Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ventės rago ornitologinės stoties laukia modernios permainos

Ornitologinė stotis nėra „mačiusi“ jokio remonto, tik pusiasalio krantai buvo
Vytauto Jusio nuotr. / Ornitologinė stotis nėra „mačiusi“ jokio remonto, tik pusiasalio krantai buvo
Šaltinis: 15min
0
A A

Daugiau nei 3 milijonai paukščių per dieną – toks įspūdingas skaičius sparnuočių migracijos laiku praskrenda Lietuvos pajūriu. Ventės rage įsikūrusioje ornitologinėje stotyje kiekvieną dieną šie paukščiai gaudomi ir žieduojami. Iš to ornitologai nesunkiai gali nustatyti, kur jie žiemoja, kokiu greičiu skrenda, kiek metų gyvena, stebėti populiacijos pokyčius.

Vis dėlto paukščių migracija ir jų žiedavimas domina ir žavi ne tik ornitologus, bet ir daugybę žmonių Lietuvoje bei pasaulyje. Būtent dėl to, žmonės ir traukia į Ventės ragą.

Deja, daugiau nei prieš 80 metų įkurta ornitologinė stotis lankytojus pasitinka susidėvėjusia ir technologiškai bei morališkai pasenusia technika, ekspozicijomis. Nuo pat stoties atidarymo 1929 m. joje nebuvo darytas joks remontas. Tik pusiasalio krantai buvo sutvirtinti, paaukštinti, išgrįsti akmenimis, pastatytas 250 m molas.

Paruošiamieji darbai

Tačiau tikimasi, kad situacija Ventės rage netrukus pasikeis. Šiuo metu yra ruošiami dokumentai – techniniai projektai, darbų sąmatos, analizuojama užsienio šalių patirtis. Šie darbai reikalingi, norint pradėti kapitalinę ornitologinės stoties rekonstrukciją. Preliminariai paskaičiuota, kad visiems rekonstrukcijos darbams atlikti gali prireikti beveik 10 milijonų litų. Juos planuojama skirti iš Europos regioninės plėtros fondo. Projektas yra vykdomas pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys teigia, kad realūs rekonstrukcijos darbai turėtų prasidėti kitais metais. „Ornitologinei stočiai ir visam Ventės ragui reikia skubios rekonstrukcijos. Tačiau iš pradžių svarbu tinkamai paskirstyti lėšas, suplanuoti darbus, numatyti jų eigą. Ventės ragas savo unikalumu privilioja vis daugiau turistų ne tik iš Lietuvos, bet ir viso pasaulio. Džiaugiamės, tačiau tuo pačiu ir siekiame, kuo labiau sumažinti lankytojų daromą įtaką gyvajai gamtai. Dėl to, planuojame įrengti distancinio paukščių stebėjimo sistemą, kuri leis lankytojams stebėti žieduojamus paukščius per atstumą, taip nesukuriant gyvūnams stresinės situacijos“, – sakė L. Budrys.

Be šių darbų yra numatyta modernizuoti lankytojų informacinį centrą, svarstoma galimybė pastatyti apžvalginį bokštą.

Palengvės darbas

Rekonstrukcija turėtų palengvinti ir paukščių žiedavimu užsiimančių žmonių darbą. „Lankytojų centro darbuotojai bendraus su užsukusiais lankytojais, pasakos apie Ventės rago išskirtinumą, rodys ekspozicijas, o ornitologai galės užsiimti tiesioginėmis savo pareigomis – paukščių žiedavimu, nes dabar kartais tam pačiam žmogui tenka ir paukščius žieduoti, ir su lankytojais bendrauti“, – pasakojo L. Budrys.

Lankytojai į Ventės ragą atvykstą visais metų laikais, tačiau itin jų daug būna, kai migruoja paukščiai. Pasak pašnekovo, norintieji užsisakyti ekskursiją rugsėjo–spalio mėnesiais, kartais tai turi padaryti likus kelioms savaitės prieš apsilankymą.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką