TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Žlunganti „Ranga-IV“ iš „Nukem“ prisiteisė 16,5 mln. litų

Laimutis Pinkevičius
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Bendrovės „Ranga IV“ savininkas Laimutis Pinkevičius iš teismo sulaukė geros žinios.
Šaltinis: 15min
0
A A

Uždaromos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) rangovė, Rusijos kapitalo Vokietijos įmonė „Nukem“ bankrutuojančiai verslininko Laimučio Pinkevičiaus statybų bendrovei „Ranga IV“ privalo sumokėti 16,546 mln. litų nuostolių.

Vilniaus apygardos teismas vasario 4 dieną pripažino, kad „Nukem“ 2010 metais neteisėtai nutraukė sutartį su subrangove „Ranga IV“.

Be šios sumos, „Nukem“ privalo sumokėti 6 proc. metų palūkanų iki visiško teismo sprendimo įvykdymo.

Džiaugiasi pergale

Tiesa, teismo sprendimas per 30 dienų gali būti apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.

„Ranga IV“  atstovai pirmos instancijos teismo nutartį vadina pergale, tačiau neabejoja, kad "Nukem" sprendimą skųs.

„Ranga IV“ advokatė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė teismo nutartį pavadino absoliučiu laimėjimu.

„Tai yra absoliutus laimėjimas, atsižvelgiant į tai, kad „Nukem“ nesutiko su viskuo – pradedant ginčo nagrinėjimu Lietuvos teismuose, baigiant nuostoliais. Teismas tenkino beveik visus „Ranga IV“ reikalavimus, išskyrus nereikšmingą sumą – apie 30 tūkst. litų. Neabejoju, kad sprendimą "Nukem" skųs", – BNS sakė advokatė.

„Ranga IV“ bankroto administratorius Gintaras Adomomis BNS taip pat patvirtino, kad ruošiamasi tolesniems ginčams aukštesnės instancijos teismuose.

„Vilniaus apygardos teismo sprendimą vertiname teigiamai. Priteista labai didelė suma, todėl neabejoju, kad bus ir kitos instancijos“, – BNS sakė G.Adomonis.

„Nukem“ atstovai kol kas BNS nekomentavo, ar skųs teismo sprendimą.

Visi „Nukem“ argumentai – atmesti

Vilniaus apygardos teismas nustatė, kad finansinių sunkumų turėjusi „Nukem“ vėlavo gauti leidimus ir pradėti saugyklos statybos darbus, o vėluojant projektui, buvo nutrauktos „Rangos IV“ restruktūrizavimo ir pradėtos bankroto procedūros. „Nukem“ argumentavo, kad subrangos sutartį su Lietuvos statybų įmone nutraukė dėl jos nemokumo ir vėlavimo atlikti darbus.

Teismo vertinimu, „Nukem“  negalėjo nutraukti sutarties su „Ranga IV“ neva dėl jos nemokumo, kadangi 2010 metų birželio 30 dienos duomenimis, įmonės pradelsti įsipareigojimai kreditoriams buvo 31,387 mln. litų, o pusės balanse įrašyto turto vertė už juos buvo didesnė - 47,828 mln. litų. „Ranga IV“ mokumą „Nukem“ vertino pagal teisininko išvadas, kurios buvo paremtos Didžiosios Britanijos nemokumo įstatymo nuostatų pagrindu. Be to, šalys buvo sutarusios, kad „Ranga IV“ restruktūrizavimas negalės būti argumentu nutraukti bendradarbiavimą.

IAE nuotr./B 2/3/4
Statybos Ignalinos atominėje elektrinėje.

Vilniaus apygardos teismas iš esmės atmetė ir „Ranga IV“ kaltę dėl statybos darbų vėlavimo, kurį „Nukem“ laikė antru argumentu nutraukti sutartį. Teismo manymu, dėįl to kaltas „Nukem“, kuris beveik metus vėlavo gauti statybos leidimą.

„Nukem“ ir "Ranga IV" 2008 metais sudarė apie 20 mln. eurų (69,1 mln. litų) sutartį dėl laikinosios panaudoto branduolinio kuro saugyklos statybos ir numatė, jog bet kuris kilęs ginčas turi būti sprendžiamas Vokietijos Frankfurto prie Maino arbitraže. Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad "Rangai IV" iškėlus bankroto bylą, arbitražui negali būti perduoti ginčai, susiję su bankrotu.

„Ranga IV“ ir „Vėtrūna“: tas pats likimas

Vilniaus apygardos teismas vasario 4 dieną pripažino, kad „Nukem“ 2010 metais neteisėtai nutraukė sutartį su subrangove „Ranga IV“.

L.Pinkevičius 2010 m. BNS sakė, kad „Nukem“ sutarties su „Ranga IV“ nutraukimą motyvavo tuo, jog Vilniaus įmonė neva yra finansiškai nepajėgi vykdyti projekto, nemoka algų darbuotojams, neatsiskaito su subrangovais. „Ranga IV“ tuo metu jau turėjo rimtų finansinių problemų. L.Pinkevičius tikino, kad „Nukem“ už atliktus darbus pati „Rangai IV“ nesumokėjo apie 10 mln. litų.

„NUKEM Technologies“ tuomet tikino, kad L.Pinkevičiaus kaltinimai neteisingi. „NUKEM Technologies“ teigė, kad visuomet laikėsi sutartinių įsipareigojimų kompanijai „Ranga IV“ ir laiku apmokėdavo visas sąskaitas, susijusias su B1 projektu.

Nutraukusi sutartį su „Ranga IV“ „Nukem Technologies“ sudarė sutartį su kita žinoma statybų bendrove „Vėtrūna“. Tačiau 2012 m. „Vėtrūna“ sustabdė darbus, nes „Nukem Technologies“ vėluoja atsiskaityti. „Vėtrūna“ teigė, kad „Nukem Technologies“ skola siekia 20 mln. litų ir žadėjo bylinėtis teismuose.  Dabar „Vėtrūna“ irgi bankrutuoja.

Dėl „Nukem Technologies“ kaltės B1 projekto įgyvendinimas vėluoja jau daugiau nei trejus metus. Dėl stringančių statybų Europos Komisija net buvo pagrasinusi sustabdyti Ignalinos atominės elektrinės uždarymo finansavimą. Lietuva rengėsi nutraukti sutartį su „Nukem“, tačiau galiausiai pasiekė naują susitarimą.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką