Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Swedbank“ ir EIB susitarė dėl papildomo 41 mln. litų vertės daugiabučių renovacijos finansavimo

Renovacija
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Renovacija
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį Europos investicijų bankas (EIB) ir „Swedbank“ pasirašė sutartį, kuria Lietuvos daugiabučių namų atnaujinimo programai kredituoti per „Swedbank“ bus papildomai suteikta 12 mln. eurų (41,4 mln. litų). Lengvatinėms paskoloms skirtas lėšas šalies gyventojams, ketinantiems renovuoti būstą, „Swedbank“ tikisi išdalyti iki šių metų pabaigos.

„Jau ketverius metus pagal ES programą JESSICA lengvatiniais kreditais finansuojame daugiabučių atnaujinimo projektus ir pastebime, kad vis daugiau būstų Lietuvoje renovuojama pačių gyventojų iniciatyva, nelaukiant postūmio iš vietos savivaldos. Stebint sėkmingus daugiabučių modernizavimo pavyzdžius kaimynystėje, gyventojai priima sprendimą renovaciją atlikti skolintomis lėšomis“, –  sakė „Swedbank“ Verslo bankininkystės tarnybos projektų vadovė Edita Rimokaitytė.  

Mėnesio įmoka – 80 litų

Pirmąją sutartį dėl Lietuvos daugiabučių namų atnaujinimo finansavimo su EIB „Swedbank“ sudarė 2011 m. vasarą. Bendradarbiaudamas su EIB „Swedbank“ šalies gyventojams jau yra išdavęs 18 mln. eurų vertės lengvatinių paskolų ir sudaręs maždaug 80 daugiabučių namų atnaujinimo finansavimo sutarčių.

Lengvatinės paskolos su fiksuotomis 3 proc. palūkanomis būsto renovacijai daugiabučio namo butų savininkams išduodamos ne ilgesniam kaip 20 metų laikotarpiui. „Swedbank“ skaičiavimais, šiuo metu paėmęs lengvatinę paskolą, 60 kv. metrų dydžio buto savininkas kas mėnesį mokės maždaug 80 litų dydžio įmoką, įskaičiuojant valstybės šiuo metu teikiamą kompensaciją.

E. Rimokaitytė taip pat atkreipia dėmesį, kad vidutinė kredito suma, tenkanti vienam renovuojamo namo butui, pastaruoju metu šiek tiek išaugo. 2012-aisiais ji, įskaičiuojant ir valstybės kompensaciją, siekė 4,5 tūkst. eurų (15,5  tūkst. litų), šiemet – 5 tūkst. eurų (17 tūkst. litų).

Darbų kainos auga

„Šiam augimui įtakos turėjo visoje šalyje pastebimai išaugę renovacijos mastai bei ūgtelėjusios statybos darbų kainos. Vieno kvadratinio metro renovacijos darbų vidutinė kaina prieš dvejus metus buvo šiek tiek didesnė nei 400 litų, tuo tarpu šiemet vieno kvadratinio metro renovacijai jau reikia numatyti 500 litų ar daugiau. Tiesa, sumos skirtinguose renovuojamuose projektuose gali gerokai skirtis, o didžiausiuose objektuose nesiekti nė 300 litų“, – pažymėjo „Swedbank“ atstovė.

Anksčiau renovacijai lėšų dažniausiai skolindavosi mažabučiai iki 12 butų namai. Dabar vis daugiau tarp kredituojamų atnaujinamų objektų – 50-60 ar net 100 butų turintys daugiabučiai.

Daugiabučių atnaujinimo programoje aktyviai dalyvauja ne tik didieji, bet ir mažesni šalies miestai. Daugiausia daugiabučių namų renovacijos projektų „Swedbank“ finansuoja Klaipėdoje – 16, Kaune – 11, Tauragėje – 10 ir Vilniuje – 7 kredituojami projektai.

Lankstus finansavimas

Bankai, veikdami kaip finansiniai tarpininkai, finansuoja daugiabučių namų renovacijos projektus JESSICA fondo lėšomis. Tai leidžia užtikrinti, kad pasinaudoti renovacijos programos teikiamomis galimybėmis galės visi gyventojai. Taip pat ir tie, kurie nori atnaujinti būstą, tačiau neturi sukaupę renovacijai reikalingų lėšų ir negali tikėtis savivaldybės paramos“, – pastebi Edita Rimokaitytė.  

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, valstybės lėšomis yra sumokama paskola bei palūkanos už socialiai remtinus asmenis, tai yra, turinčius teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją. Tokių yra maždaug 20 proc. visų paskolos būsto renovacijai gavėjų. Valstybė taip pat kompensuoja iki 40 proc. būsto renovacijos išlaidų, patirtų daugiabutyje diegiant energiją taupančias priemones, taip pat projekto parengimo, administravimo ir įgyvendinimo išlaidas. Suteikiant lengvatinę paskolą daugiabučio būsto renovacijai pradinis įnašas ar užstatas nėra reikalingi.

Pagal JESSICA programą lengvatinius kreditus gali gauti renovuojamo daugiabučio butų savininkai arba savivaldybės paskirta renovacijos projektą administruojanti įmonė. „Swedbank“ paskolas teikia tik gyventojams, tačiau jiems patiems pasirašyti kredito sutarties nereikia. Visų būsto savininkų, kredito gavėjų, vardu sutartį pasirašo namo valdytojas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką