Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gegužės 4d. 17:36

„Subway“ skatina greitojo maisto sektorių mokėti darbuotojams per mažas algas

„Subway“
Dwight Burdette nuotr. / „Subway“

„McDonald's“ sulaukia daug neigiamo dėmesio dėl mažo darbo užmokesčio. Tačiau greito maisto restoranų versle yra „McDonald's“ pagal darbo užmokesčio pažeidimus lenkianti kompanija. Tai – „Subway“.

„Subway“ franšižės yra pažeidusios darbo valandų ir užmokesčio taisykles. JAV 2000-2013 metais buvo atlikta daugiau nei 1,1 tūkst. tyrimų „Subway“ užkandinėse,  praneša „CNN Money“.

Kiekvienas tyrimas gali baigtis pripažinimu, kad frašizę turinčios įmonės padarė pažeidimų, ir bauda. Atlikus tyrimus, iš viso buvo rasta apie 17 tūkst. pažeidimų, kurie gali lemti, kad „Subway“ turės savo darbuotojams grąžinti apie 3,8 mln. dolerių.

Tai yra įspūdinga suma, žinant, kad vadinamieji „Subway“ sumuštinių menininkai uždirba tik 7,25 dolerio už valandą. Kiti didžiausi industrijos pažeidėjai – „McDonald's“ ir „Dunkin' Donuts“.

Vien JAV „Subway“ turi apie 26 tūkst. kavinių – daugiau nei bet kuri greito maisto užkandinė, – todėl nenuostabu, kad ji pirmauja tarp pažeidėjų. Dėl padėties „Subway“ buvo informuotas JAV Darbo departamentas.

Franšizės modelio įtaka

Tokiais atvejais kompanijos mėgsta sakyti, kad jos yra nesusijusios su nepriklausomai veikiančiomis kavinėmis. „Subway“ atsisakė CNN pateikti komentarą, tačiau tuo pačiu kaltinamos įmonės „McDonald's“ ir „Dunkin' Donuts“ sutiko atsakyti į klausimus.

„Dunkin' Donuts“ pabrėžė, kad franšizę įsigijusios įmonės yra pačios atsakingos už įdarbinimo politiką savo restoranuose. „McDonald's“ teigimu, negalima daryti išvadų apie visus, remiantis keliais pavieniais atvejais.

AFP/Scanpix nuotr./Vienam „Subway“ tinklo sumanytojų, milijardieriui Fredui DeLuca, dėl skundų gali tekti patuštinti kišenę.
AFP/Scanpix nuotr./Vienam „Subway“ tinklo sumanytojų, milijardieriui Fredui DeLuca, dėl skundų gali tekti patuštinti kišenę.

Franšizės modelis minėtoms įmonėms suteikia apsaugą. Nors prekės ženklas ir verslo strategija yra ta pati, kiekvienos franšizės savininkas yra smulkus verslininkas. Todėl prekės ženklo savininkai, parduodantys franšizę, gali atsiriboti nuo franšizių veiklos.

Dėl to JAV Darbo departamentui dirbti yra sunkiau. Tam, kad būtų ištirti visi pažeidimai, reikia nagrinėti kiekvieną franšizę atskirai.

Pažeidimai yra dažni 

2009 metų tyrimas parodė, kad 18 proc. viešbučių ir restoranų darbuotojų susiduria su minimalios algos mokėjimo pažeidimais, 70 proc. – su viršvalandžiais, 74 proc. darbuotojų tenka spręsti problemą, kai jų yra prašoma dirbti papildomai be papildomo užmokesčio.

Įprasti incidentai – darbuotojai iš darbo laiko turi išskaičiuoti savo pietų pertrauką, net jei ir nesiilsėjo, kai kurie jų priversti sumokėti už savo darbo uniformą.

Darbuotojus reikia remti

Rašėme, kad mažos greito maisto darbuotojų algos kainuoja visiems mokesčių mokėtojams. Vien „McDonald's“ darbuotojų paramai JAV mokesčių mokėtojai kasmet skiria apie 1,2 mlrd. JAV dolerių.

Berklio ir Ilinojaus universitetų duomenimis, maždaug 52 proc. šeimų, dirbančių greitojo maisto restoranuose, yra priklausomos mažiausiai nuo vienos valdžios pagalbos programos.

Pelhomas Wiley yra vieno Čikagos „McDonald's“ restorano valytojas. Jis dirba 40 valandų per savaitę, gauna po 8,25 JAV dolerio už valandą. Tačiau jam to neužtenka net būtiniausioms išlaidoms. Todėl jis dalyvauja Ilinojaus maisto programoje, kai pritrūksta pinigų.

„Mums sumoka pirmadieniais ir iki trečiadienio arba ketvirtadienio tų pinigų jau nelieka“, – sakė jis.

Greitojo maisto restoranų atstovai mėgsta aiškinti, kad algų kėlimas tiesiog priverstų užsidaryti frančizinį verslą. Be to, greitojo maisto restoranuose darbo vietos taip ir turi būti apmokamos, kad darbuotojams, uždirbantiems minimalią algą, tai būtų tik karjeros pradžia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

16:36
24:16
02:03

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką