Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gruodžio 2d. 12:08

Romo Adomavičiaus šeimos verslas: nesumokėti mokesčiai, užtverta ir šiukšlynu paversta miesto žemė

Romo Adomavičiaus šeimos verslas
Romo Adomavičiaus šeimos verslas

Buvusio sostinės vicemero Romo Adomavičiaus įmonei dėl nesumokėtų mokesčių finansinių pretenzijų turi tiek Vilniaus savivaldybė, tiek Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Kaimynų pyktį kelia per valstybės žemę einanti bendrovės tvora bei šalia jos pūpsantys šiukšlių kalnai. Pats R.Adomavičius siūlo neloti.

R.Adomavičiaus šeimai priklausanti UAB „Almiga“ valdo trijų hektarų sklypą Justiniškių gatvėje. Jai priklauso pastatai, kurie stovi ant valstybinės žemės. Už žemės nuomą R.Adomavičiaus sūnaus Beno vadovaujama įmonė šiuo metu miestui skolinga daugiau nei 20 tūkst. eurų, kuriuos bandoma išieškoti per antstolius. VMI iki šiol nesumokėta daugiau nei 68 tūkst. eurų mokesčių.

Aplinkinių nepasitenkinimą kelia ir įmonės teritoriją juosianti tvora, kuri užtvėrusi ir miesto planuose esančią Grigalaukio gatvę bei valstybės žemės gabalą. Šioje teritorijoje stūkso šiukšlių kalnai, tačiau R.Adomavičiaus įmonės atstovai teisinasi, kad neturi pinigų nei tvorai perkelti, nei šiukšlėms išvežti – visos už patalpų nuomą gaunamos lėšos keliauja skoloms dengti.

Tvora ant miesto žemės

Šią teritoriją naudoja kaimynas, joje sukrautos visos šiukšlės. Tarp manęs ir kaimyno eina 22 metrai valstybinės žemės, kuri dabar užtverta kaimyno tvora, – sakė E.Juška.

15min.lt nuvykus į R.Adomavičiaus bendrovės valdomą sklypą šiukšlių kalnus ir tvorą rasti nebuvo sunku. Šalia esančio serviso patalpų savininkas Egidijus Juška 15min.lt nurodė, kad klausimus dėl šiukšlių ir užtvertos miesto žemės reikėtų užduoti ne jam:

„Šią teritoriją naudoja kaimynas, joje sukrautos visos šiukšlės. Tarp manęs ir kaimyno eina 22 metrai valstybinės žemės, kuri dabar užtverta kaimyno tvora.“

Vyras sakė, kad dėl šiukšlių ir užtvertos valstybės žemės kaimynai kelis kartus skambino ir aplinkosaugininkams, ir Statybų inspekcijai, „Almigos“ darbuotojai gavo įspėjimus, tačiau niekas nesikeičia. 

„Man žemės nereikia, bet visi kaimynai norime, kad kelias būtų atidarytas“, – minėjo E.Juška.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Taip atrodo Vilniaus Grigalaukio gatvė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Sklypų ribos ir Grigalaukio gatvė plane

Aplinkiniai neslepia, kad nors laikui bėgant keičiasi patalpomis besinaudojančių įmonių pavadinimai, nuo seno čia tvarką daro buvęs Vilniaus vicemeras ir Socialdemokratų partijos Vilniaus skyriaus vadovo pareigas ėjęs R.Adomavičius.

Nemokėjo mokesčių

UAB „Almiga“ už 3,0799 hektaro valstybinės žemės sklypo, esančio Justiniškių g. 126, nuomą įsiskolinusi apie 20671 eurų, – nurodė E.Žilinskienė.

15min.lt pasidomėjo šio sklypo istorija. Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) specialistai patvirtino, kad 3 hektarų sklypas Justiniškėse priklauso valstybei, tačiau 99 metams yra išnuomotas UAB „Almiga“. Sutartis sudaryta 2006 m.

Bendrovė privalo mokėti Vilniaus savivaldybės nustatytą nuomos mokestį, nekilnojamojo turto mokestį ir visus mokesčius nuo įmonės gaunamų pajamų. Privalo, bet Vilniaus savivaldybė iš buvusio vicemero skolas miestui bando atgauti su antstolių pagalba.

„UAB „Almiga“ už 3,0799 hektaro valstybinės žemės sklypo, esančio Justiniškių g. 126, nuomą įsiskolinusi apie 20671 eurų. Iš jų 19812 eurų mokesčių ir 858 eurus delspinigių.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus savivaldybė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniaus savivaldybė

Dėl laiku neįvykdytų atsiskaitymų už valstybinės žemės nuomą, Vilniaus miesto savivaldybė  kreipėsi į teismą dėl mokesčio nepriemokos išieškojimo teismine tvarka. Teismas ieškinius patenkino ir perdavė vykdymą antstoliams“, – 15min.lt sakė Vilniaus savivaldybės administracijos Finansų departamento Mokesčių skyriaus vedėjo pavaduotoja Edita Žilinskienė.

Žada aiškintis

Kokiu būdu, nepaisant patikrinimų, privačios įmonės tvora keletą metų stovi ant valstybei priklausančios žemės, per kurią pagal miesto planus turėtų eiti Grigalaukio gatvė, kol kas institucijos atsakymų neturi. Taip pat nėra aišku, ką daryti su šiame sklype iškilusiu savavališku sąvartynu.

Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Irena Mikalauskienė 15min.lt nurodė, kad raštu skundų dėl šio sklypo savivaldybė iki šiol nebuvo gavusi, tačiau pagalbos prašyta telefonu.

„Susitikimo metu apžiūrėta teritorija, kurią nuomojasi UAB „Almiga“. Ji taip pat užsitvėrusi valstybinę žemę, kurioje sandėliuojamos padangos, metaliniai karkasai, paletės, konteineriai bei atliekos.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Taip atrodo Vilniaus Grigalaukio gatvė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Taip atrodo Vilniaus Grigalaukio gatvė

Už savavališką žemės, miško, vandens telkinių užėmimą bei naudojimą, vengimą juos grąžinti protokolus gali surašyti tik NŽT pareigūnai. Dėl galimai neteisėtai pastatytos tvoros protokolus gali surašyti tik Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus pareigūnai.

Visą informaciją  Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius perdavė Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriui. Dėl bendrojo naudojimo teritorijos šiukšlinimo gresia administracinė atsakomybė“, – nurodė savivaldybės atstovė.

NŽT atstovai 15min.lt sakė, kad jau šią savaitę bus atliktas patikrinimas, kurio metu bus įvertinta, ar sklypas naudojamas nepažeidžiant sutarties sąlygų. Taip pat bus sprendžiama, ką daryti su iškilusiu šiukšlynu.

Buvęs vicemeras pasiūlė neloti

Nieko apie tai nežinau. Ką nors protingesnio paklauskite, – situaciją paaiškino R.Adomavičius.

15min.lt klausimai R.Adomavičių smarkiai suerzino. Paklaustas apie užtvertą miesto žemę ir šiukšlių krūvas šalia tvoros, buvęs vicemeras atšovė: „Nieko apie tai nežinau. Aš ten nebuvau jau dvejus metus, apie kokias šiukšles jūs norite manęs paklausti? Ką nors protingesnio paklauskite.“

Patikslinus, kad klausiama apie užtvertą Grigalaukio gatvę, pašnekovas atsakė: „Ten nėra jokio kelio, nes jo niekas nepadarė. Aš ten jokių reikalų neturiu. Jau seniai esu ne vicemeras. Gal pamiršote? Tai nuleiskite savo „gazą“ ir pasilaikykite jį kur nors kitur.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Romas Adomavičius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Romas Adomavičius

Priminus, kad reikalų R.Adomavičus Justiniškėse tikrai turi, nes šį sklypą iš valstybės nuomojasi jo ir jo sūnaus įmonė, buvusio vicemero atmintis ėmė gerėti: „Ten vyko perplanavimai. Miestas planavo statyti gatvę, jos nepastatė ir viskas taip stovi. Jeigu jūs ją norite statyti, tai statykite.

Žemę dar 1993 m. išsinuomojo kita bendrovė. Aš žinau, apie ką kalba. Nežinau, kam jūs advokataujate, bet tiems žmonėms pasakykite, kad jie geriau ne teisybės ieškotų, o pereitų per tvorą ir normaliai pasišnekėtų.“

Neturi, ką aiškinti

Jūs dabar čia kramtotės nežinodamas į ką kąsti. Neturiu jums ką aiškinti. Jus užsiundė žmonės, kurie turi savo interesų, o jūs dabar čia lojate.

R.Adomavičius nenorėjo nieko pasakoti apie sklypo nuomos aplinkybes:

„Jūs dabar čia kramtotės nežinodamas į ką kąsti. Neturiu jums ką aiškinti. Jus užsiundė žmonės, kurie turi savo interesų, o jūs dabar čia lojate. Jeigu jums sumokėjo daug, tai jūs galite aiškintis. Tai jūsų problemos.“

Paklaustas, ar būdamas vienu iš miesto vadovų nesuprato, kad jo tvora užtvėrė įmonei nepriklausančią valstybinę žemę, R.Adomavičius įširdo dar labiau:

„Ar jūs savam prote, klausinėjate tokias nesąmones? Ten yra gabalas žemės, kuris perplanavimo būdu numatytas statyti gatvės daliai. Niekas tos gatvės nepastatė. Dvi kompanijos tarpusavyje atsidalino sklypus ir dabar įsikišo trečia kompanija turėdama savo interesų.“

Paprašytas pakomentuoti, kokiu būdu jo rankose atsidūrė pastatai Justiniškių gatvėje, buvęs politikas taip pat išsisuko: „Justiniškių 126 sklype yra daug adresų. A, B, C, D. Jūs išsiaiškinkite geriau.“

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Romas Adomavičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Romas Adomavičius

Vėl priminus, kad jam priklauso visas sklypas su visais A, B, C, D pastatais, R.Adomavičius pokalbį baigė padėdamas ragelį:

„Aš su niekuo jokių reikalų neaptarinėju, yra bendrovės, kurios tarpusavyje nesutaria, ir viena jus užsiundė. Ar jūs norite tapti įrankiu? Tai tapkite juo, o aš daugiau kalbėti negaliu.“

Tik vienas iš akcininkų

R.Adomavičiui priklauso 49,998 proc. UAB „Almiga“ akcijų. Dar 40,5 proc. akcijų priklauso jo sūnui Benui.

Po kelių minučių R.Adomavičius perskambino patikslinti, kad nėra susijęs su jokiomis partijomis, nors apie savo partinę priklausomybę net nebuvo klaustas. Šiuo metu R.Adomavičiaus narystė Socialdemokratų partijoje yra sustabdyta, tačiau iš jos jis nėra išstojęs ar pašalintas.

Antrojo pokalbio metu vicemeras pasiūlė susitikti:

„Kai jūs ateisite pas mane ir prieš mane atsisėsite, tai tada aš jums viską papasakosiu. Noriu į jus pažiūrėti, kaip jūs atrodote.“

Tačiau kai pasiūlymas buvo su džiaugsmu priimtas, R.Adomavičius greitai pakeitė savo nuomonę: „Kadangi aš esu tolimas nuo tų reikalų, ten yra įmonės direktorius. Duosiu jums telefoną, jis jums viską papasakos ir užsibaigs reikalai. Jūs norite čia mane priklijuoti? Esu tik vienas iš akcininkų.“

Ir iš tiesų R.Adomavičius yra tik vienas iš akcininkų. Jam priklauso 49,998 proc. UAB „Almiga“ akcijų ir trūksta dviejų tūkstantųjų procento, kad jį būtų galima vadinti visateisiu šeimininku.

Dar 40,5 proc. akcijų priklauso R.Adomavičiaus sūnui Benui. Likusi dalis Vokietijos piliečiui.

Skolų liūnas

Apie 2000 m. vyko kelio projektavimas. Sklypas atiteko valstybei, bet tvora liko ten pat, kur stovėjo nuo 1988 m., – nurodė R.Pėtelis.

Nei su pačiu R.Adomavičiumi, nei su UAB „Almiga“ direktoriumi B.Adomavičiumi 15min.lt susitikti taip ir nepavyko. R.Adomavičius pasiūlė bendrauti su įmonės administratoriumi Romualdu Pėteliu.

Šis pripažino, kad tvora stovi ant valstybei priklausančios žemės, tačiau nurodė, kad taip yra jau seniai: „Sklypas taip aptvertas yra nuo 1988 m. Vieta, kurioje turėtų būti kelias, anksčiau priklausė mūsų valdomam sklypui. Apie 2000 m. vyko kelio projektavimas. Sklypas atiteko valstybei, bet tvora liko ten pat, kur stovėjo nuo 1988 m.

Toje vietoje buvo šiukšlynas. Jeigu mes atversime visus kelius, tai aš tų šiukšlių nesugebėsiu vežti. Man tai kainuoja labai daug.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Taip atrodo Vilniaus Grigalaukio gatvė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Taip atrodo Vilniaus Grigalaukio gatvė

Kai tapau direktoriumi, ten buvo skola, ilgus metus nebuvo deklaruoti jokie mokesčiai nei savivaldybei, nei VMI, – pasakojo UAB „Almiga“ administratorius.

Šiukšlynas ten buvo, kai tapau įmonės direktoriumi 2011 m. Mes vežėme chemines atliekas, nes ten stovėjo vilkikas su sudaužytais dažais viduje. Buvo didžiulė krūva šiukšlių, kurias mes dabar išvežame. Problema, kad nelabai kas nori vežti.“

Priminus, kad ir iki 2011 m. už pastatus ir sklypą atsakė UAB „Almiga“, nes su ja žemės nuomos sutartis pasirašyta dar 2006 m., R.Pėtelis patikino, kad kaltų reiktų ieškoti kitur:

„Tą teritoriją iki 2011 m. valdė UAB „Transtrado“, kuri šiuo metu bankrutuoja. Ši šiukšlių krūva priklauso šiai įmonei. Mūsų įmonėje nėra tiek pinigų, kad būtų galima viską sutvarkyti.

„Transtrado“ turėjo mokėti visus mokesčius, bet kai tapau direktoriumi, ten buvo skola, ilgus metus nebuvo deklaruoti jokie mokesčiai nei savivaldybei, nei VMI. Kai juos deklaravau, suma išaugo šimtais tūkstančių litų.“

VMI duomenys administratoriaus žodžius patvirtina. Pernai įmonė sumokėjo beveik 33 tūkst. eurų mokesčių. Palyginimui, kai 2009 m. R.Adomavičius tapo Vilniaus vicemeru, ši suma buvo vos 220 eurų, o 2010 m. įvertinus mokesčių užskaitas – apvalus nulis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Pinigai
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Pinigai

Paklaustas, kodėl „Transtrado“ turėjo mokėti nekilnojamojo turto ar žemės nuomos mokesčius, jei pastatų šeimininke ir nuomos sutarties šalimi yra „Almiga“, pašnekovas atsakė nežinantis.

Apie „Transtrado“ 15min.lt pasiteiravo ir paties R.Adomavičiaus, tačiau jis atsakė, kad ši įmonė iš viso „niekuo dėta“.

„Transtrado“ įmonių registre nurodyta kaip likviduota įmonė. Jos skolos viršija 78 tūkst. eurų.

Neturi pinigų

VMI yra priėmusi sprendimą, kad aš šiuo metu niekam negaliu mokėti pinigų, išskyrus pačią mokesčių inspekciją, – kodėl netvarkomos šiukšlės paaiškino R.Pėtelis.

Šiuo metu visi R.Adomavičiaus šeimos įmonės pastatai areštuoti.

„Mes nuomojame pastatus, o nuomininkai pinigus moka ne mums, o antstoliui. Tokiu būdu dengiame skolas ir nieko nepažeidžiame.

Už šiukšles aš prisiimu atsakomybę ir jas tvarkau, bet nėra galimybių visko sutvarkyti iš karto. VMI yra priėmusi sprendimą, kad aš šiuo metu niekam negaliu mokėti pinigų, išskyrus pačią mokesčių inspekciją. Šiukšlių išvežimas vyksta vos ne iš mano asmeninių lėšų.

Bendrovė neturi teisės mokėti kam nors kitam pinigų. Nėra įmanoma, kad aš samdyčiau įmonę, kuri man pastatytų tvorą. Palikti atviros teritorijos aš irgi negaliu, nes yra nuomininkai.

Šiukšlės gali palaukti, nes tai yra mediniai padėklai, keletas mašinų detalių, kurios negenda, tai galima po truputį tvarkytis. Visus pinigus mes pervedame VMI“, – minėjo R.Pėtelis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valstybinė mokesčių inspekcija

Pasak jo, viskas prasidėjo dėl to, kad valstybės keliu ėmė važinėti sunkusis transportas į padangas gaminančią bendrovę „Motorida“. Ši bendrovė patalpas nuomojasi iš R.Adomavičiaus įmonės. 

„Kitų angarų savininkai norėtų, kad tas kelias būtų jų asmeniškai ir kiti ten nevažinėtų. Jie daro viską, kad sunkusis transportas ten nevažiuotų, nors sako, kad nori kelio“, – minėjo bendrovės administratorius.

Priminus, kad dėl šiukšlių bendrovė jau gavo įspėjimą, R.Pėtelis nurodė: „Mes gavome įspėjimą, bet problema ta, kad tai buvo įspėjimas dėl kitų šiukšlių. Vyko remonto darbai, gavome įspėjimą ir viską išsivežėme. Dabar atsirado šitų šiukšlių klausimas.“

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

02:24
01:30
00:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką