Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 1d. 14:54

Virtinė šalių prašo PPO panaikinti nuosavybės teises į vakcinų nuo COVID-19 formules

Kaune atidarytas didžiausias šalyje vakcinacijos centras
Kauno miesto savivaldybės nuotr. / Kaune atidarytas didžiausias šalyje vakcinacijos centras

Pasaulio prekybos organizacija (PPO) sulaukė Indijos ir Pietų Afrikos Respublikos (PAR) vadovaujamų šalių raginimų panaikinti intelektinės nuosavybės teises į vakcinų nuo COVID-19 formules, nors tam smarkiai prieštarauja farmacijos milžinės ir šalys, kuriose jos įsikūrusios.

PPO iškels šį klausimą pirmadienį ir antradienį, per generalinės tarybos posėdį, kai naujoji vadovė Ngozi Okonjo-Iweala pradės eiti savo pareigas.

Kai kurios šalys mano, kad intelektinės nuosavybės teisių atsisakymas gali tapti raktu į koronaviruso pandemijos, parklupdžiusios pasaulio ekonomiką, pabaigą.

Idėja

Prašymą dėl intelektinės nuosavybės teisių panaikinimo Indija ir PAR pateikė spalio 2 dieną, sulaukdamos virtinės besivystančių šalių, kurios teisingai numatė, kad bus paliktos nuošalyje lenktynėse dėl vakcinacijos, palaikymo.

Prašymo tekste siūloma laikinai netaikyti tam tikrų įsipareigojimų pagal Sutartį dėl intelektinės nuosavybės teisių aspektų, susijusių su prekyba, kad bet kuri šalis galėtų gaminti vakcinas nesijaudindama dėl patentų.

Toks teisių atsisakymas taip pat būtų taikomas „pramoniniam dizainui, autorių teisėms ir neatskleistos informacijos apsaugai“ ir galiotų „tol, kol visame pasaulyje bus vykdoma plataus masto vakcinavimo kampanija, o dauguma pasaulio gyventojų įgis imunitetą“.

Pritariančios šalys

Pasiūlymą palaiko daugiau nei 80 šalių, įskaitant Argentiną, Bangladešą, Kongo Demokratinę Respubliką, Egiptą, Indoneziją, Keniją, Nigeriją, Pakistaną ir Venesuelą.

Palaikomos nevyriausybinių organizacijų, įskaitant medicininę labdaros organizaciją „Gydytojai be sienų“, šios šalys mano, kad tai palengvintų visų sukurtų medicinos produktų prieinamumą laiku.

„Visos priemonės ir technologijos, skirtos išvengti COVID-19, turėtų būti prieinamos pasaulinei bendruomenei be jokių kliūčių, kurias sukuria patentai ir kita intelektinė nuosavybė“, – pareiškė „Gydytojai be sienų“ direktorius prieigai prie vaistų Sidney Wongas.

Idėją palaiko ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

„Jei ne dabar, tai kada?“ – pareiškė T.A.Ghebreyesusas, kalbėdamas apie šią schemą penktadienį, pasmerkdamas „aktyvų pasipriešinimą“ idėjai.

Prieštaraujančios šalys

Tuo tarpu Tarptautinė farmacijos gamintojų asociacijų federacija (IFPMA) griežtai prieštarauja pasiūlymui.

„Patentų ar intelektinės nuosavybės teisių panaikinimas šiuo metu neužtikrintų nė vienos papildomos dozės“, – praėjusią savaitę žurnalistams teigė IFPMA vadovas Thomas Cueni.

„Tai neįgalintų skiepijimo, nes vis tiek nebūtų būdų išplėtoti vakcinavimo kampanijas“, – teigė jis.

Tai neįgalintų skiepijimo, nes vis tiek nebūtų būdų išplėtoti vakcinavimo kampanijas.

JAV, Europos Sąjunga ir Šveicarija, kur įsikūrusios pagrindinės farmacijos įmonės, priešinasi šiai idėjai kartu su kitomis turtingomis tautomis, įskaitant Australiją, Didžiąją Britaniją, Japoniją, Norvegiją ir Singapūrą.

Jos pabrėžia didžiules finansines investicijas, kurias laboratorijos skyrė vakcinų sukūrimui per rekordiškai trumpą laiką, ir mano, kad tik pačios laboratorijos geriausiai galėtų pagaminti vakcinas reikalingu pasauliniu mastu.

Šalys taip pat teigia, kad galiojančiose PPO intelektinės nuosavybės apsaugos taisyklėse yra nuostata dėl vadinamųjų privalomųjų licencijų, skirtų ypatingoms situacijoms.

Privalomos licencijos suteikia įmonėms, išskyrus patento savininką, leidimą gaminti produktą, laikantis tam tikrų procedūrų ir sąlygų.

Visgi šalys, pasisakančios už pasiūlymo atmetimą, teigia, kad iš tikrųjų tokios licencijos įsigijimas yra išskirtinai biurokratinė procedūra, kuriai būdinga per daug kliūčių, ir visų pirma tai, kad kiekvienas prašymas turi būti nagrinėjamas kiekvienu atveju atskirai.

Naujoji PPO vadovė, pradėjusi eiti savo pareigas pirmadienį, greičiausiai norėtų išvengti ginčų jau pirmąją savo darbo dieną.

Ji ragina veikti lanksčiai ir verčiau skatina savanoriškas licencijavimo sutartis, tokias, kokias susitarė „AstraZeneca“ ir Indijos Serumo instituto gamykla dėl bendrovės vakcinos nuo COVID-19 gamybos.

Jeigu jums kyla klausimų dėl COVID-19 vakcinos, siųskite juos mūsų redakcijai el. pašto adresu skiepai@15min.lt

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

19:56
13:58
00:46

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką