Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybinių vaistinių mįslė: „valstiečiai“ apie jas kalba, bet programoje tokio pažado nėra

Rinkimų naktis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos štabe
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis ir Aurelijus Veryga
Šaltinis: 15min
4
A A

Seimo rinkimus laimėjus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) šalyje užvirė diskusijos dėl jų siūlomo valstybinio plėtros banko ir valstybinio prekybos alkoholiu monopolio. Nuošalyje neliko ir partijos lyderio Ramūno Karbauskio ir jo kolegų pasakymai apie galimybę steigti valstybinį vaistinių tinklą. Vis dėlto, kaip atrodytų tokios vaistinės, niekas pasakyti negali, o LVŽS programoje apie valstybines vaistines net nekalbama.

„Darnios Lietuvos vyriausybės programa“ pavadintoje programoje LVŽŠ prieštaringai vertinamus valstybinio alkoholio prekybos monopolio tinklo ar Regionų plėtros banko steigimo pasiūlymus įvardijusi aiškiai ir nedviprasmiškai.

Vis dėlto, pastaruoju metu viešojoje erdvėje iš R.Karbauskio ir kitų LVŽS atstovų pasigirdę siūlymai kovoti su aukštomis vaistų kainomis įkuriant valstybines vaistines parlamento rinkimus laimėjusios politinės jėgos programoje nefigūruoja.

„Iki 15 proc. sumažinsime leistiną koncentraciją mažmeninės prekybos rinkoje, skatinsime alternatyvių prekybos vaistais kanalų atsiradimą“, – programos skiltyje apie vartotojų apsaugą ir tvaresnės ekonomikos plėtros užtikrinimą rašo valstiečiai ir žalieji.

Anot A.Verygos, valstybinių vaistinių tinklo įkūrimas yra viena iš pateikiamų idėjų, kaip galima būtų siekti žemesnių vaistų kainų ir didinti vaistų prieinamumą atokesnėse vietovėse.

Na, o kovoti su aukštomis vaistų ir medikamentų kainoms LVŽS siūlo ieškant „galimybių bendradarbiauti su kaimyninėmis valstybėmis tiek vaistų registravimo, tiek jų pirkimo srityse“.

„Programoje jo tikrai nėra įrašyta. Toks įdomus dalykas, dėl to, manau, žmonėms kliūna. Ramūnas (Karbauskis) ne vieną kartą minėjęs diskusijoje kaip vieną iš pavyzdžių“, – paklaustas, ar iš tiesų apie plačiai aptarinėjamą valstybinių vaistinių idėją pačioje LVŽS programoje net neužsimenama, 15min teigė į Seimą patekęs LVŽS atstovas Aurelijus Veryga, kuris vadinamas realiausiu kandidatu į sveikatos apsaugos ministro postą.

A.Verygos manymu, kol kas detalios vizijos apie valstybines vaistines LVŽS niekas neturi.

Anot A.Verygos, valstybinių vaistinių tinklo įkūrimas yra viena iš pateikiamų idėjų, kaip galima būtų siekti žemesnių vaistų kainų ir didinti vaistų prieinamumą atokesnėse vietovėse.

Tiesa, į Seimą patekęs psichiatras teigia, jog ne mažiau svarbu ne visiems įperkamų vaistų problemą spręsti bandant ieškoti kooperacijos su kitomis šalimis ir taip gaunant geresnes derybines pozicijas.

„Man tekę bendrauti su žmonėmis, geriau išmanančiais vaistų pirkimo mechanizmus. Buvo aiškiai pasakyta, kad Lietuvos derybinės galimybės perkant vaistus centralizuotai yra menkos, maža šalis, maža rinka. Turime galvoti, kaip kooperuotis“, – aiškino A.Veryga.

Nors R.Karbauskis kaip teigiamą pavyzdį kovojant su aukštomis vaistų kainomis yra minėjęs Lenkiją, kurioje katalikų bažnyčia kartu su „Caritas“ organizacija įsteigė vaistinių tinklą, A.Veryga spėja, kad kaimyninėje šalyje taip pat suveikė geresnės derybinės pozicijos veiksnys.

„Lenkijoje kaina mažesnė turbūt ne tik dėl tų vaistinių, bet ten daug kartų daugiau žmonių ir dėl to kitos galimybės derėtis“, – sakė į Seimą patekęs valstietis ir žaliasis.

Lenkijoje mažesnes kainas gali lemti ir gerokai didesnis nei Lietuvoje PVM nekompensuojamiems vaistams. Mūsų šalyje jis siekia 21 proc., kuomet Lenkijoje tik 8 proc.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką