Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 27, 18:21

Vokietijos verslas remia sprendimą kreiptis į PPO: ES turi reaguoti ryžtingai

Europos Komisijai nusprendus Kinijos veiksmus prieš Lietuvą skųsti Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), Vokietijos verslas sako palaikantis šį žingsnį. Vokietijos pramonės federacija BDI teigia, kad per pastarąsias savaites Pekinas neparodė jokių signalų, kad panaikins prekybą su Lietuva ribojančias priemones.
Vokietija
Vokietija / 123RF.com nuotr.

Europos Sąjunga į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) kreipėsi ketvirtadienį.

„Pradėti PPO procedūrą nėra žingsnis, kurio lengvai imtumės, – rašoma išplatintame ES prekybos komisaro Valdžio Dombrovskio pranešime. – Tačiau žlugus pakartotiniams bandymams tai išspręsti dvišaliu formatu, nematome jokios kitos išeities, tik prašyti PPO ginčo sprendimo konsultacijų su Kinija“.

Šį bloko žingsnį pasveikino ir įtakinga Vokietijos verslo organizacija.

Vokietijos verslas: prekės užstringa pasienyje

„Pritariame tam, kad Europos Komisija pradėtų PPO procedūrą prieš Kiniją. Teisinga tokiu būdu atkreipti dėmesį į PPO reikalavimų neatitinkantį Kinijos elgesį ir taip pabrėžti mūsų poziciją“, – sakoma išplatintame Vokietijos verslo atstovų pranešime.

ES turi ryžtingai reaguoti į šią akivaizdžią prekybinę diskriminaciją, kad apsaugotų Europos bendrosios rinkos vientisumą.

Jie atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu Pekinas nepateikė jokių signalų, jog atšauks taikomas ribojamąsias priemones prieš Lietuvą.

„Savavališki Kinijos muitinės veiksmai taip pat sukelia didelį netikrumą Vokietijos įmonėms. Vokietijos gaminiai, pagaminti naudojant lietuviškus komponentus, užstringa pasienyje ir net nepasiekia Vokietijos įmonių Kinijoje. Tai reiškia, kad de facto egzistuoja importo draudimas iš Lietuvos tiekiamoms prekėms ir komponentams. ES turi ryžtingai reaguoti į šią akivaizdžią prekybinę diskriminaciją, kad apsaugotų Europos bendrosios rinkos vientisumą", – tvirtina BDI.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jūriniai konteineriai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jūriniai konteineriai

Apie šį žingsnį pasisakė ir laikinasis reikalų patikėtinis, einantis Lietuvos ambasadoriaus ES pareigas, Simonas Šatūnas. Komentare 15min jis vylėsi, jog planuojamose ES ir Kinijos konsultacijose pavyks deeskaluoti situaciją, nes „tvarūs prekybos tiltai yra labai reikalingi daugiau nei 500 milijonų ES vartotojų“.

„Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 207 straipsnis numato, kad ES prekybos politika yra išimtinė ES kompetencija, o tai reiškia, kad PPO byla inicijuota remiantis tarptautiniuose susitarimuose numatytomis taisyklėmis ir procedūromis. 207 straipsnio „įveiklinimas“ yra labai svarbus, nes ES pareiga – vykdyti tokią prekybos politiką, kuri saugotų ir gintų ES vieningą rinką“, – komentare 15min teigė S.Šatūnas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Europos Sąjunga
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Europos Sąjunga

Europos Komisijai pateikus prašymą PPO kelti bylą dėl to, kad Kinija pažeidžia esmines PPO nuostatas – nediskriminavimo ir skaidrumo principus, pirmiausia būtų prašoma konsultacijų. Konsultacijos galėtų vykti keliais raundais ir truktų 60 dienų, o nepavykus susitarti per 60 dienų, būtų prašoma įsteigti ginčų sprendimo nagrinėjimo ekspertų komisiją. Ji turi pateikti savo sprendimą suinteresuotoms šalims per 6 mėnesius nuo jos įsteigimo.

Lietuvos verslo atstovai teigiamai vertino šį ES žingsnį, tačiau tvirtino, kad greitos baigties tikėtis neverta. Jie taip pat vylėsi, kad nebus apsiribota vien šiuo žingsniu.

Vilniaus ir Pekino santykiai įkaito, Lietuvos Užsienio reikalų ministerijai leidus mūsų šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Kitose šalyse tokios atstovybės veikia Taipėjaus vardu.

Kinija, reaguodama į tokį Lietuvos žingsnį, blokuoja lietuviškų prekių importą, ėmėsi kitų beprecedenčių priemonių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką