Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti

Kitoks šeimų festivalis kviečia nuotaikingai pažinti paveldą ir protėvių tradicijas

Gegužės 18-ąją Pagulbio kaime (Molėtų raj.) vyks „Pagulbio šeimų festivalis” – vienos dienos šventė, skirta lietuviško paveldo puoselėjimui. Organizatorių komanda džiaugiasi, kad jau ne pirmus metus vystoma idėja sulaukia didelio pasisekimo, o protėvių meną ir tradicijas atranda ir maži, ir dideli.

Unikali proga pažinti legendomis apipintą sodybą

„Pagulbis“– unikali sodyba, kurią prieš bene dvidešimtmetį atrado verslininkas ir menininkas Kazimieras Jakutis. Autentiškas, bene šimtmetį menantis kompleksas naujai atgimė Lietuvai minint valstybės atkūrimo šimtmetį. Sodybą prikeliant naujam gyvenimui stengtasi išsaugoti pastatų istoriją, ilgamečius medžius ir ypatingą paveldą – Didįjį kluoną, kuriuo pasigirti gali nedaug Lietuvoje likusių sodybų.

Noras sodyboje suburti liaudies tradicijų mylėtojus šeimininkui kilo dar 2005-aisiais. Tuo metu lankytojus kvietė „Poezijos atlaidai Pagulby“, vėliau – „Pagulbio poezijos ir muzikos atlaidai“. Pastebėjus, kad į kasmetinius renginius renkasi šeimos, ilgainiui programa buvo dėliojama atsižvelgiant ir į mažuosius šeimos narius. Taip, 2019-ais, tuometinės sodybos šeimininkės Alionos Jakutienės iniciatyva, atlaidai tapo šeimų festivaliu „Kryptis: namai“. Šiemet, pirmą kartą, sodyba lankytojus pasitinka „Pagulbio šeimų festivalio“ vardu.

Į renginį kviečianti festivalio organizatorė Vaiva Raišytė nekantrauja dar kartą pakviesti  pažinti šią autentišką sodybą ir pažada smagius susitikimus su menininkais, tautodailininkais, ir amatų tradicijų puoselėtojais.

 „Pagulbis netruko tapti mylima švenčių organizatorių vieta, ir tapo prieglobsčiu išsiilgusiems trumpo pabėgimo į senus lietuviškus namus. Šis gegužės šeštadienis – unikali proga kiekvienam prisiliesti prie mūsų paveldo ir pažinti regiono autentiškumą. Stengsimės, kad kiekvienam atvykusiam tai būtų įsimintina ir smagių patirčių kupina diena”, – pažada jaunoji „Pagulbio” šeimininkė V. Raišytė.

Kvies prie paveldo prisiliesti kiekvieną

Renginio programoje – pramogos ir patirtys, tinkantiems visoms amžiaus grupėms. Amatininkai kvies susipažinti su kalvystės įrankiais, sudalyvauti  lėlininko, sodų ir juostų rišimo, žolelių atvirukų dirbtuvėse, kartu tapyti ant medinių lentelių ar pasigaminti savo knygų skirtukus.

Dalyviai bus kviečiami į lėlių teatro spektaklį, o smagiu suvenyru gali tapti laikinos baltų raštų ir simbolikos įkvėptos tatuiruotės. Viso renginio metu ne tik mažųjų lauks liaudiški žaidimai - estafetės, muilo burbulų pievelė ir draugiški susitikimai su naminiais gyvūnais. Pačių mažiausiųjų (nuo 9 mėn.) lauks pojūčių lavinimo ir kūrybinės veiklos. O paauglius prozininkė Rebeka Una kvies į diskusiją – pažintis su knyga ir jos samprata.

Nepamirštas ir kulinarinis paveldas – kulinarines edukacijas ves virtuvės šefas Ruslanas Bolgovas. Atvykusieji kluono bare bus vaišinami Budrienės duonele ir gira. O norinčius pasistiprinti, kviesime nusipirkti garsiųjų „Briedžių medžioklės“ cepelinų ar kitų tradicinių patiekalų. Dalyviai galės savo akimis stebeti šakočio kepimą, ir patys pasigaminti Molėtų krašto virtuvės mielinius paukštelius.

Dalyvių laukia įtraukianti muzikinė programa

Nenutolta ir nuo pirminės renginio idėjos – muzikos. Didžiajame kluone skambės žemaitiškos Austiejos ir grupės dainos, pasirodymus surengs bardų trio Žvirblis, Ambrazevičius ir Zala, į sutartinių ratą kviečianti giedotojų grupė „Alsūnė“, ir pats sodybos „gaspadorius”, dainas kuriantis bardas Kazimieras Jakutis su grupe.

K.Jakutis sodyboje dar prieš beveik 20 metų burdavo bendruomenę į muzikos ir poezijos sambūrius – „poezijos atlaidus”. Dabar kūrėjas džiaugiasi, kad dešimtmetį gyvavusi idėja išaugo, ir įtraukia kitas meno rūšis.

 „Džiugu, kad net ir po tiek metų galime suburti visus, kam įdomus paveldas, lietuviškos tradicijos, senojo kaimo palikimas. Šiandien tai šventė visai šeimai, kurios metu tėvai ir seneliai gali parodyti vaikams ir anūkams išlikusį aukštaitišką kaimą, pasimokyti  kaip rišti sodus ar aukštaitiškas juostas, pasiklausyti dainų, kurios šiemet skambės ne tik aukštaitiška, bet ir žemaitiška tarme. O gal ir patys atras tai, ko dar nepažino“, – sako K. Jakutis.

Festivalio atidarymas – šeštadienį, gegužės 18 dieną, 13 valandą.

Susitikime Pagulbyje, čia gera būti!

Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/482286

Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais
Užsisakykite
15min naujienlaiškius