15min be reklamos
2018 06 20, 18:56

Radviliškyje gaminami žaisliniai baldai tenka britams ir švedams, lietuviams – kiniški

Vaikiški žaisliniai baldai, kokius galima rasti „Ikea“ parduotuvėse, gaminami Radviliškyje. Čia veikianti bendrovė „Multimeda“ būtent juos įvardija kaip didžiausią koncerno užsakymą. Tačiau žaisti jais lietuvių vaikams greičiausia netenka, kadangi radviliškiečių gaminiai iškeliauja į Didžiąją Britaniją, Švediją. Lietuvos parduotuvėje galima rasti pagamintus Kinijoje.
Bendrovėje „Multimeda“
Bendrovėje „Multimeda“ / Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr.

Radviliškyje nuo 1998 m. veikianti bendrovė „Multimeda“ gamina stalus, kėdes, lovas, kabyklas, įvairių baldų dalis garsiajai švedų milžinei „Ikea“. Radviliškyje įsikūrusi įmonė yra viena didžiausių beržo medienos apdirbėjų Lietuvoje, joje galima stebėti procesą, kaip rąstai virsta lentomis, o paskui dailiomis kėdėmis, stalais bei kitais baldais. Ar vaikiškais žaisliniais baldeliais.

Pagrindinė užsakovė – „Ikea“

„Ikea“ yra pagrindinė šios bendrovės užsakovė, pasakoja „Multimedos“ vadovai. „Mes turime galimybę gaminti pakankamai vienalytį produktą dideliais kiekiais. Tokiu atveju turime galimybių išlošti sutaupydami laiko ir gamybos kaštų. Tai pagrindinis išlošimas, nes gaminant užsakomąją gamybą pelno marža turi būti didesnė, daugiau žmonių dirbti, procesas daug sudėtingesnis. Plius – ieškoti rinkos.

Dabar galvą irgi reikia pasukti, nes produktai keičiasi, vienų gamybą nutraukia, norėdami atnaujinti asortimentą. Tada dalyvaujame naujuose konkursuose, bet irgi dideliems kiekiams gaminti. Tai pagrindinis vieno užsakovo arkliukas – duoda gaminti didelius kiekius“, – kalbėjo bendrovės „Multimeda“ direktoriaus pavaduotojas, gamybos vadovas Gedas Dukauskas.

Rizika, kad šis užsakovas bankrutuos, drastiškai mažins gamybą ar pan., anot bendrovės darbuotojų, tėra minimali ir ją sunku įsivaizduoti. „Greičiau mes nepateiksime tiek, kiek reikia, nes „Ikea“ ambicijos kiekvienais metais auga. Kasmet planuojama padidinti pardavimus dvigubai, atsiranda nauji gamintojai, visada yra konkurencija“, – sakė G.Dukauskas.

„Multimedos“ apyvarta nuo 2010 metų augo beveik 90 proc., per metus siekia apie 15 mln. eurų. Įmonėje šiuo metu dirba apie 450 darbuotojų. Vidutinis gamybos darbuotojų atlyginimas – maždaug 700 eurų. Administracijos tėra apie 30 asmenų, jų algų į bendrą vidurkį neskaičiuoja.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Multimeda“
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Multimeda“

Konkuruoja su kaimynais

Praėjusieji metai įmonei buvo sunkesni dėl itin šlapio šiltojo sezono, kuomet buvę sunku įsigyti medienos.

„Taip buvo visoje rinkoje, lenkams, rusams. Aplinkui tūkstančio kilometrų spinduliu tokia pat situacija. Vienu laikotarpiu buvome užbuksavę, negalėjome gaminti tiek, kiek reikia“, – teigė bendrovės gamybos vadovas.

Tačiau ne visus radviliškiečių gaminius galima rasti Vilniuje esančioje „Ikea“ parduotuvėje.

„Gaminame labai kokybiškus vaikiškus žaislinius baldus, reikalavimai tikrai labai aukšti, bet, labai gaila, kad jie parduodami Švedijoje ir Didžiojoje Britanijoje, o Lietuvoje jų nusipirkti negalima. Nebent kinišką, nes būtent Kinijoje daugiausia pagaminama šių žaislų“, – sakė G.Dukauskas, pabrėždamas, kad svarbiausia čia yra ne kaina, o būtent kokybė – kokybiškesni gaminiai atitenka ne lietuviams.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Multimeda“
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Multimeda“

Renata Dantė, „Ikea“ ryšių su visuomene vadovė Baltijos šalims, tikina, kad visi žaislai, parduodami „Ikea“ parduotuvėse, nepriklausomai nuo to, kurioje šalyje jie yra pagaminti, atitinka tuos pačius griežtus saugumo ir kokybės reikalavimus: „Lygiai taip pat „Ikea“ mediniai žaislai visame pasaulyje yra vienodai saugūs ir kokybiški, nesvarbu, kurioje valstybėje jie pagaminti ar parduodami. Siekiant užtikrinti kokybę ir saugumą, „Ikea“ žaislai yra testuojami akredituotose mūsų ir nepriklausomose laboratorijose, institutuose. Tai yra mūsų įsipareigojimas vartotojams, kad nepaisant kurios šalies „Ikea“ parduotuvėje jis apsipirktų, gautų tą pačią kokybę.“

Anot R.Dantės, vaikams skirtas prekes „Ikea“ tinklui gamina 170 tiekėjų iš skirtingų šalių. „Ikea“ logistikos sistema užtikrina, kad įvairių pasaulio gamintojų produkcija pasiektų visas reikiamas „Ikea“ parduotuves ir užtikrintų nuolatinį reikiamą prekių pasirinkimą. Taigi Lietuvos „Ikea“ parduotuvėje, kaip ir bet kurioje kitoje „Ikea“ parduotuvėje pasaulyje, parduodami žaislai yra atkeliavę iš skirtingų šalių. Iš Lietuvoje parduodamų „Ikea“ žaislų, daugiau nei 20 skirtingų prekių yra pagamintos Lietuvoje“, – teigė R.Dantė.

Konkuruoti radviliškiečiams tenka ne tiek su kitais lietuviais, kiek su bendrovėmis Bulgarijoje, Lenkijoje. Esą ten lengviau įsigyti medienos. Nors dažnai manoma, kad labiausiai koją Europos gamintojams kiša kinai, tai nėra visiška tiesa – gamyba Kinijoje irgi brangsta, tad kur kas rimtesnę konkurenciją sudaro Rytų ir Vidurio Europos valstybės.

Apvalūs rąstai į Radviliškį atkeliauja iš Rusijos, paskui jau apdirbama mediena pačioje įmonėje. Prie naujų gaminių, kolekcijų kūrimo lietuviai neprisideda, nebent gali pasiūlyti tam tikrus pataisymus.

Lietuviškos detalės lovoms

Švedijos bendrovė „Benglita“ taip pat susijusi su koncernu „Ikea“, tiesa, kol kas ne tiesiogiai, o per tarpininkus. Ši nedidelė įmonė iš Radviliškio rajono priklauso Švedijos piliečiui ir užsiima medienos apdirbimu. Lietuvių pagamintos lovajuostės išvežamos kitiems gamintojams, kur jos sugula į lovas, vėliau parduodamas „Ikea“ parduotuvėse.

Įmonės vadovas Tomas Radžiūnas pasakojo, kad bendrovėje dirba 38 darbuotojai. „Nėra lengva su darbuotojais, bet stengiamės. Stengiamės investuoti į stakles, kad sumažintume darbo jėgos poreikį, nes nėra lengva surasti žmonių“, – pasakojo jis.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Benglita“
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Bendrovėje „Benglita“

Dažniausiai ateinantys darbuotojai visiškai neišmano šio darbo subtilybių, tad tenka juos apmokyti.

„Tai galime padaryti, svarbu, žmonės ateitų norėdami mokytis ir dirbti. Dažnai būna, kad ateina, pabūna savaitę ir išeina. Nors šiaip palyginti darbuotojų kaita nėra didelė“, – teigė T.Radžiūnas.

Darbuotojų šiuo metu bendrovei netrūksta, problemų gali kilti nebent kitąmet, kai bus pradėta plėtra – ketinama statyti papildomą gamybos pastatą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką