TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Socialiniai žaidimai ir moko, ir skatina smegenų veiklą

Okeanija
Organizatorių nuotr. / Socialinis žaidimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Kompiuteriniai žaidimai atsirado dar prieš 50 metų, kai pirmųjų kompiuterių nespalvotuose ekranuose mokslininkai pradėjo šaudyti į asteroidus ir ateivius (pirmasis žaidimas – Steve Russel „SpaceWar“, 1962 m.).

Vėliau žaidimai tapo ne tik pramoga, bet ir edukacine veikla. Su socialinių tinklų era 21 amžiuje atsirado nauja žaidimų karta – socialiniai žaidimai, kurie apjungia visus tris žaidimo principus – jie kažko moko (skaičiuoti, planuoti, pažinti tam tikrus daiktus ar gamtą), yra malonu juos žaisti, ir jiems skiriama daug laiko.

Socialinis žaidimas Okeanija
Socialinis žaidimas „Okeanija“

Dabar nesinorėtų gilintis į moralinius tokių žaidimų aspektus, tačiau moksliškai įrodyta, kad kompiuteriniai žaidimai skatina kūrybiškumą. Tai įrodė ilgamečiai Mičigano valstijos psichologės Lindos Jacksontyrimai su vaikais.

Dvylikamečiai, žaidžiantys kompiuterinius žaidimus yra kūrybiškesni už tuos, kurie jų nežaidžia – tokia buvo tyrimo išvada. Tai lemia suaktyvinta smegenų veikla, kai žaidėjas vienu metu privalo operuoti kelių rūšių informacija, kad galėtų sėkmingai atlikti žaidime keliamas užduotis.

Socialiniai žaidimai nėra smurtiniai, todėl jie yra pasiekiami plačiajai auditorijai. Jie veikia socialinio tinklo pagrindu. Vienas žaidėjas atlieka veiksmus kartu su savo draugų ratu, varžosi pasiektais rezultatais.

Socialinis žaidimas Okeanija
Socialinis žaidimas „Okeanija“

Socialiniam žaidimui būdingas didesnis mąstymo lygis, strateginis planavimas. Priešingai nei veiksmo žaidimams, čia fizinių pastangų nereikia, nelavinama reakcija, kiti refleksai. Dažniausiai socialiniuose žaidimuose reikia atlikti tam tikras užduoti pasitelkiant į pagalbą nustatytą kiekį kitų žaidėjų iš esamo draugų rato. Kai kurios užduotys turi būti atliekamos per tam tikrą terminą, todėl prieš pradedant jas, būtina planuoti laiką.

Kad lengviau būtų įsivaizduoti, kaip viskas vyksta, galima paimti pavyzdžiu lietuvių kalba adaptuotą socialinį žaidimą „Okeanija“. Siužetas tikrai įdomus – į negyvenamą salą išmetamas pagrindinis herojus. Jis iš rastų daiktų turi pasidaryti įrankius, sukalti plaustą, sukasti daržą, užauginti daržoves, pasigaminti maisto, pamaitinti vietinius gyventojus, kad šie leistų jam pasilikti jų teritorijoje.

Socialinis žaidimas Okeanija
Socialinis žaidimas „Okeanija“

Veiksmas vyksta vandenyno viduryje, egzotiškose salose. Žaidėjas tvarko aplinką, augina gyvūnus bei augalus, jais prekiauja, stato įvairios paskirties pastatus, atlieka užduotis, keliauja į kitas salas. Žaidimo tikslas – tapti salų „Gubernatoriumi“ ir negyvenamas salas paversti klestinčiomis ir nešančiomis pelną (pinigų funkciją čia atlieka kriauklės ir rubinai).

Kiekvienas žaidėjas gali atrodyti skirtingai. Žaidimo pradžioje kiekvienas pagal savo skonį pasirenka žaidėjo išvaizdą, kurią žaidimo eigoje galima keisti. Visi žaidėjo veiksmai yra paaiškinami specialių personažų ir informacinio laukelio pagalba.

Paaiškinimo tekstai paprasti ir aiškūs, todėl žaidimas tinkamas ne tik suaugusiems, bet ir mažiems, mokantiems skaityti. Labai svarbus momentas – draugų pakvietimas. Kviečiami to socialinio tinklo vartotojai. Jei jie dar nėra užsiregistravę socialiniame tinkle, juos galima pakviesti ir el. paštu. Pagalba iš draugų ir draugams atneša papildomų premijų ir “pinigų”, todėl šis veiksmas itin skatinamas.

Socialinis žaidimas Okeanija
Socialinis žaidimas „Okeanija“

Socialiniai žaidimai, tokie kaip ir minėta „Okeanija“, pasižymi animuota aplinka. Tai nėra itin realistiški žaidimai, todėl žaidėjas akivaizdžiai suvokia, kur yra riba tarp realaus ir virtualaus personažo. Socialiniai žaidimai skatinantys kasdien atlikti tam tikrus veiksmus netiesiogiai įtakoja tam tikrų charakterio savybių lavinimą – ilgalaikį planavimą, gebėjimą modeliuoti įvairias situacijas ir numatyti kelis veiksmus į priekį, gebėjimą taupyti, pasverti savo veiksmų kainą. Vaikams ir paaugliams šios savybės gali būti labai reikalingos asmeniniame vystymesi ir karjeros siekiuose.
„Okeanijos“ žaidimas yra daugiau edukacinis, nei pramoginis.

Suaugusiems užduotys gali pasirodyti paprastos, tačiau 7-15-mečiams reikės suprasti, kad norint užsidirbti pinigų reikės atlikti nemažai darbo – suarti daržą, pasėti daržoves, pagaminti maisto, nusipirkti gyvūnų, juos reguliariai maitinti, kol užaugs, ir tik užaugus parduoti.

Taip pat žaidimas moko, kad karvė auga ilgiau nei triušis, todėl jos vertė yra kur kas didesnė.

Jei norima gauti greitų “pinigų” – auginami triušiai, jei tikros vertės ir daugiau “pinigų” per ilgesnį laiko tarpą – auginamos, pavyzdžiui, karvės. Įvairius įrankius reikia pasigaminti pačiam, jie “iš dangaus nenukrenta”. Įrankiams reikia tam tikrų sudedamųjų dalių, kurias galima gauti tik atlikus tam skirtas užduotis. Šis žaidimas nėra jaunojo ūkininko pradžiamokslis, tačiau miestiečiams vaikams susipažinimas su gyvūnų ir augalų auginimu gali būti visai naudingas.

Socialinis žaidimas Okeanija
Socialinis žaidimas „Okeanija“

Apie visus augimo procesus paprastai mokoma per biologijos pamokas, todėl žaidimas gali būti labai rimtu pagalbininku. Mokoma ir socialinių gudrybių – norint likti saloje, vietiniams gyventojams reikia atsilyginti už naudojimąsi jų žeme ir ištekliais.

Norint rasti tam tikrų daiktų, reikia užsukti pas draugus į jų salas ir ten padėti atlikti 5 darbus. Salos valdymas taip pat nėra paprasta užduotis, todėl ugdomos ir lyderio savybės – žaidėjas turi pasirinkti prioritetus, ką atlikti pirmiausiai, nes jo veiksmų laisvė yra apribota energijos vienetais, kurie atsinaujina tik kas 5 minutes.

Pagrindinis socialinių žaidimų trūkumas – izoliacija – nėra toks baisus su „Okeanijos“ žaidimu, nes jame praleidžiama palyginus nedaug laiko, o bendravimas su draugais būtinas, norint pasiekti tam tikrų rezultatų. Socialinis žaidimas reikalauja vos keliolikos minučių per dieną, todėl nelabai trukdo kasdieniniams darbams, tuo tarpu rutiną jis nuolat praskaidrina vis naujais iššūkiais ir veiksmais.

Socialinį žaidimą „Okeanija“ galima išbandyti internete – http://okeanija.draugas.lt.
 

Pavadinimas
Pavadinimas

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Smegenys
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką