Dabar populiaru
Premjera
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 28, 16:08

15 ES ministrų ragina Komisiją pasiūlyti dujų kainų lubas

Penktadienį Briuselyje renkantis Europos Sąjungos (ES) transporto ir energetikos ministrams, Lietuvos ir dar 14-kos šalių ministrai ragina Komisiją pasiūlyti nustatyti dujų kainos viršutinę ribą. Pasak jų, būtina išspręsti rimčiausią – didmeninės dujų kainos – problemą.
Kylančios dujų kainos
Kylančios dujų kainos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Kainų viršutinė riba, kurios nuo pat pradžių prašė vis daugiau valstybių narių, yra vienintelė priemonė, kuri padės kiekvienai valstybei narei sušvelninti infliacijos spaudimą, suvaldyti lūkesčius ir suteikti pagrindą galimų tiekimo sutrikimų atveju bei apriboti papildomus pelnus šiame sektoriuje“, – rašoma BNS gautame laiške už energetiką atsakingai eurokomisarei Kadri Simson.

Laiške rašoma, kad viršutinė riba turėtų būti taikoma visiems sandoriams, o ne tik importui iš konkrečių valstybių, ji turėtų būti tokia, kad užtikrintų tiekimo saugumą ir laisvą dujų srautą Europoje.

„Ši viršutinė riba yra prioritetas ir gali būti papildyta pasiūlymais stiprinti dujų rinkos finansinę priežiūrą bei parengti alternatyvius standartus nustatant dujų kainą Europoje“, – teigiama laiške.

Laiško autoriai eurokomisarę ragina pasiūlymą pateikti neeilinio ES transporto, telekomunikacijų ir energetikos ministrų tarybos posėdžio diskusijoms penktadienį.

Energetikos ministerija trečiadienį pranešė, jog bendrą kreipimąsi pasirašė Belgija, Bulgarija, Graikija, Italija, Ispanija, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lietuva, Malta, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija. Pasak ministerijos, prie jo gali prisijungti ir daugiau ES valstybių.

Rugsėjo viduryje EK paskelbus pasiūlymus, kaip vartotojams skubiai sumažinti elektros kainas, neliko dujų kainų lubų. Energetikos ministras Dainius Kreivys anksčiau ne kartą teigė, jog toks siūlymas Lietuvą tenkintų labiau, nes užtikrintų mažesnes elektros kainas tiek gyventojams, tiek verslui.

Lietuvos deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius rugsėjo viduryje BNS sakė, kad apie dujų kainų lubas kaip vieną galimų sprendimų Komisijoje vis dar diskutuojama. Jis teigė palaikantis tokias lubas rusiškoms dujoms, tačiau jų nustatymas visoms dujoms gali pakenkti jų tiekimo į ES diversifikavimui bei apsunkintų konkurenciją pasaulinėje rinkoje.

„Pasiūlymas turi būti gerai apgalvotas prieš uždedant lubas dujų kainoms – ar neįvyks tokia situacija, kad po kovido atsigaunanti Kinija ims konkuruoti su mumis ir gaus tuos kontraktus, kurie mums yra gyvybiškai reikalingi“, – BNS teigė V.Sinkevičius.

Skeptiškai daugumos ES narių pasiūlymą dėl viršutinių dujų kainų ribų vertina Norvegija, aplenkusi Rusiją pagal dujų tiekimą Europai.

EK anksčiau pasiūlė įvesti viršutinę ribą tik rusiškoms dujoms, tačiau kelios valstybės, įskaitant Italiją, paragino nustatyti viršutines visų ES valstybių perkamų dujų, įskaitant suskystintas gamtines dujas (SGD), kainas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką