Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Sūrių skandalas Italijoje: mocarela Nr. 1 slapta gaminama iš lietuviškų pusfabrikačių

Didžiausias Apeninų sūrių gamintojas „Galbani“ pričiuptas į dailias itališkas pakuotes fasuojantis perdirbtus lietuviškus sūrio pusfabrikačius. Reportažą apie tai, kaip iš Rokiškio į Italiją atkeliavusi žaliava tampa „Made in Italy“ gardumynu, parodė nacionalinė televizija RAITRE. Italijoje ši žinia sukėlė skandalą.
„Galbani“ mocarela Lietuvoje
„Galbani“ mocarela Lietuvoje. Nurodyta, jog ji pagaminta Čekijoje.

„Minkštas, itin švelnaus skonio sūris, gaminamas iš karvių pieno“. Taip apibūdinama Lietuvos prekybos centruose parduodama „Galbani“ mocarela. Tolesnes išvadas pirkėjas pasidarys pats, pavartęs spalvingą pakuotę su akivaizdžiais rinkodarinio prestižo ženklais. Vien ką reiškia viršuje įspaustas pasigyrimas: „Numero 1 in Italia“ – numeris 1 Italijoje. Tiesa, ant pakuotės parašyta, jog mocarela pagaminta Čekijoje.

Oficialus „Galbani“ rinkodaros šūkis – skambus ir įpareigojantis: „Galbani vuol dire fiducia“ (liet. Galbani – tai pasitikėjimas).

Tačiau ne viskas, kas gražiai pateikta ir atvežta iš Italijos, yra itališka. Apie tai laidoje „Indovina chi viene a cena“ (liet. atspėk, kas ateis vakarienės) papasakojo nacionalinio transliuotojo RAITRE žurnalistai. Paaiškėjo, jog „numeris 1 Italijoje“ apgaudinėja tiek savus klientus, tiek partnerius užsienyje.

„Galbani“ feisbuko paskyros nuotr./„Galbani“ iš lietuviško sūrio gamina itališką mocarelą
„Galbani“ feisbuko paskyros nuotr./„Galbani“ iš lietuviško sūrio gamina itališką mocarelą

Feisbuke šis reportažas sulaukė milžiniško dėmesio, italų sūrių valgytojai reiškia pasipiktinimą. „Italijos įmonės, kurių logotipe užkoduotas pasitikėjimas, krito purvu į veidą. Didžiausia gėda!“ – rašo italė vardu Valerija.

„Galbani“ iš tiesų yra didžiausias italų pieno supirkėjas ir perdirbėjas. Tiesa, jau nelabai itališkas, nes 2006 metais 1,23 milijardo eurų apyvarta garsėjantį sūrių gamintoją perpirko prancūzų maisto gigantas „Lactalis“.

„Numero 1 in Italia“ meluoja

RAITRE reporteriai „Galbani“ administracijai raštu uždavė paprastą klausimą: iš kokio pieno gaminate sūrius?

Europos sūrių mėgėjams šis klausimas – itin aktualus, nes pastaruoju metu garsūs itališki sūriai prarado prigimtinį aromatą ir skonį. Būtent todėl, gindama vartotojo teisę į informaciją apie maisto produktą, Italijos vyriausybė įvedė tvarką – visi pieno perdirbėjai privalo nurodyti pieno kilmę. Nenurodantiems arba sukčiaujantiems gresia 9500 eurų bauda ir tam tikrais atvejais – baudžiamoji atsakomybė.

Atsakydama į RAI žurnalistės klausimą apie „Galbani“ sūriams naudojamo pieno kilmę bendrovė patikino: 70 proc. – itališkas, 30 proc. – partnerių iš Prancūzijos.

Ar tikrai? RAITRE televizijos kameros keturias dienas filmavo Pavijos ir Kremonos provincijose esančių įmonių prieigas. Sunkvežimiai-šaldytuvai su lietuviškais valstybiniais numeriais čia dažni svečiai. Ką jie gabena į „Galbani“ pieno perdirbimo fabrikus?

Tai aiškėja reportaže pateiktoje mobiliuoju telefonu slapta darytoje nuotraukoje. Ant krovinio puikuojasi kilmės patikslinimas: „Cagliata Citrica Rokiskio“ („citrininė“ pieno sutrauka iš Rokiškio).

Cagliata Citrica Rokiskio
Cagliata Citrica Rokiskio

Mocarela iš menkaverčių pusfabrikačių

Tikra itališka mocarela gaminama iš šviežio karvės pieno. Jis šildomas, dedami natūralūs pieno fermentai, šliužo fermentas, susiformuoja pieno sutraukos masė, kuri vėliau kelias valandas brandinama, smulkinama, išsukama su karštu vandeniu, sutraukoma rankomis arba mašinomis ir pasūdoma.

Tokia mocarela bus skani, nes skonį ir aromatą jai suteiks šviežias pienas ir fermentai. Natūralios mocarelos etiketėje gali būti nurodyti tik viso labo keturi ingredientai: pienas, pieno fermentai, šliužo fermentai ir druska. Tokios mocarelos savikaina – maždaug 6 eurai už kilogramą.

Pramoninė mocarela gaminama taupant natūralių ingredientų sąskaita. Pieno fermentai keičiami citrinos rūgštimi. Tokia mocarela – be skonio, veliasi burnoje, kvepia celiulioze, todėl skonis kompensuojamas druskos kiekiu. Pusiau sintetinės mocarelos etiketėje bus nurodyti šie ingredientai: pienas, valgomoji druska, šliužo fermentai, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga E330. Ir kainuos ji gerokai pigiau – apie 4 eurus.

Tiesa, egzistuoja ir dar blogesnis mocarelos variantas – iš sūrio pusfabrikačių. Tokiu atveju citrinos rūgštimi fermentuota pieno sutrauka užšaldoma, laikoma tiek, kiek reikia gamyklos šaldikliuose. „Coldiretti“ – Italijos žemdirbių asociacija – jau ne kartą grūmojo „šaldytų“ mocarelų gamintojams, kurie žaliavą atsiveža daugiausia iš Lenkijos ir Lietuvos.

„Šaldytos sūrių žaliavos poreikis per keletą metų išaugo nuo 120 iki 860 tūkstančių centnerių“, – aiškina „Coldiretti“. Neseniai sūrių specialistai atliko bandomąjį prekybos centruose parduodamų mocarelų ragavimą: iš 18 pateiktų mocarelų 5 buvo pagamintos naudojant šaldytus pusfabrikačius.

Lietuviai nieko neslepia

O lietuviams slėpti nėra ko. Juk Lietuvoje, Rokiškyje, gaminamas produktas, kurį yra pamėgę tiek italų.

„Rokiškio sūris“, kuris ir tiekia produkciją Italijos „Galbani“, savo tinklalapyje nurodo, kad gamina „Cagliata“ – tai yra pramoninis sūris, skirtas mocarelos gamybai.

„Jo skonis yra švelnus ir pieniškas. Šiame sūryje yra daug proteinų. Jis yra gaminamas be jokių priedų ir konservantų. Kompanijos gaminamo „Cagliata“ svoris ir dydis gali kisti, priklausomai nuo klientų poreikių“, – rašoma „Rokiškio sūrio“ tinklalapyje.

Taip pat kruopščiai yra pateikiama ir sūrio sudėtis, mikrobiologinės charakteristikos, jis yra aprašomas vizualiai. Pavyzdžiui, jo spalva yra nuo baltos iki baltai gelsvos, sūris yra švarus, turi žymes nuo spaudimo, nurodoma, kad paviršius gali būti sueižėjęs. Žinoma, yra nurodomas ir sūrio maistingumas.

„Cagliata“
„Cagliata“

Veža jau 15 metų

„Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa 15min pasakojo, kad reportaže minima „Galbani“ įmonė yra viena svarbesnių jų partnerių Italijoje. Su šia įmone Lietuvos bendrovė dirba jau 15 metų.

„Mes bendradarbiaujame jau seniai, daugiau nei 15 metų. Mes tiekiame pirminį produktą, iš kurios jie gamina mocarelą“, – 15min aiškino D.Trumpa.

Kiek tiksliai produkcijos kasmet išveža „Rokiškio sūris“, D.Trumpa nedetalizavo, tačiau patikino, kad lietuviška žaliava ar sūris Italijoje tikrai yra populiaru.

„Į Italiją mes išvežame labai daug sūrio. Ir mocarelos, ir kietojo tipo, ir nemažam kiekiui klientų. „Galbani“ yra tik vienas iš jų. Vežame į Italiją ir gatavą sūrį, ir žaliavą, naudojamą mocarelos sūrio gamyboje“, – kalbėjo D.Trumpa.

„Galbani“ įmonės mocarelos sūris yra ir Lietuvos mažmeninės prekybos tinkluose. Pavyzdžiui, jo mums pavyko surasti prekybos centre „Rimi“. Tačiau ši „Galbani“ mocarela pagaminta jau net ne Italijoje, o Čekijoje.

„Galbani“ mocarela Lietuvoje
„Galbani“ mocarela Lietuvoje

D.Trumpa 15min sakė, kad „Galbani“ pagamintos mocarelos į Lietuvą tikrai neimportuoja, mat „Rokiškio sūris“ gamina ir savo mocarelą, taigi „Galbani“ čia jau tampa Rokiškio įmonės konkurentu.

„Valgant picą, ypač Šiaurės Italijoje, yra nemaža tikimybė, kad jos gamyboje bus panaudota arba mocarela, arba „cagliata“, gaminta „Rokiškio sūryje“ ar kitur Lietuvoje, nes ne tik mes vieni vežame“, – pridūrė D.Trumpa.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Huawei FreeBuds 6i“ – iki 100 eurų kainuojančios belaidės ausinės
Reklama
Vaikų vasaros atostogoms įsibėgėjant, „Telia Play“ kino rekomendacijos vaikams ir visai šeimai
Reklama
„Įspūdžiai išliko visam gyvenimui“: TV bokštas kviečia pasivaikščioti 170 metrų aukštyje
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?