Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 31d. 11:12

9 iš 10 verslo įmonių renkasi fiksuotas elektros energijos kainas

Elektros laidai
BFL nuotr. / Elektros laidai

Daugiau nei 90 proc. įmonių, sudarydamos sutartis su nepriklausomu elektros tiekėju, teikia pirmenybę fiksuotam elektros energijos tarifui.

Ši tendencija būdinga visoms Baltijos šalims. Skandinavijos šalyse yra priešingai – ten dauguma vartotojų renkasi lankstų elektros energijos tarifą, susietą su kaina elektros biržoje. Tokius duomenis pateikia mažmeninė elektros prekybos kompanija „Elektrum Lietuva”.

„Fiksuotos kainos sutartys suteikia galimybę valdyti savo sąskaitas, tad toks pasirinkimas rodo, kad  vartotojai nori stabilumo.

Kita vertus, laisvoji elektros rinka Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius,  elektros kainų pokyčiai – sunkiai prognozuojami dėl riboto elektros tinklų su kaimyninėmis šalimis pralaidumo, tad rinkos dalyviai nežino, ko tikėtis”, – teigia Gatis Junghans, „Elektrum Lietuva” generalinis direktorius.

Pasak G. Junghanso, visai kitokia situacija yra Šiaurės šalyse, kur dauguma vartotojų renkasi lanksčią kainą. Unikaliausias pavyzdys – Norvegija. Joje lanksčią kainą renkasi ir buitiniai vartotojai. 

„Biržoje elektros kainos nuolat svyruoja dėl daugybės priežasčių – ekonominių ciklų, naftos ir kitų gamtinių išteklių kainų, hidrologinės situacijos.

Fiksuota kaina reiškia ne tik saugumą dėl planuojamų kaštų, bet ir riziką, kad už elektrą mokėsi daugiau, jei ji atpigs biržoje.

Taigi ilguoju laikotarpiu – per trejus ar penkerius metus – tiek lanksčios, tiek fiksuotos kainos vartotojai sumoka maždaug tiek pat”, – pasakoja Gatis Junghans.

Pasak G. Jughanso, lanksčią kainą Baltijos šalyse dažniausiai renkasi tos įmonės, kurių veikla yra sezoninė ir ypač jei biržos kainų kritimas sutampa su įmonės veiklos piku.

Atsižvelgiant į tai, kad Lietuva susijusi su Skandinavijos rinka, kur vyrauja elektros pardavimai iš hidroelektrinių, vandeningu laikotarpiu – pavasarį ir ankstyvą rudenį – pagaminama daugiau elektros, o tai atpigina rinkos kainą.

Fiksuota elektros kaina priklauso nuo daugelio veiksnių: nuo to, kada sudaroma sutartis, nuo sutarties laikotarpio, suvartojamo elektros kiekio, atsiskaitymo terminų, delspinigių dydžio ir kitų sutarties detalių. Į fiksuotą tarifą taip pat įskaičiuojama ir kainos svyravimų rizika.
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:17
00:44
00:10

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką