Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 14d. 07:01

„Sodros“ grindys daliai studentų atėmė galimybę dirbti padavėjais

Restorane
Vida Press nuotr. / Restorane

Verslas jau vardija „Sodros“ grindų padarinius. Restoranų atstovai sako, kad nuo sausio įsigaliojęs reikalavimas iš esmės paskatino atsisakyti puse etato dirbančių žmonių – arba pasiūlyti jiems visą darbo dieną, arba tiesiog atleisti. Skaudžiausiai nukentėjo vyresni nei 24 metų amžiaus jaunuoliai.

„Dabar niekas neims studentų, kurie nori dirbti puse etato, nes niekas nenori mokėti už nieką, už nedirbtą laiką“, – 15min sakė Evalda Šiškauskienė, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos direktorė.

Nuo sausio net ir už puse etato dirbantį žmogų įmonė privalo mokėti „Sodros“ mokestį nuo visos MMA. Išimtis taikoma, jeigu žmogus yra jaunesnis nei 24 metų – tuomet užtenka mokėti „Sodrai“ nuo faktinio tokio darbuotojo atlyginimo. Tačiau ne visi padavėjai ar kiti pagalbiniai darbuotojai restoranuose yra labai jauni, ir verslas pasakoja, kad įmones prislėgė sunki „Sodros“ grindų našta.

Dalį žmonių atleido

„Kaip ir visados, pas mus Lietuvoje, kovojant su šešėliu, yra kovojama ir su legaliu verslu. Yra ir kitų būdų kovoti su šešėliu, bet pasirenkamas paprasčiausias būdas – uždrausti“, – 15min sakė Gediminas Balnis, vadovaujantis „Amber Food“, kuri valdo „Charlie Pizza“, „La Crepe“, „Katpėdėlė“ ir kitas užkandines.

„Amber Food“ vidutinis darbo užmokestis siekia 510 eurų – taigi daugiau nei minimali mėnesio alga. Tačiau, neslepia G.Balnis, dalį puse etato dirbančių žmonių vis tiek teko atleisti.

„Studentai patys pageidauja dirbti puse etato. (…) Su dalimi susitarėme, kad jie dirbs pilnu etatu. Kai kurių teko ir atsisakyti“, – aiškino jis.

Gediminas Balnis.
Gediminas Balnis.

„Sodros“ duomenimis, vasario pabaigoje „Amber Food“ dirbo 1048 darbuotojai, o dabar – 1034.

„Tai yra daugiausia padavėjai, bet ne tik – ir valytojai, ir pagalbiniai darbuotojai, ir virėjai. Tai būtent žmonės, kurie patys pageidauja dirbti ne visu etatu. Tai mes daliai pasiūlėme, kad jie dirbtų pilnu etatu. Bet ir žmonių skaičių sumažinome“, – kalbėjo G.Balnis.

Tai būtent žmonės, kurie patys pageidauja dirbti ne visu etatu. Tai mes daliai pasiūlėme, kad jie dirbtų pilnu etatu. Bet ir žmonių skaičių sumažinome, – aiškino G.Balnis.

Jo tikinimu, yra daug įmonių, kurios elgiasi piktybiškai – nors deklaruojama, kad žmonės dirba puse etato, iš tiesų jie dirba visu, tik dalis algos sumokama nelegaliai.

„Tai nesprendžia problemos. Jeigu žmogus gauna 800 eurų į rankas, jis dirba puse etato, tai jį įdarbins visu etatu, jis gaus 400, ir dar 400 gaus vokelyje“, – sakė jis.

Asociacija: atimta galimybė iš studentų

„Labai keistas sprendimas, jis nepagerina sąlygų, restoranams ypatingai reikia lankstumo. Ypač studentams, kurie gali tik po paskaitų dirbti“, – sakė E.Šiškauskienė.

Pasak jos, iš studentų (vyresnių nei 24 metų), yra atimta galimybė dirbti dalinį darbą.

„Nė vienas savininkas nenorės imti ir mokėti už darbą, kurio jis nedirba. Dėl lankstumo grafiko tai yra labai didelė problema, nes žmonės prisitaiko ir ateina kelioms valandoms. Būna žmonės, kurie ateina nuo ryto ir dirba iki pietų, o po to jau ateina ta banga studentų, kurie labiausiai nori eiti nuo pietų“, – sakė asociacijos vadovė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Evalda Šiškauskienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Evalda Šiškauskienė

Ji taip pat užsiminė, kad restoranų darbuotojai dirba ne itin efektyviai.

„Jeigu emigrantai čia dirbtų tokiu našumu, kaip dirba užsienyje, nebūtų problemų. O čia yra žiūrima į laikrodį, ir galvojama, kad už tuos pinigus galima šiaip laiką pratempti. Pasigendame ir kvalifikacijos. Dabar atvažiuoja žmogus, kad jis padirbo užsienyje, nereiškia, kad jis yra kvalifikuotas. Geri darbuotojai, tie, kurie nesimėto, jie tikrai gauna gerus atlyginimus. Virtuvės šefas yra antras po generalinio direktoriaus“, – kalbėjo E.Šiškauskienė.

„Sodros“ grindų įtaką verslui išsamiau su asociacijos nariais ji aptars balandžio viduryje.

„Tą rezultatą ne per vieną mėnesį pamatom“, – sakė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

16:44
03:16
03:00

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką