Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 9d. 17:37

Vilniaus Paupys ruošiasi permainoms: prasidės „Skaiteks“ gamyklos teritorijos tvarkymas

Suplanuoti griauti pastatai yra avarinės būklės, o gruntas po jais – užterštas
„Naujojo Užupio“ nuotr. / Suplanuoti griauti pastatai yra avarinės būklės, o gruntas po jais – užterštas

Jau artimiausiu metu Paupio gatvėje Vilniuje, buvusioje „Skaiteks“ gamyklos teritorijoje, prasidės darbai. Gautas leidimas atveria galimybes pradėti griovimo ir grunto valymo darbus. Dalis lėšų šiam projektui gauta iš Europos Sąjungos fondų, 4,15 mln. Lt skiria projekto vystytoja, bendrovė „Naujasis Užupis“, dar tiek pat kitų metų biudžete planuoja skirti Vilniaus miesto savivaldybė.

Naujasis gyvenamasis kvartalas prie Vilnios upės prieš kelerius metus pristatytas kaip itin modernus, tačiau žalias, gamtos apsuptas rajonas. Kaip rašoma projektui skirtame tinklalapyje, čia bus tik apie 600 būstų, vaikų darželis, verslo centras, komercinės patalpos restoranams, parduotuvėms ir pan. Ir neliks nė užuominos apie sovietmečiu šioje vietoje vykdytą pramoninę veiklą.

Pradės nuo grunto

Vis dėlto prieš kelerius metus skambiai pristatytas naujo kvartalo šalia Vilnios upės Paupio gatvėje projektas pastaruoju metu buvo primirštas, bent jau toks įspūdis susidarė vietos gyventojams, laukiantiems permainų apleistos „Skaiteks“ gamyklos teritorijoje. Iki šiol taip ir nepradėti grunto valymo darbai, jau nekalbant apie pastatų griovimą ar naujų statybas.

Ledai pajudėjo tik spalio pradžioje, gavus leidimą vykdyti griovimo ir valymo darbus, tad Vilniaus senamiesčio zonoje, teritorijoje, apribotoje Aukštaičių gatvės dalies ir Vilnios upės vingio, dar šį rudenį turi prasidėti buvusios pramoninės teritorijos valymo darbai, kurių metu bus nugriauti apleisti pramoniniai pastatai ir išgabentas užterštas gruntas.

„Naujojo Užupio“ nuotr. /Suplanuoti griauti pastatai yra avarinės būklės, o gruntas po jais – užterštas
„Naujojo Užupio“ nuotr. /Suplanuoti griauti pastatai yra avarinės būklės, o gruntas po jais – užterštas

O Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė sprendimui dėl papildomų išlaidų kompensavimo tvarkos valant buvusios AB „Skaiteks“ gamyklos užterštas teritorijas. Kaip posėdyje sakė savivaldybės Aplinkos ir energetikos departamento direktorius Virginijus Dastikas, dar 2011 metais yra pasirašyta jungtinės (veiklos) partnerystės sutartis su bendrove „Naujasis Užupis“, kurioje įsipareigota skirti truputį daugiau nei 4 mln. Lt šios teritorijos prie Vilnios upės gruntui valyti. Dar tiek pat įsipareigojo skirti pati bendrovė, o likusi suma – beveik 5 mln. Lt – gauta iš Europos Sąjungos fondų.

Svarstymai užsitęsė dvejus metus

Naujasis sprendimas tėra sutarties vieno punkto pakeitimas, kurio prireiks tuo atveju, jeigu atsirastų papildomų išlaidų valant gruntą. Tiesa, susimokėti už tai teks „Naujajam Užupiui“, Vilniaus savivaldybė tik įsipareigoja, kad jos įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“ vykdys tų darbų techninę priežiūrą.

Vilniaus senamiesčio zonoje, teritorijoje, apribotoje Aukštaičių gatvės dalies ir Vilnios upės vingio, dar šį rudenį turi prasidėti buvusios pramoninės teritorijos valymo darbai, kurių metu bus nugriauti apleisti pramoniniai pastatai ir išgabentas užterštas gruntas.

Svarstymai dėl paramos šios teritorijos Paupio gatvėje tvarkymui tęsėsi dvejus metus – Aplinkos ministerijoje, Aplinkos projektų valdymo agentūroje, taip pat ir Europos Komisijoje.

Sprendimą pristatęs V.Dastikas taip pat užsiminė, kad tarp „Naujojo Užupio“ bendrovės akcininkų – „Panevėžio statybos tresto investicijų“ ir „Panevėžio kelių“ – yra kilę nesutarimų, todėl projekto įgyvendinimas sulėtėjo.

Tačiau bendrovės „Naujasis Užupis“ atstovai tvirtina, kad jokių problemų nėra. Jau netrukus teritorijoje Paupio gatvėje prasidės darbai. „Naujasis Užupis“, dukterinė „Panevėžio kelių“ bendrovė, tikina, kad šie darbai yra vieni svarbiausių sostinės savivaldybės projekto „Achitektūros parkas“ I etapo veiklų.

Architektūros parko dalis

„Buvusios pramoninės teritorijos konversija į gyvenamąją ir komercinės paskirties teritoriją tokiame dideliame plote ir sudėtingoje urbanistine prasme vietovėje – nelengvas uždavinys, reikalaujantis visų partnerių suderintų veiksmų, tarp jų – ir finansinių investicijų koordinavimo. Džiaugiamės, kad planavimo etapas jau baigtas, projekto vykdymas priartėjo prie realių darbų pačioje pertvarkomoje teritorijoje etapo“, – sakė šio projekto partnerio UAB „Naujasis Užupis“ direktorius Eugenijus Rečiūnas. 

Šis gyvenamųjų namų kvartalas bus Architektūros parko, kuris tęsis tolyn palei Vilnios upę, dalis. Tai sostinės savivaldybės inicijuotas projektas, kurį įgyvendinus nuo Užupio iki Belmonto besidriekiantys Vilnios krantai taps išskirtiniu sostinės kvartalu. Tikslas – iš Vilniaus senamiesčio zonos iškelti pramones įmones ir paversti šią miesto dalį gyvenamuoju rajonu, su sutvarkyta inžinerine ir susisiekimo infrastruktūra, darbo vietomis, kultūriniu gyvenimu, aktyvia bendruomene.

„Naujojo Užupio“ valdomoje„Skaiteks“ gamyklos teritorijoje vykdomas projektas „Paupys“, apimantis 4,5 hektaro teritoriją, patenka į pirmąjį „Architektūros parko“ plėtros etapą.

„Naujojo Užupio“ nuotr. /Suplanuoti griauti pastatai yra avarinės būklės, o gruntas po jais – užterštas
„Naujojo Užupio“ nuotr. /Suplanuoti griauti pastatai yra avarinės būklės, o gruntas po jais – užterštas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:36
01:48
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką