Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 26d. 18:51

Apie nuslėptas avarijas Astravo atominėje pasauliui pranešantis baltarusis N.Ulasevičius: vieną dieną jie man atkeršys

Nikolajus Ulasevičius Interviu
Nikolajus Ulasevičius

Aršusis Astravo jėgainės kritikas Nikolajus Ulasevičius jau tapo tikra rakštimi Baltarusijos režimui, o ypač atominės statytojams. Baltarusis skelbia informaciją apie nuslėptus incidentus atominės statybvietėje, kurie visada pasitvirtina. Dėl jo atskleistos informacijos 2016 m. apie kritusį reaktoriaus gaubtą statytojams jį teko keisti, o šį ketvirtadienį jis paskelbė ir apie milžinišką gaisrą.

Ketvirtadienio vakarą N.Ulasevičius skubės į Černobylio katastrofos metines – lygiai prieš 32 metus sprogo atominė elektrinė, o incidentą bandyta nuslėpti. „Aš šiandien matau daug panašumų tarp Černobylio ir Astravo“, – 15min sakė aktyvistas, apie incidentus gaunantis informaciją tiesiai iš statybų aikštelėje plušančių darbininkų ir vietinių gyventojų.

Apie įvairius incidentus aš gaunu daug informacijos, bet juos visus tikrinu. Jei nerandu jokių įrodymų – jų neskelbiu, kad ir kokie patikimi šaltiniai būtų, – sakė N.Ulasevičius.

N.Ulasevičius 15min teigė, kad vietos KGB jį sulaikydavo anksčiau, kai protestavo prieš statybas. O dabar aktyvistas gali tikėtis tik keršto – informacija apie incidentus būna teisinga.

– Ką tik pranešėte apie Astravo atominėje kilusį gaisrą. Gal galite plačiau papasakoti apie šį incidentą? Valdžia ir vėl nenoromis pripažino, kad įvykis buvo.

– Vasario 17 dieną išbandant avarinę reaktoriaus apsaugos sistemą kilo didelis gaisras ir visiškai sudegė elektros pastotė. Kaip tvirtino liudininkai, gaisro metu, kuris kilo dėl kažkokių technikos trūkumų, sudegė ne tik pati pastotė, bet apdegė ir elektros kabeliai, kurie buvo nutiesti iki šio objekto.

Visa sudegusi sistema dabar jau pakeista nauja, o kabeliai išvežti į metalo laužą. Nors, kiek man žinoma, po gaisro dar ne viskas galutinai atstatyta, nes žalos mastas yra didelis, ir reikia laiko jį ištaisyti, pakeisti visą apdegusią įrangą nauja.

Apie šį atvejį, kaip ir apie 2016 m. incidentą, kai iš aukščio krito reaktoriaus gaubtas ir buvo pažeistas, man tapo žinoma iškart – apie tai prabilo ne tik patys statybininkai, bet ir vietos gyventojai.

Avarija Astravo atominėje elektrinėje
Avarija Astravo atominėje elektrinėje

Už kilometro nuo statomos jėgainės esančio Babrovninkų kaimo gyventojai tądien matė lekiančias gaisrines su švyturėliais, ir tai buvo vidury baltos dienos.

– Tai kodėl apie tai prabilote tik dabar, praėjus dviem mėnesiams?

– Tiesą sakant, apie įvairius incidentus aš gaunu daug informacijos, bet juos visus tikrinu. Jei nerandu jokių įrodymų – jų neskelbiu, kad ir kokie patikimi šaltiniai būtų. Šiuo atveju aš nežinojau, kur konkrečiai, kokioje vietoje įvyko gaisras – žinojau tik apie incidentą, datą, bet įrodymų neturėjau. Be to, ir pačiam kilo abejonių, ar tikrai viskas yra tiesa, kas man buvo sakoma. Todėl ėmiau kruopščiai tikrinti informaciją.

Be to, buvau priverstas padaryti pauzę, nes po traumos gulėjau ligoninėje. Bet galiausiai mano misija buvo įgyvendinta – atskleidžiau visuomenei reikšmingą informaciją, kurią vėliau nenoromis patvirtino ir pati atominės elektrinės vadovybė. Nurodžiau tiksliai, kas ir kada įvyko, su konkrečia vieta.

– Bet atominės elektrinės vadovybė neigia, kad tai buvo didelis gaisras, esą buvo tik pažeista kabelio izoliacija. Ką apie tai manote?

– Iš pradžių jie apskritai tylėjo, nebuvo jokios informacijos. Tačiau ketvirtadienį jie patvirtino, kad incidentas vasario 17 dieną vis dėlto įvyko, tačiau jis buvo susijęs su elektros tiekimu bokštiniam kranui. Taigi vis tik jie patvirtino incidentą, tad aš manau, kad jie slepia mastą. Nes pripažinti buvus didelį gaisrą tokiame objekte kaip atominės elektrinės statyba būtų labai negerai. Tad jie tiesiog sumenkino incidento mastą.

– Kaip manote, kodėl Astravo atominės elektrinės statytojai visada pirmiausia paneigia buvus kažkokį incidentą, o po to iš dalies patvirtina?

– Žinoma, pripažinti tokį gaisrą – tai pripažinti, kad elektrinėje vyksta rimti incidentai, kad nesilaikoma saugumo reikalavimų, kad daromi įvairūs pažeidimai, apie kuriuos nuslepiama. Jie tiesiog dozuoja informaciją arba meluoja. O kalbėti apie smulkius nutikimus jau galima – juk čia didelis objektas. Taigi svarbiausia apie kokį mastą kalbi. Niekas nenori išgirsti, kad įvyko didelė avarija.

– Kaip jūs sužinote apie tuos incidentus?

– Žinoma, aš pats negaliu apie juos sužinoti be kitų pagalbos. Turiu savo šaltinių pačiose statybose, tai statybininkai, kurie ten dirba. Tai neoficiali informacija, todėl ją tikrinu, ir tai užtrunka.

„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje statybos
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje statybos

Taip pat gaunu daug informacijos iš vietos gyventojų, nes netoli elektrinės yra kaimas, kuriame gyvena nemažai aktyvių žmonių. O, žinot, informacija greitai sklinda, nes dirba ten daug žmonių, jie turi šeimas, draugus, jie kalbasi. Visiškai nuslėpti informaciją yra sudėtinga. Mano informacija, kuri yra visada patikrinama, yra patikima. O tai svarbu ne tik Baltarusijos, bet ir Lietuvos žmonėms.

– Kiek kartų jau esate paskelbę apie tokius incidentus, kiek jų gaunate, bet neviešinate dėl įrodymų stokos?

– Smulkių pranešimų apie incidentus aš neviešinu. Pavyzdžiui, ir anksčiau buvo nedidelių gaisrų, bet jei neturiu svarių įrodymų arba jei tai tikrai yra smulkūs įvykiai, tai apie juos nekalbu. Tačiau visai kas kita rimti incidentai, apie kuriuos nepranešama. Pavyzdžiui, kai krito reaktoriaus korpusas ir buvo pažeidimas – tai čia labai rimtas incidentas, galintis turėti pasekmių ateityje.

– O jūs nebijote, kad dėl šios veiklos galite nukentėti? KGB jums jau seniai rodo dėmesį.

– Žinoma, reikia saugotis išpuolių. Daugiausia jų pasitaikė, kai pradėjome protestuoti prieš atominės elektrinės statybas dar 2008-2009 metais. Tada mus sulaikydavo, skirdavo baudas, mušė. Dabar irgi yra pavojus, kad prieš mane gali būti įvykdytas išpuolis, tačiau kol aš pateikiu faktus su įrodymais – manęs negali užpulti, nes tai, ką pranešu, vėliau atominė patvirtina. Valdžia griežia dantį ant manęs ir pasitaikius progai gali atkeršyti. Turiu būti atsargus.

– Prieš kelias dienas Baltarusijos prezidentas garsiai pripažino, kad jam dar niekas nepasakė, kokią naudą ekonomikai padarys atominė elektrinė. Kaip vertinate tokią staigmeną?

– Mes visi žinome, kad Aliaksandras Lukašenka yra didelis politinis žonglierius. Kiekvienoje situacijoje jis kaltę ar atsakomybę gali perkelti kam nors kitam, tik ne sau pačiam. Taip atsitiko ir šiuo atveju. Astravo atominė elektrinė – jo iniciatyva. Mes, vietiniai, žinome, kad jis asmeniškai stūmė šį projektą, sakė, kad tai labai naudinga Baltarusijai, o mes, kritikai, esą buvome nupirkti Lietuvos ir panašiai. Nuo pat pradžių buvo aišku, kad ekonomiškai tai visiškai nenaudingas projektas. Tokiu pareiškimu jis bando nusimesti atsakomybę. Juk kažkada žadėjo, kad tik po referendumo bus statoma elektrinė, tačiau galiausiai atsisakė jį surengti.

– Šiandien 32-osios Černobylio tragedijos metinės. Dalis baltarusių baiminasi, kad Astravo atominė elektrinė gali būti antras Černobylis. Ar galima kažkuo sieti šias dvi atomines elektrines?

– Visas tas šleifas apie incidentus Astravo atominėje elektrinėje tiesiog eina srautu. Kai du reaktorių gaubtai patenka į incidentą – tai lyg perspėjimas iš viršaus: vaikinai, baikite tai, nes gali baigtis labai blogai.

Čia netgi kažkokios mistikos galima įžvelgti. Pirmoji atominė avarija, kaip žinote, įvyko 1979 metais JAV Trijų Mylių salos atominėje jėgainėje. Antroji rimta avarija – Fukušimoje, o išvertus Fukušimos vardą – tai laimės sala. O dabar turime Astravą. Astravo gyvenvietė ir dvaras vardą gavo nuo salos (rus. Ostrov). Ar tai nepakankamas perspėjimas?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Europos Seišeliai: Sieso salos – be turistų ir su vienu gražiausių pasaulio paplūdimių

N-18 Aktualu

Januliškio gyventojus sukrėtė beširdžių žiaurumas: kažkas nušovė du šeimos augintinius

Gyvenimas

Kai žmogus per kelerius metus apanka: akis pažeidžiančių ligų – daugybė

Aktualu

JAV sprendimas trauktis iš svarbios sutarties: savalaikis ar dovana Rusijai?

Interviu Aktualu

Prof. Alvydas Nikžentaitis apie Lietuvos ir Baltarusijos santykius: jie įšaldyti

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Kultūra

Muziejų ateitis: kaip reikia keistis, kad lankytojai čia užsuktų?

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

24sek

Donatas Motiejūnas žaidė daug, tačiau sezoną pradėjo pralaimėjimu

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

Vardai

A.Ivanauskas-Fara su žmona Rima vėl plastikos chirurgo rankose: atskleidė, kokias operacijas darysis

Vardai

Michaelą Bublé prajuokino kalbos, kad jis baigia dainininko karjerą: „Man reikia pinigų!“

Gyvenimas

10 mitų apie introvertus: ar tikrai jie uždari ir nekalbūs?

24sek

„Rockets“ tikina, kad muštynes Los Andžele išprovokavo spjūvis į veidą

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Laisvalaikis

​​​​​​​Čiobiškis: įspūdingo liemens ąžuolas, istorinis keltas ir kilometrai pėsčiomis

Vardai

Vestuvių parodoje dizainerių modeliais tapo žinomos moterys: demonstravo vestuvines sukneles

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Aktualu

M.Gorbačiovas: iš branduolinės sutarties pasitraukti ketinančiam D.Trumpui „trūksta išminties“

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

Naujienos

Aktualu

N.Haley kaltina „Hamas“ naudojant „vaikus kaip patrankų mėsą“ Gazoje

Kultūra

„Kalkutos detektyvo“ autorius: „Detektyvai nuostabiai tinka giliausioms socialinėms problemoms nagrinėti“

„Eurolygos diena“: prognozė „Žalgiriui“, prizas ir gražiausių epizodų Top 5 (IV)

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Susipažinkite: polpetta – kotletas itališkai. Prie jų – pupos su pekorinu

Gazas

Ikoniniai automobiliai kine: lenktyniniams šedevrams nenusileidžia ir „vabalai“

Vardai

Paviešintas dažniausiai vogtų lietuviškų dainų ir filmų sąrašas: žala per metus – 2,1 mlrd. eurų

Aktualu

Armėnijos protestų lyderis sako esantis vienintelis tinkamas kandidatas į premjerus

Aktualu

Prancūzų ambasadorius išėjo iš ES susitikimo dėl pasiūlymo derybas rengti vien anglų kalba

Aktualu

Saulius Skvernelis: tvirtai remiame Moldovos siekį tapti ES nare

15min recenzija Kultūra

„Naujosios operos akcija“: menai, mašinos, žmonės

24sek

Įspūdingą kėlinį sužaidęs „Lietuvos rytas“ nušlavė „Lietkabelį“

G.Landsbergis 15min studijoje ragino nevertinti politikų pagal požiūrį „visi jie vagys“, bet kalbėdamas apie savo ligšiolinius santykius su žiniasklaida, atrodo, pats taikė principą „visi jie kurlianskiai“. 
Aktualu

15min studijoje lankėsi Gabrielius Landsbergis

Aktualu

Ukraina: praėjus 32 metams Černobylio katastrofa tebelieka „atvira žaizda“

„Eurolygos diena“: kur atletiškojo „Žalgirio“ prancūzo ribos? (III)

Gazas

Spūsčių sugedus šviesoforams išvarginti vairuotojai: „Galėtų padėti eismo reguliuotojai, bet kur jie?“

Vardai

Draugai apie per anksti mirusį didžėjų Avicii: „Jis buvo nesutvertas būti žvaigžde“

24sek

LKL kova dėl išlikimo – Alytaus „Dzūkija“ stumia „Vytautą“ link bedugnės krašto

Aktualu

Liepą JAV prezidentas Donaldas Trumpas lankysis Jungtinėje Karalystėje

Sportas

Rusijos biatlono treneris prašė sekso už vietą rinktinėje

Nufilmuota: daugiavaikiu tėčiu tapęs princas Williamas kovojo su miegu

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką