Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 13d. 09:00

Vilniečių dumblą už 5 milijonus eurų tvarkys niekam nežinoma konkurso išvakarėse įsteigta įmonė

„Vilniaus vandenų“ teritorija 15min tyrimas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / „Vilniaus vandenų“ teritorija

Įsteigta išvakarėse, vos vienas darbuotojas, jokios įrangos, patirties ar leidimų – tokia įmonė laimėjo pusšešto milijono eurų vertės „Vilniaus vandenų“ tarptautinį pirkimą, nugalėjusi rinkos senbuves. Ji bus atsakinga už vilniečių išleidžiamų nuotekų dumblo sutvarkymą. Institucijos pažeidimų čia neįžvelgia, o konkurso organizatoriai sako, jog laimėtoją išrinko skaidriai ir už mažiausią kainą.

Dumblas yra atlieka, susidaranti vandentvarkininkams valant nuotekas. „Vilniaus vandenų“ dumblo kompostavimo paslaugų milijoninio pirkimo laimėtoja tapo konkurso metu – besibaigiant paraiškų teikimo terminui – įsteigta įmonė „Bioineksas“.

„Įmonę aš ir įsteigiau būtent tam konkursui. O konkurse sugalvojau dalyvauti dėl to, kad dabar matau perspektyvą labai didelę šioje atliekų tvarkymo srityje. Išėjau iš darbo, kadangi dar norėjau kažką veikti, tai mąsčiau, ką čia dar sugalvojus“, – kalbėjo konkursą laimėjusios įmonės „Bioineksas“ vadovas ir savininkas Marius Paulauskas, kuris sakėsi anksčiau užsiimdavęs prekyba.

Kaip visiškai nauja ir patirties specifinėje veikloje neturėjusi bendrovė galėjo laimėti tokį didelį pirkimą? Atitikti konkurso reikalavimus jai padėjo kelios kitos įmonės, kurios sutiko pakonsultuoti ir pamokyti, kaip reikėtų kompostuoti dumblą.

Padėjo ir patys „Vilniaus vandenys“, kurie išnuomojo arba leido naudotis savo aikštelėmis, pastatais, dalimi įrangos. Konkursą laimėjusi įmonė kurį laiką neturėjo ir leidimo tokiai veiklai vykdyti. Bet ir čia į pagalbą atėjo „Vilniaus vandenys“ – leido naudotis savuoju leidimu.

„Vilniaus vandenų“ atstovas ir viešojo pirkimo komisijos pirmininkas Egidijus Anulis patvirtino, kad konkursą laimėjusi naujai įsteigta įmonė neturėjo jokios dumblo kompostavimo patirties, tačiau esą to ir nereikėjo: „Realiai svarbu ne įmonės patirtis, o ką ji atsineša. Taip, šioje vietoje [įmonėje] nebuvo darbuotojų, bet mes leidome pasitelkti subtiekėjus.“

Konkurso metu įsteigta įmonė su vienu darbuotoju

Vilniaus miesto bei Šalčininkų, Švenčionių ir Vilniaus rajonų savivaldybių valdoma įmonė „Vilniaus vandenys“ 2019-ųjų gegužę paskelbė pirkimą savo nuotekų dumblo kompostavimo paslaugoms.

Įmonės, norinčios dalyvauti konkurse, savo paraiškas turėjo pateikti iki 2019-ųjų liepos 16 dienos.

Ši pirkimą laimėjusi įmonė „Bioineksas“ buvo įsteigta jau paskelbus konkursą – 2019-ųjų liepos 10-ąją – likus vos šešioms dienoms iki galutinio termino.

Kaune įsteigtoje įmonėje „Bioineksas“ konkurso metu buvo vos vienas darbuotojas – įmonės direktorius ir vienintelis savininkas Marius Paulauskas.

Konkurse iš viso dalyvavo keturios bendrovės, trys iš jų buvo įsteigtos jau seniai ir turėjo ilgametę patirtį. Viena įmonė, kuri Vilniaus nuotekų dumblą tvarkė anksčiau, viršijo konkursui skirtas lėšas, taigi jos pasiūlymas buvo atmestas, kita bendrovė pati atsiėmė savo pasiūlymą. Konkurse liko du dalyviai, iš kurių įmonė „Bioineksas“ pasiūlė mažiausią kainą.

„Vilniaus vandenys“ ir „Bioineksas“ sutartį pasirašė šių metų vasarį. Maksimali sutarties vertė – 5,5 milijono eurų, ji galios trejus metus. Visgi sutarties reali vertė gali būti ir mažesnė, tai priklausys nuo „Vilniaus vandenų“ dumblo kiekio.

„Žiūrėkit, tas konkursas penkių milijonų yra teoriškas. Praktiškai, jeigu žiūrėtume ilgametę patirtį, tai yra maždaug gal pusantro milijono arba milijonas“, – sakė verslininkas M.Paulauskas.

Nei ši įmonė, nei jos akcininkas anksčiau tokiuose pirkimuose nedalyvavo. „Vilniaus vandenų“ viešojo pirkimo komisijos pirmininkas E.Anulis teigė nesidomėjęs, kas yra bendrovės akcininkai, o tokios įmonės anksčiau ir negalėjęs girdėti, juk ji buvo įsteigta tik konkurso metu.

„Vilniaus vandenų“ atstovas teigė rizikų dėl šios sutarties nematantis, mat iš bendrovės buvo paimtas 50 tūkstančių eurų garantas, be to, ne visi pinigai įmonei yra išmokami iš karto. Esą dešimtmetį šioje dumblo tvarkymo srityje nebuvo jokios konkurencijos, todėl rengiant naują konkursą buvo atsisakoma kai kurių ribojimų.

„Taip, situacija yra tokia, kokia yra: tiekėjas buvo ką tik įsteigtas, tačiau mes nedėjome tokio ribojimo, kad įmonė turėtų patirtį. Mes leidome pasitelkti subtiekėjus. <...> Padarėme tokias sąlygas, kad galėtų dalyvauti visi“, – kalbėjo E.Anulis.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./„Vilniaus vandenų“ nuotekų valykla
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./„Vilniaus vandenų“ nuotekų valykla

Konsultavo Klaipėdos ir lenkų įmonės

Visgi konkurse iš dalyvių buvo reikalaujama patirties. Pavyzdžiui, reikalavimuose buvo nurodyta, kad konkurso laimėtojas per paskutinius trejus metus turi pagaminęs ne mažiau kaip penkis tūkstančius tonų komposto.

Kaip jau konkurso metu įsteigta nauja įmonė galėjo atitikti tokį reikalavimą?

„Įmonė pati neturėjo jokios patirties, bet aš pasirašiau sutartį, mane konsultavo Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras ir lenkai tokie, kurie kompostuoja dumblą. Jie yra mano konsultantai“, – sakė įmonės savininkas M.Paulauskas.

Ir iš tiesų „Vilniaus vandenų“ konkursą laimėjęs „Bioineksas“ nurodė turintis du subtiekėjus: savivaldybių valdomą Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą (KRAC) ir Lenkijos įmonę. Tačiau pagal sutartį subtiekėjai patys veiklos nevykdys, jie – pasidalins patirtimi. Būtent konsultantų patirtis padėjo konkurso laimėtojui atitikti reikalavimus.

„Mes leidome remtis ir subtiekėjais, reiškia, jie pasirėmė subtiekėjais. Tai tie tiekėjai atitiko tuos reikalavimus“, – sakė „Vilniaus vandenų“ atstovas E.Anulis.

Paklaustas, ar tokiu būdu nebuvo apeitos konkurso sąlygos, kai įmonė be jokios patirties konsultantų pagalba galėjo atitikti reikalavimus, nors konsultantai dumblo nekompostuos, E.Anulis sakė: „Kas yra tas kompostavimas? Tai yra žinių turėjimas, kaip tą daryti: kada sudėti į vagas, kada vartyti, kokiais periodais, tai principe yra know how (liet. žinojimas). <...> Galbūt kitame pirkime, kokiame europiniame, tai keltų nuostabą. Bet šioje vietoje buvo svarbiausia tą patirtį perimti. Perimti patirtį ir mums buvo pasirinkimas: arba turėti tą pačią situaciją [kai nėra konkurencijos], arba padaryti liberalias sąlygas. Pasirinkome antrą variantą.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ „Vilniaus vandenys“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ „Vilniaus vandenys“

„Bioinekso“ vadovas ir savininkas M.Paulauskas paklaustas, kaip užsimezgė jo ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro bendradarbiavimas šiame konkurse, teigė pažinojęs tuometį centro direktoriaus pavaduotoją, todėl kreipėsi į pažįstamą: „Jeigu man trūksta kažkokios kompetencijos, tai jie konsultuoja.“

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras teigė, kad už suteiktas konsultavimo paslaugas įmonei „Bioineksas“ balandį išrašė vieną sąskaitą, kurios suma – maždaug 4 tūkstančiai eurų. Bendrovė teigė nežinanti, kaip tiksliai užsimezgė jos bendradarbiavimas su „Vilniaus vandenų“ konkurso laimėtoja.

„KRATC neprisiėmė jokių finansinių ar turtinių įsipareigojimų sutartimi. <...> Iš KRATC pusės šią sutartį kuravo ir daugiau žinojo buvęs KRATC direktoriaus pavaduotojas, kuris, deja, netikėtai mirė šių metų birželį. Kiti KRATC specialistai teikė jam informaciją teisiniais, organizaciniais, technologiniais klausimais, bet aplinkybių, kaip užsimezgė bendradarbiavimas su „Bioineksu“, nežino“, – rašoma KRATC atstovo ryšiams su visuomene Arūno Liubinavičiaus atsakyme.

VPT pažeidimų nenustatė

„Vilniaus vandenys“ teigė, kad įsipareigojimus įmonė „Bioineksas“ kol kas vykdo ir nėra jokių ženklų, kad suplanuoti darbai gali strigti.

Pasak „Vilniaus vandenų“, dabar sumažėjo ir dumblo tvarkymo kaina: anksčiau už dumblo kompostavimo toną jie mokėjo 36 eurus, o dabar „Bioinekso“ pasiūlyta kaina buvo 33,9 euro.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnyba
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viešųjų pirkimų tarnyba

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) anksčiau vertino konkursą laimėjusios įmonės atitikimą konkurso reikalavimams ir pažeidimų nenustatė. Pasak VPT, konkurso sąlygas atitiko ne pati konkursą laimėjusi įmonė, o jos pasamdyti konsultantai.

„Vertinant laimėtojo atitiktį pirkimo sąlygose nustatytiems kvalifikacijos reikalavimams tarnyba nustatė, kad tiekėjas atitiktį grindė remdamasis subtiekėjų pajėgumais“, – rašoma VPT komunikacijos specialisto Vygando Kiero atsakyme.

Pasinaudojo „Vilniaus vandenų“ aikštelėmis, įranga ir leidimu

Dabar, jau laimėjusi konkursą, įmonė „Bioineksas“ pasamdė naujų darbuotojų. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu ten dirba septyni žmonės. Įmonės vadovas teigia jau turintis ir visą techniką: dalį nuomojasi, dalį yra supirkęs. Jis sako dabar surinkęs patyrusią komandą, tačiau esą to neapsimokėjo daryti prieš konkursą.

„Jūs įsivaizduokite, jeigu tu pasamdytum tuos žmones prieš konkursą ir staiga vietoj tavo planuotų dviejų mėnesių konkurso pradžia nusikelia dar metams. Tai tu iš karto jau bankrote esi, dar nepradėjęs dirbti“, – kalbėjo M.Paulauskas.

„Vilniaus vandenys“ konkurso sąlygose numatė, kad laimėjusiai įmonei gali suteikti savo turimas kompostavimo aikšteles, gali išnuomoti administracines ir kitas patalpas, taip pat – dalį įrangos. Paklausus, kodėl turėdami reikalingas aikšteles ir įrangą „Vilniaus vandenys“ patys nevykdo šios veiklos, o skelbia konkursą, „Vilniaus vandenų“ atstovas E.Anulis teigė, kad įmonei tai būtų nenaudinga.

„Įmonė jau nuo 2015 metų stengiasi atsikratyti tų veiklų, kurios nėra įmonei būdingos, iš kurių ji negauna pajamų. Dumblo tvarkymas su griežtėjančiais aplinkosauginiais reikalavimais darosi vis sudėtingesnis. <...> Mes nenorime tokio turėti sau galvos skausmo, nes, matote, visa atsakomybė už tą paskesnį dumblo sutvarkymą, ką mes dabar permetame tiekėjui, tai jis dabar atsako: kaip jis sukompostuos, kaip perduos kažkam – tas visas būtų ant mūsų galvos“, – kalbėjo E.Anulis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aikštelė „Vilniaus vandenų“ teritorijoje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aikštelė „Vilniaus vandenų“ teritorijoje

„Vilniaus vandenys“ teigia pirmą kartą savo nuotekų dumblą bendrovei „Bioineksas“ atidavę šių metų gegužę, nuo tada ir buvo pradėti vykdyti darbai. Tačiau tuo metu įmonė „Bioineksas“ dar neturėjo ir taršos leidimo, kuris būtinas tokiai veiklai vykdyti – šį leidimą konkurso laimėtoja gavo tik birželio pabaigoje.

Kaip įmonė galėjo vykdyti veiklą be leidimo? Čia jai į pagalbą vėl atėjo „Vilniaus vandenys“ – leido naudotis savuoju leidimu.

„Kol konkursą laimėjęs tiekėjas taršos leidimą gavo (nuo gegužės iki birželio 26 d.), dumblą jis tvarkė mūsų aikštelėje kaip mūsų operatorius. Tokią teisę jis turėjo, tokia pati procedūra būtų taikoma ir bet kuriam kitam konkursą laimėjusiam paslaugos teikėjui. <...> Nuo birželio 26 d. paslaugos teikėjas dumblą tvarkyti pradėjo kaip savarankiškas dumblo tvarkytojas, jau turėdamas jam išduotą taršos leidimą“, – rašoma „Vilniaus vandenų“ atsakyme.

Dalis sukompostuoto dumblo – apželdinimui, dalis – į sąvartyną

Kur galiausiai keliauja iš dumblo pagamintas kompostas? Kur įmonė deda galutinį produktą?

„Kadangi čia yra techninis kompostas, tai jis yra naudojamas apželdinimui ir rekultivavimui“, – kalbėjo įmonės „Bioineksas“ savininkas M.Paulauskas.

Pasak verslininko, dalis komposto keliauja ir į sąvartyną: „Taip, vežam irgi.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sąvartynas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Sąvartynas

Sąvartyną Vilniaus regione valdančio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro vadovas Tomas Vaitkevičius teigė, kad iš „Vilniaus vandenų“ dumblo pagamintas kompostas į sąvartyną atkeliaudavo ir anksčiau.

„Dabar naujas rangovas, suprantu, atėjęs į „Vilniaus vandenis“, kuris tvarko dumblą. Mes iš esmės techninį kompostą naudojam sąvartyno šlaitams dengti. Kadangi mums šlaitus apsaugo ir mažina kaupo drėgmę. Mes darome pirkimus, kuriais remiantis, visi, kas turi techninio komposto, kuris atitinka reikalavimus, nustatytus aplinkos ministro, gali aplikuoti kaip galimi tiekėjai“, – kalbėjo T.Vaitkevičius.

15min kalbinti nuotekų dumblo srityje veikiantys verslininkai kalbėjo, kad iš dumblo pagaminti kokybišką, želdiniams tinkamą kompostą nėra paprasta, jam gaminti naudojamos ir medienos ar popieriaus pakuotės, o pasiekti norimus rodiklius naujai įmonei gali užtrukti ir kelerius metus. Nė vienas jų nežinojo nei naujai įsteigtos dumblo tvarkytojos „Bioineksas“, nei ją kontroliuojančio verslininko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką