2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

„Transparency International“: naujajam uosto vadovui gali tekti nusišalinti nuo kai kurių klausimų

Konkursą į Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovo postą laimėję buvęs ilgametis „Klasco“ vadovas Algis Latakas turės nusišalinti nuo kai kurių klausimų. Kitu atveju gali kilti interesų konfliktas, sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.
Algio Latako politinė reklama
Algio Latako politinė reklama

Gali kilti klausimų dėl atrankos skaidrumo

Trečiadienį ryte Susisiekimo ministerija pranešė, kad uostui vadovaus A.Latakas, kuris atrinktas konkurse iš 13 pretendentų. Jis yra buvęs koncerno „Achemos grupė“ valdomos Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos („Klasco“) gamybos direktorius, uoste išdirbęs beveik du dešimtmečius. 15min rašė, kad A.Latakas pernai yra kandidatavęs „valstiečių“ sąraše į Klaipėdos miesto tarybą, taip pat yra parėmęs partiją.

Pats A.Latakas BNS neneigė, kad uoste pažįsta visus uoste dirbančius verslininkus, ir tai laiko privalumu, o interesų konflikto neįžvelgiantis.

S.Muravjovas sako, kad dabar daug kam gali kilti klausimų dėl A.Latako sąsajų su valdančiaisiais ir abejonių dėl paties Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovo atrankos proceso.

„Štai kodėl konkursai į valstybės valdomas įmones turi vykti pagal aukščiausius skaidrumo standartus, o pačios įmonės turi skirti ypatingą dėmesį sprendimų pagrįstumui ir viešumui, interesų deklaravimui ir interesų konfliktų prevencijai“, – teigė jis.

Gali tekti nusišalinti

Tai, kad naujas įmonės vadovas anksčiau dirbo įvairiose su uostu susijusiose įmonėse, pasak S.Muravjovo, nėra savaime blogai. „Tačiau nenustebčiau, jei jam gali tektų nusišalinti nuo tam tikrų sprendimų. Juk atskaitingumo standartų taikymas visų pirma veikia įmonės vadovus.

Jie turi rodyti pavyzdį kitiems – vengti net interesų konflikto ar jų regimybės, pranešti apie galimas sąsajas su įmonėmis arba asmenimis, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, bei nusišalinti nuo tam tikrų sprendimų“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Sergejus Muravjovas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Sergejus Muravjovas

Buvęs Klaipėdos uosto vadovas Arvydas Vaitkus buvo atleistas tuometinio ministro Roko Masiulio, iškilus grėsmei dėl galimo interesų konflikto – uosto įmonės parėmė jo politinę kampaniją.

Turėtų pranešti uosto darbuotojai

Dabartinėmis sąlygomis, pasak S.Muravjovo, uosto darbuotojai turėtų pranešti, jei pastebėtų, kad A.Latakas galimai piktnaudžiauja pareigomis.

Klaipėdos uoste
Klaipėdos uoste

„Aišku, kad tokia įmonė kaip Klaipėdos uostas privalo turėti gerai veikiančią vidinių pranešimų liniją, kuria uosto darbuotojai galėtų saugiai pranešti apie galimus piktnaudžiavimus įstaigoje. Deja, neretai valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių realybė yra kitokia“, – pastebėjo S.Muravjovas.

Prieš keletą metų „Transparency International“ atlikto vertinimo metu paaiškėjo, jog net šių įmonių valdybų nariai dažnai neskiria tinkamo dėmesio interesų deklaravimui – daugeliu atvejų jiems nėra aišku, kaip ir kada reikėtų pranešti apie savo interesus bei nusišalinti nuo tam tikrų svarstymų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką