Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 25d. 18:00

Verslą kaime pradėję miestiečiai: „Pradėti galima ir su 100 eurų“

Rokiškis „Gyvas aliejus“
Stop kadras / Rokiškis „Gyvas aliejus“

Dauguma jaunų žmonių bėga iš provincijos, Ieva ir Tomas Malukai– priešingai. Išvarginti miesto triukšmo ir skubaus tempo, jie gyvenimą tarp daugiabučių sienų ir transporto kamščių iškeitė į kaimo ramybę. „Miestas ne mums“, – sutartinai tvirtina abu. Būtis ir buitis arčiau gamtos pasufleravo verslo idėją – iš Lietuvoje augančių augalų spausti aliejų. Tačiau su pirmais aliejaus lašais ėmė kapsėti ir problemos.

„Buvau piktas – ne viską Lietuva gali“, – aiškina Tomas priežastis, kodėl užpildė anketą dalyvauti verslumą skatinančiame SEB banko ir LRT televizijos projekte. – „Mažas ūkis Lietuvoje niekam nereikalingas, pradedantis verslas taip pat negauna jokios paramos. Nusprendžiau dalyvauti projekte ir pažiūrėti, ar iš tikro Lietuva gali.“

Stop kadras/Rokiakis Gyvas aliejus
Stop kadras/Rokiškis „Gyvas aliejus“

Mažas ūkis Lietuvoje niekam nereikalingas, pradedantis verslas taip pat negauna jokios paramos. Nusprendžiau dalyvauti projekte ir pažiūrėti, ar iš tikro Lietuva gali. Sako Tomas.

Ieva ir Tomas tikina, kad jie vieninteliai Lietuvoje patys spaudžia ekologišką aliejų, o ne įveža iš užsienio. Spaudžia iš augalų, kurie dygsta pas mus – garstyčių, linų, saulėgrąžų. „Gyvo aliejaus“ produktai tinkami ir maistui, ir kosmetikai. Tačiau iš to, kiek parduoda dabar tiesiogiai bendraudami su žmonėmis ir internetu, Malukai sunkiai padengia gamybos išlaidas. Apie apčiuopiamą pelną nėra net ką kalbėti.

Pardavimą trūks plyš reikia padidinti dešimteriopai, kad iš šios veiklos šeima pragyventų. Bet kaip tai padaryti?

Užauginti verslą, kaip ir duonos grūdą, vien gerų norų neužtenka. Kosmetinio aliejaus gamintojams privalu gauti licenciją. Malukai skundžiasi, kad čia ilgiausius pagalius į ratus kiša biurokratinės kliūtys. Jaunųjų ūkininkų nuomone, reikalavimai kosmetikai netgi griežtesni, nei maisto gamybai. Gauti leidimą savo ūkyje spausti sūrį būtų lengviau, negu leidimą gaminti balzamą lūpoms, guodžiasi pora. Siekiant atitikti reikalavimus, keliamus kosmetikos gamintojams, Ieva ir Tomas turi investuoti tūkstančius. Tik iš kur juos verslo pradžioje paimti?

Tiesa, pirmoji investicija nebuvo skausminga šeimos kišenei. Rankinį aliejaus spaustuvą Tomas parsisiuntė vos už 100 eurų iš Olandijos. Dar nelabai žinojo, kaip ir ką su juo daryti, tad gavus prekę prasidėjo kantrybės ir eksperimentų maratonas, taip pat domėjimasis augalais ir gilinimasis į jų savybes. Žingsnis po žingsnio, lašas po lašo, kol išėjo produktas, kurį galima buvo pasiūlyti kitiems. Pirmieji Malukų aliejų išbandė šeimos nariai ir draugai. Jų pagyros ir buvo svarbiausia paskata veiklą tęsti.

Užsidegus veikti, atsirado keletas užsakovų, pavyko sutarti ir su viena ekologiškų produktų krautuvėle dėl aliejaus tiekimo. Tačiau tokio kiekio, kokio ji užsiprašė, rankiniu būdu Malukai negalėjo greitai išspausti. Rankomis vieną litrą reikia keturias valandas lašinti. Teko investuoti kelis tūkstančius litų į geresnį spaustuvą.

Stop kadras/Rokiakis Gyvas aliejus
Stop kadras/Rokiškis „Gyvas aliejus“

Ieva ir Tomas nekantrauja žygiuoti pirmyn, tačiau valdininkų kabinetuose stringa licencijos, be to, trūksta žinių, nekalbant apie patyrimą. Nė vienas iš jų neturi net teorinių verslo pagrindų. Ieva baigusi filosofijos studijas, Tomas – istorikas. Jų darbo patirtis – gidavimas turistams iš Lietuvos Turkijoje, Egipte, Jordanijoje ir Izraelyje.

Į tėvynę po klajonių užsieniuose grįžusiems ir šeimos verslą Rokiškio rajone kuriantiems miestiečiams pagalbos ranką tiesia stambiausios šio krašto įmonės “Rokiškio sūris” vadovas Dalius Trumpa ir SEB banko prezidento pavaduotojas Aivaras Čičelis.

Konsultantai iškart pamato spragas ir siūlo sprendimus.

„Tai tik pati verslo užuomazga, labai daug jiems dar reikia padaryti, kad šį užsiėmimą būtų galima vadinti verslu“, – vertina padėtį Aivaras Čičelis ir neslepia, kad Malukų laukia dideli iššūkiai. – „Mikro verslo problemos ne ką mažesnės ir sunkumai ne ką mažesni, negu didžiajame versle.“

Stop kadras/Rokiakis Gyvas aliejus
Stop kadras/Rokiškis „Gyvas aliejus“

„Produktas nėra žinomas visuomenei, išreklamuoti produktą – didžiulis darbas“, – pagrindinę problemą įvardija Dalius Trumpa ir siūlo „Gyvo aliejaus“ įkūrėjams visų pirma apsispręsti, ko jie siekia.

„Sėkmė priklauso nuo tikslo. Jeigu jie nori būti stambūs, su milijoninėmis apimtimis, tai labai abejočiau sėkme. Reikėtų pernelyg daug pastangų ir investicijų. Bet jeigu jų tikslas užsidirbti sau, pajausti malonumą dirbant, jie eina teisingu keliu“, – Malukų verslo ateitį prognozuoja D. Trumpa.

Ieva ir Tomas nusiteikę didžiuliams pokyčiams. Tik ar entuziazmo užteks ilgam? Ar susidūrus su pirmomis kliūtimis, Malukai nepristigs įkvėpimo ir motyvacijos siekti užsibrėžto tikslo? Ar Tomas galiausiai patikės, kad Lietuva gali. SEB banko ir LRT televizijos projektas įtikins net didžiausią skeptiką – laida „Lietuva gali“ LRT eteryje nuo rugsėjo.

Stop kadras/Rokiakis Gyvas aliejus
Stop kadras/Rokiškis „Gyvas aliejus“

Daugiau informacijos apie projekto dalyvį www.gyvasaliejus.lt

Lrt.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką