Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilkas avies kailyje: apsimesdama BBC, Rusijos RT propaganda pasaulyje sėja neapykantą

RT
RT tinklalapio kadras / RT
Šaltinis: 15min
0
A A

Vladimiro Putino Rusijai yra labai svarbu melas, brukamas žmonėms per medijų kontrolę, švietimą, kultūrą. Kremlius investuoja milijonus į savo idėjų skleidimą tarptautiniuose vandenyse – į transliavimą, teisingai mąstančius intelektualus, tarptautinius idėjų bankus. Kremlius turi atsaką tokiems naujienų kanalams kaip BBC ar „Al Jazeera“ – RT (Buvusi „Russia Today“). Tai yra galinga propagandos mašina, iš pirmo žvilgsnio atrodanti kaip ir kiti tarptautiniai naujienų kanalai anglų kalba.

RT naujienų pateikimas primena kitas tarptautines žiniasklaidos priemones – naujienų vedėjai, sričių žurnalistai, redaktoriai yra anglakalbiai. Tačiau svarbiausius kanalo sprendimus priima rusų redaktoriai.

„Iš tiesų mūsų darbas yra padaryti, kad kanalas skambėtų angliškai, ir pataisyti kalbą. Tai nėra įprasta žiniasklaidos priemonė, kur galima siūlyti savo idėjas. Daugumą sprendimų čia priima maža kanalo šerdis, sudaryta iš rusų redaktorių“, – sakė anksčiau RT dirbęs britas.

Propaganda pasiteisina

RT buvo įkurtas 2005 metais. Iš pradžių jis transliuodavo programas apie Rusijos kultūrą ir gamtą. Tačiau kanalo reitingai buvo siaubingi. Todėl Rusija nusprendė pasinaudoti tais Vakarų ideologiniais naratyvais, kurie buvo priešiški JAV ir Vakarų pasauliui. Julianas Assange'as turėjo savo laidą RT, programą dabar veda kairysis britų politikas  George'as Galloway. Keisčiausios Rugsėjo 11-osios  atakos teorijos gauna gausiai eterio laiko, taip pat žmogaus teisių pažeidimai ir Vakarų demokratijos trūkumai bei kritika Europos Sąjungos atžvilgiu.

Nauja RT linija pasiteisino. Dabar kanalas turi gerbėjų ir Vakaruose, ir netgi buvo nominuotas „Emmy“ už „Occupy“ judėjimo JAV pateikimą. Ir RT ploja ne tik kairieji.

Dešiniojo sparno ne parlamentinės Jungtinės Karalystės Nepriklausomybės partijos politikas Nigelas Farage'as nuolat pasirodo RT laidose. Ir Larry'is Kingas, legendinis amerikiečių žurnalistas, neseniai pardavė RT televizijai savo laidos teises, jis taip pat reklamuoja kanalą.

Dabar, Rusijai kurstant karą Ukrainoje, Kremlius turi labai lengvą informacinį kelią į Vakarus. RT skleidžia dezinformaciją labai greitai: įsivaizduojamu genocidu pateisina Rusijos įsiveržimą į Gruziją 2008 metais, kaltina kažkokius fašistus okupavus Ukrainą ir tai laiko pretekstu pasiimti Krymą.

„Visuomet yra rusiškas požiūrio taškas“

RT yra neįtikėtinai sėkmingas projektas – pasiekia apie 250 mln. žmonių, tikina esąs žiūrimiausias „Youtube“ kanalas su daugiau nei milijardu peržiūrų. Žinoma, pastaraisiais metais išaugo ir kanalo biudžetas – nuo 30 mln. iki 300 mln. dolerių.

Generalinis kanalo direktorius ideologinę RT pakraipą pateisina lengvai, sakydamas, kad objektyvi žurnalistika yra utopija. Aleksejus Nikolovas aiškina, kad RT misija yra pasauliui pristatyti Rusijos požiūrio tašką: „Visada yra rusiškas būdas pažvelgti į situaciją.“

Kitas režimas – kita ir kaukė

Požiūris, kad niekas nėra tiesa ir viskas yra įmanoma, padeda Kremliui ieškoti sąjungininkų Vakaruose. Kai tokios figūros kaip Patas Buchananas (JAV prokonservatoriškas komentatorius) palaimina V.Putino ėjimus, jie daugiausia taip daro todėl, kad Rusijos dezinformavimo politika veikia.

Bet pati Rusijos kaip religinio konservatyvizmo švyturio, kuris, pavyzdžiui, labai traukia P.Buchananą ir kitus, idėja yra keista. Tik trys procentai rusų, kurie tikina esantys stačiatikii, į bažnyčią eina kiekvieną savaitę. Rusijoje aukštas skyrybų ir abortų skaičius, populiari prostitucija. Tie patys Rusijos politikai ir TV laidų vedėjai, kurie dabar tikina esantys religingi konservatoriai, dar prieš kelerius metus buvo modernizacijos siekiantys sekuliaristai ir prisiekę komunistai dar anksčiau.

Edwardas Snowdenas Rusijai nukrito iš dangaus, leisdamas toliau sėti paranoją tarp sąmokslus mėgstančių žmonių ir taip kurti koalicijas prieš Vakarus.

Kremlius siekia toli. Viena jo ranka idėjomis maitina konservatorius, kita peni kairiuosius. Kremlius save pastatė į tokią poziciją, kad galėtų pasipelnyti iš visų argumentų. Dabar Kremliaus tikslas yra sukelti triukšmo ir sąmyšio.

Todėl nenuostabu, kad RT mėgsta sąmokslo teorijas, pavyzdžiui, apie tai, kaip Vakarų vyriausybės slepia savo nusikaltimus. Tikslas – parodyti, kad modernus Vakarų demokratinio kapitalizmo modelis yra didelė nesėkmė.

Neseniai mokslininkai paskelbė tyrimą apie sąmokslo teorijas Prancūzijoje, Vengrijoje ir Slovakijoje.

Tyrėjai atskleidė, kad Kremliaus remiamų dešiniųjų partijų sekėjai yra labiausiai linkę į sąmokslo teorijas. Tai rodo, kad pasitikėjimas savo vyriausybėmis yra sumenkęs ir tik keistos teorijos žmonėms gali paaiškinti tai, kas dedasi.

Edwardas Snowdenas Rusijai nukrito tiesiai iš dangaus, leisdamas toliau sėti paranoją tarp sąmokslus mėgstančių žmonių ir taip kurti koalicijas prieš Vakarus.

Tai yra Peterio Pomerancevo straipsnio „Yes, Russia Matters: Putin’s Guerrilla Strategy“ ištrauka

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką