buvo lietuviškos įmonės „CTLF“ akcininkė. Registrų centro duomenimis, 2010 metais kelis mėnesius bendrovę valdė Markas Avidanas. 2011 metais vidaus reikalų ministro įsakymu šis asmuo neteko Lietuvos Respublikos pilietybės įgijus kitos valstybės pilietybę. Ministro įsakyme nurodoma, kad asmuo gimė Rusijos Federacijoje.

Na, o „Aspilon Properties Limited“ formaliai kontroliuojančios „Vaspaco Properties Limited“ vardas minimas skandalingose tarptautinėse istorijose.

„Magnickio pinigų“ šešėlis

„Vaspaco Properties Limited“ tarptautinėje žiniasklaidoje minima kaip bendrovė, susijusi su pinigų plovimu, rusiškais pinigais bei teisininko Sergejaus Magnickio atskleista pinigų plovimo operacija.

„Vaspaco Properties Limited“ kartu su dar viena įmone „Belserve Consultants Limited“ buvo susijusios su vienu didžiausių skandalu Rusijoje. Abi šios įmonės 2005-2009 metais buvo akcininkės bendrovės „Prevezon Holdings Limited“, kuri priklausė Rusijos verslininkui Denisui Katsyvui, Rusijos geležinkelių viceprezidento Petro Katsyvo sūnui. Nustatyta, kad per „Prevezon“ ir kitas galimai fiktyvioms operacijoms pasitelktas įmones buvo atlikta viena didžiausių pinigų plovimo operacijų Rusijoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Magnickis

S.Magnickio istorija tęsiasi jau maždaug dešimtmetį. Pasinaudojant teisėsauga, buvo užgrobtos amerikiečių investuotojo Rusijoje Billo Browderio valdytos grupės „Hermitage Fund“ įmonės. Vėliau, klastojant dokumentus, šioms įmonėms sugrąžinta mokesčių maždaug už 230 mln. dolerių, o pinigai netruko išsivaikščioti po ofšorines įmones.

Šią aferą pastebėjo „Hermitage“ grupei atstovavęs teisininkas S.Magnickis. Jis Rusijos teisėsaugą informavo apie vykstantį nusikaltimą, tačiau 2008 m. rudenį pats buvo suimtas. Praėjus beveik metams, S.Magnickis kalėjime mirė. Kaip teigiama, mirtis buvo smurtinė – esą „Hermitage“ teisininką vienutėje mirtinai sutalžė Rusijos milicininkai.

Įtariama, kad buvo išplauti maždaug 230 milijonų dolerių, pasisavintų iš Rusijos biudžeto. Dalį šių pinigų judėjimo išsiaiškino tarptautinis tiriamosios žurnalistikos centras „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP).

OCCRP atskleidė, kad dalis pinigų š Rusijos keliavo į Moldovą. 52 milijonai dolerių keliavo į Moldovos bankus, o po to – į rusų kontroliuojamas ofšorines įmones. Viena iš jų buvo būtent „Prevezon Holdings Limited“.

Beje, dabar Lietuvoje, Seimo konservatorių frakcija pateikė vadinamojo „Magnickio įstatymo“ versiją. T.y. siūloma išplėsti teisinius užsieniečių neįsileidimo į Lietuvą pagrindus. Priėmus siūlomą pakeitimą, į Lietuvos Respubliką nebūtų įsileidžiami asmenys, jei yra informacijos ar pakankamas pagrindas įtarti, kad toks asmuo yra įvykdęs ar prisidėjęs prie stambaus masto korupcinių, pinigų plovimo nusikaltimų ar šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų užsienio valstybėse.

Jau anksčiau buvo skelbta, kad dalis „Magnickio pinigų“ galėjo būti praplauta ir Lietuvoje. Šią situaciją tyrė prokuratūra. Prokuratūra 15min anksčiau pripažino: pinigų plovimas, tyrimo duomenimis, vyko sistemingai ir didele apimtimi. Tačiau šio nusikaltimo vykdytojai Lietuvos teisėsaugai esą nepasiekiami.

Sumokės JAV 5,9 milijono dolerių

Dalis iš Rusijos biudžeto pasisavintų pinigų pateko į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). Šios šalies teisėsaugos tyrime figūravo būtent „Prevezon Holdings Limited“. Nustatyta, kad iš vadinamųjų „Magnickio pinigų“ pirktas vertingas nekilnojamasis turtas Niujorko centre ir kiti prabangos žaisliukai. Praėjusią savaitę paskelbta, kad ši kompanija sutinka sumokėti beveik 5,9 mln. dolerių ir taip pabaigti savo teisines problemas pinigų plovimo byloje.

Penktadienį JAV prokuroras Joonas H.Kimas paskelbė, kad tyrimas dėl „Magnickio pinigų“ Jungtinėse Valstijose baigėsi.

„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Manhatanas, Niujorkas
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Manhatanas, Niujorkas

Prokurorų teigimu, ši suma yra tris kartus didesnė nei suma, kuri galėjo patekti į JAV iš Rusijos ir maždaug 10 kartų didesnė nei purvinų pinigų buvo investuota į nekilnojamąjį turtą JAV, o Kipro bendrovė sutiko pinigus grąžinti. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad „Prevezon Holdings Limited“ praplautus pinigus investavo į nekilnojamąjį turtą, aukštos klasės komercines patalpas ir prabangius apartamentus Manhatane. Taip pat sukūrė daug kitų korporacijų.

Beje, CNN skelbia, kad suma, kurią „Prevezon Holdings Limited“ sutiko sumokėti, yra daug mažesnė nei bendrovės valdomas nekilnojamasis turtas Manhatane, kuris, finansų ekspertų skaičiavimais, yra vertas apie 17 milijonų dolerių.

Didžiulis pinigų plovimo skandalas Graikijoje

Tai ne vienintelis pinigų plovimo skandalas, kuriame figūruoja „Vaspaco Properties Limited“. „Vaspaco Properties Limited“ ir „Belserve Consultants Limited“ 2012 metais buvo susijusios su Graikija dėl 10,2 milijardų eurų pinigų plovimo atvejo per nekilnojamojo turto agentūrą, vadovaujamą advokato Yanio Karouzoso.

Šis skandalas buvo susijęs ir su aukštais Graikijos politikais. Graikijos žiniasklaida skelbė, kad šalies valdžios institucijos tyrimo metu nustatė, jog Y.Karouzosas ir jo įmonių tinklas buvo susijęs su ginklų prekyba ir pinigų plovimu iš Rusijos ir kad kai kurie liudininkai iš Rusijos jau buvo pašalinti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Eurai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Eurai

Žiniasklaidoje skelbta ir daugiau šios kompanijos galimų sąsajų su Rusija ir kitomis rytų Europos valstybėmis. Skelbta, jog „Vaspaco Properties Limited“ ir „Belserve Consultants Limited“ per įmonę „Morelam Holdings Limited“ valdo 1,82 proc. Rusijos banko „Expobank“ akcijų ir per įmonę „Pointer Trading Limited“ Bulgarijos kompaniją „Euromangan“, kuri išgauna manganą.

Dar rašoma, kad bendrovės „Vaspaco Properties Limited“ ir „Belserve Consultants Limited“ kontroliavo 20,24 proc. „Tatfondbank“ akcijų, jis žlugo 2017 metais. Žiniasklaidoje skelbta, kad Tatarstano vyriausybės kontroliuojamas „Tatfondbank“ buvo tarp 50 didžiausių šios srities įstaigų Rusijoje pagal turto apimtį.

Nors „Vaspaco Properties Limited“ vardas ne kartą linksniuotas prasto kvapo istorijose, tai dar nereiškia, kad Lietuvoje valdomas verslas priklauso vienos ar kitos įtariamos aferos dalyviams. Ieškant atsakymų, 15min kreipėsi į lietuvišką Kipro įmonių verslą vystančius asmenis. Tačiau ir jie atsisako įvardinti tikruosius savo darbdavius.

„CTLF“ vadovas: įmonė priklauso privatiems užsienio investuotojams

Su įmonės „P18“ vadovu Dmitrijumi Černovu 15min susisiekti nepavyko, jo kontaktinis telefonas nuolatos yra išjungtas. Įmonės „CTLF“ vadovas Andrius Voišnis 15min teigė, kad jam yra žinomas fizinis asmuo, kuris yra bendrovės tikrasis savininkas, tačiau šios informacijos jis neįvardino. Jis teigė, kad bendrovės savininkai neturi sąsajų su Rusija.

Pateikiame pokalbį su A.Voišniu:

– Ar jums yra žinomas tikrasis jūsų įmonės savininkas, kuris slepiasi už ofšorinių įmonių Kipre?

– Kadangi tai yra su manimi susijusi įmonė, tai tikriausiai yra žinoma, neabejotinai.

– Tai jūs žinote fizinį asmenį, kuriam įmonė priklauso?

– Be abejo.

– Kas yra tas fizinis asmuo?

– Įmonės atstovas esu aš, tai visus jus dominančius klausimus jūs galite užduoti man.

– Mano klausimas ir yra, kas yra tas fizinis asmuo, kuris yra savininkas šių įmonių?

– Jeigu jūs man patikslintumėte kontekstą viso pokalbio ir jus dominančių klausimų, aš galbūt ir galėčiau pasidalinti ta informacija. Bet tai yra vidinė įmonės informacija.

– Informacija apie akcininkus nėra vidinė įmonės informacija, tai yra vieša informacija.

– Labai teisingai sakote, tai kiek yra viešai, tiek yra.

– O jums yra žinoma informacija, kad jūsų įmonės akcininkė Kipre yra susijusi su pinigų plovimu įvairiose šalyse, yra aprašyta užsienio žiniasklaidoje?

– Ne, man nėra žinoma.

Vėliau jis paprašė atsiųsti detalesnius klausimus elektroniniu paštu. Jo atsiųstame komentare 15min pažymima, kad „Vaspaco Properties Limited“ neturi nuosavybės santykių su įmone.

„UAB „CTLF“ priklauso privatiems užsienio investuotojams. Šie fiziniai asmenys nėra ne tik minimi jūsų pateiktoje informacijoje, bet ir tikrai niekaip nėra susiję su Rusija.

„Vaspaco Properties Limited“ yra stambi licenzijuota kompanijų valdymo administravimo įmonė, teikianti tik verslo administravimo paslaugas, pagal bendrą Kipro respublikoje galiojančią praktiką. Ši įmonė neturi jokių nuosavybės santykių su „Aspilon properties Ltd“, – rašoma A.Voišnio atsiųstame komentare.

Teismas prokurorų ieškinį atmetė

15min primena, kad prokuroras viešojo intereso byloje buvo pateikęs daugybę reikalavimų dėl daugiabučio, statomo sklype Žvėryne, Vilniuje: panaikinti žemės sklypo suformavimą, pripažinti negaliojančią žemės nuomos sutartį, panaikinti statybą leidžiantį dokumentą, įpareigoti UAB „P18“ per 6 mėnesius nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo savo ir Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę, priteisti iš atsakovo UAB „P18“ valstybei 17 900 eurų žalos atlyginimą už nugriautą valstybei priklausiusį gyvenamąjį namą.

Prokurorų teigimu, verslininkai sunaikino sklype stovėjusį valstybei, o ne privatiems asmenims, priklausiusį gyvenamąjį namą. Vadovaujantis Registrų centro duomenimis, nugriauto namo rinkos vertė 2015 m. sausio 1 dieną buvo 17 900 eurų. Pastaroji suma, anot prokurorų, ir laikytina žala, kurią dėl neteisėtų statytojo veiksmų patyrė valstybė.

Manoma, kad šioje istorijoje nemažai institucijų galėjo atlikti neteisėtus veiksmus. Byloje kaip atsakovai buvo Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos edukologijos universitetas, Turto bankas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus miesto apylinkės teismas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus miesto apylinkės teismas

Vilniaus miesto apylinkės teismas nusprendė prokurorų ieškinį atmesti. Pagrindiniai teismo motyvai buvo tie, kad valstybei priklausęs gyvenamasis namas nebuvo įregistruotas registre. Teismas jį palaikė greta esančio privataus pastato priestatu ir pasisakė, kad šis turtas galėjo būti nugriautas. Taip pat teismas teigė, kad nėra pagrindo naikinti statybos leidimo bei priteisti beveik 18 tūkstančių eurų už sunaikintą turtą.

Tokį teismo sprendimą prokurorai jau apskundė aukštesnės instancijos teismui. Tokį teismo sprendimą prokurorai jau apskundė aukštesnės instancijos teismui. Tai 15min patvirtino Vilniaus apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Rolandas Kruopis. Į kovą dėl viešojo intereso gynimo įsijungė ir Žvėryno bendruomenė, kuri teigia, kad nepaisant teismo motyvų, kai kurie statybų epizodai vis dar kelia abejonių, ir taip pat apskundė sprendimą.

Tačiau tai ne vienintelės skandalingos Kipro ofšorinės bendrovės valdomos įmonės statybos Lietuvoje. Registrų centro duomenimis, Kipro bendrovė valdo ne vieną įmonę Lietuvoje, o visą jų tinklą. Juo toliau domėsis 15min.

Be to, 15min jau skelbė „CTLF“ šiuo metu bylinėjasi ir dėl namo Pavilnių parke. 2016 metų lapkritį Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) kreipėsi į teismą dėl šios įmonės didžiulio individualaus gyvenamojo namo Pavilnių regioninio parko Lyglaukių geomorfologiniame draustinyje.

VTPSI nuotr./Namas Kalvos gatvėje, Pavilnių regioniniame parke
VTPSI nuotr./Namas Kalvos gatvėje, Pavilnių regioniniame parke

VTPSI prašo teismo panaikinti statybą leidžiantį dokumentą ir įpareigoti statytoją pašalinti statybos padarinius. Institucija nustatė, kad statybos leidimą draustinyje Vilniaus savivaldybė išdavė neteisėtai, įstatymus pažeidė ir projektą palaiminusi parko direkcija. Ieškinys šiuo metu vis dar nagrinėjamas Vilniaus apygardos teisme.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Top 100 darbdavių: vieniems darbuotojams – nė minimumo, o kitiems – dešimtys tūkstančių

Aktualu

Baltų dievai Lietuvos Seimo krepšininkams nepadėjo – Naisiuose visus triuškino Estijos valdžios atstovai

24sek

Tarp 25-ių geriausių visų laikų Europos krepšininkų – trys lietuviai, bet Sabas tik aštuntas

Aktualu

Donaldas Trumpas: susitikimas su Kim Jong Unu vis dar gali įvykti birželio 12 d.

Verslas

TOP 10 atlyginimų vidurkių Lietuvoje: balandį darbuotojus džiugino premijos

15min recenzija Kultūra

Naujasis Baltijos šokis'18: keturios neįpareigojančių pokalbių rūšys

Aktualu

Strasbūro teismas kitą savaitę skelbs sprendimą dėl spėjamo CŽV kalėjimo Lietuvoje

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Vardai

15min ir BNS vadovas Ramūnas Šaučikovas susituokė su Toma Butikaite

Sportas

Tik paskelbtas pasaulio futbolo čempionato himnas susilaukė kritikos

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Verslas

„Luminor“ niekaip neišsprendžia techninių problemų: „Tai yra išskirtinė situacija mūsų banke“

Aktualu

3 vaikų motinos V.Šestelinskajos dingimo užkulisiai: vyras jai grasindavo, bet paskutinėmis dienomis pagerėjo

24sek

Sujudimas „Nevėžyje“: žaidėjai grasino nežaisti prieš „Žalgirį“

Pasaulis kišenėje

Pamatyk Lietuvoje: dienos maršrutas Lietuvos „apendikse“

Vardai

Seksualine prievarta kaltinamas Holivudo prodiuseris H.Weinsteinas pasidavė Niujorko policijai

Vardai

Vienai turtingiausių moterų J.Blažytei brangiausias aksesuaras – Vytis: „Visada ilgiuosi Lietuvos“

Aktualu

Druskininkų keltuvuose maždaug valandai buvo įstrigę žmonės

Vardai

Šauktinių išlydėtuvių ceremonijoje – netikėtos sužadėtuvės

24sek

Gedvydas Vainauskas grįžta į LKL?

Naujienos

Verslas

Top 100 darbdavių: vieniems darbuotojams – nė minimumo, o kitiems – dešimtys tūkstančių

Aktualu

Baltų dievai Lietuvos Seimo krepšininkams nepadėjo – Naisiuose visus triuškino Estijos valdžios atstovai

24sek

Tarp 25-ių geriausių visų laikų Europos krepšininkų – trys lietuviai, bet Sabas tik aštuntas

Aktualu

Donaldas Trumpas: susitikimas su Kim Jong Unu vis dar gali įvykti birželio 12 d.

Verslas

TOP 10 atlyginimų vidurkių Lietuvoje: balandį darbuotojus džiugino premijos

15min recenzija Kultūra

Naujasis Baltijos šokis'18: keturios neįpareigojančių pokalbių rūšys

Aktualu

Strasbūro teismas kitą savaitę skelbs sprendimą dėl spėjamo CŽV kalėjimo Lietuvoje

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Vardai

15min ir BNS vadovas Ramūnas Šaučikovas susituokė su Toma Butikaite

Sportas

Tik paskelbtas pasaulio futbolo čempionato himnas susilaukė kritikos

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Verslas

„Luminor“ niekaip neišsprendžia techninių problemų: „Tai yra išskirtinė situacija mūsų banke“

Aktualu

3 vaikų motinos V.Šestelinskajos dingimo užkulisiai: vyras jai grasindavo, bet paskutinėmis dienomis pagerėjo

24sek

Sujudimas „Nevėžyje“: žaidėjai grasino nežaisti prieš „Žalgirį“

Pasaulis kišenėje

Pamatyk Lietuvoje: dienos maršrutas Lietuvos „apendikse“

Vardai

Seksualine prievarta kaltinamas Holivudo prodiuseris H.Weinsteinas pasidavė Niujorko policijai

Vardai

Vienai turtingiausių moterų J.Blažytei brangiausias aksesuaras – Vytis: „Visada ilgiuosi Lietuvos“

Aktualu

Druskininkų keltuvuose maždaug valandai buvo įstrigę žmonės

Vardai

Šauktinių išlydėtuvių ceremonijoje – netikėtos sužadėtuvės

24sek

Gedvydas Vainauskas grįžta į LKL?

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką