Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugpjūčio 20d. 09:23

Baltarusijos atominei elektrinei – ir kai kurių Lietuvos atstovų liaupsės

Būsimosios Baltarusijos atominės elektrinės vietoje.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Būsimosios Baltarusijos atominės elektrinės vietoje

Oficialios Lietuvos institucijos reikalauja iš Baltarusijos konkrečių atsakymų ir kategoriškai nepritaria naujosios atominės jėgainės atsiradimui mūsų šalies pašonėje, bet Lietuvoje yra žmonių, atvirai remiančių tokias statybas. Tokių atsirado ir Baltarusijos surengtame elektrinės poveikio aplinkai vertinimo (PAV) pristatyme: vieni liaupsino elektrinę iš tribūnos, kiti – keldami tostus.

Šeštadienį Baltarusijos Astrave surengtą diskusiją oficialusis Vilnius pavadino nelegalia. Esą Baltarusija pirmiausia turėtų atsakyti į Lietuvos klausimus dėl projekto įgyvendinimo stadijos, aikštelės parinkimo kriterijų, būsimosios atominės elektrinės aušinimo sistemos ir t.t. Tik tai padarius galima žengti kitą žingsnį – rengti viešuosius svarstymus su Lietuvos visuomene.

Baltarusija įsitikinusi, kad į klausimus atsakyta, o pati Lietuva vilkina procesą. Esą pasiruošimas atominės elektrinės statyboms vyksta pagal visus reikalavimus, o viešoji diskusija surengta Baltarusijoje tik todėl, kad Lietuva nesutiko jos rengti Vilniuje ar bet kuriame kitame mieste. Žvelgiama ir toliau į ateitį, nes planuojama, kad jau rugsėjį bus gauta licencija ir jėgainės statybos pajudės visu tempu.

Vis dėlto pritariančiųjų tokios jėgainės statyboms yra ir Lietuvoje. Sužavėti idėja, statybomis ir tikriausiai labiausiai – baltarusių priėmimu keli žurnalistai iš Lietuvoje leidžiamų laikraščių rusų kalba „Obzor“ ir „Litovskij kurjer“ nesivaržydami liaupsino atominės elektrinės projektą, jos saugumą ir pačius baltarusius.

Jie kėlė tostus už „šaunuolius baltarusius, statančius puikią atominę elektrinę“, o neretai net atsakydavo į kitų Lietuvos žurnalistų klausimus, skirtus, tarkim, atominės elektrinės Statybų valdybos vyriausiajam inžinieriui Aleksandrui Pozdniakovui ar vyr. inžinieriaus pavaduotojui personalo parengimui Vladimirui Gorinui. Atrodė, kad jie viską kuo puikiai žino ir išmano. Arba jiems paprasčiausiai nepatogu, kad Lietuvos žurnalistai savo klausimais vargina baltarusius.

Aptarime iš tribūnos taip pat pasisakė buvęs Ignalinos atominės elektrinės statytojas, dabartinis Visagino tarybos narys Olegas Davidiukas. Šio iš Lietuvos atvykusio vyro kalboje netrūko liaupsių baltarusių projektui ir siūlymų Astravo gyventojams – esą nepatenkintieji atominės elektrinės kaimynyste gali keistis butais su Visagino gyventojais, kurie mielai įsilietų į jėgainės statytojų gretas.

Tiesa, Baltarusijai kol kas lietuvių darbininkų nereikia – tvirtinama, kad šiuo metu atominės elektrinės statybų aikštelėje dirba 4 vietos įmonės ir apie 1,5 tūkst. žmonių. Jau kitąmet jų skaičius turėtų išaugti dvigubai, va tada galbūt ir lietuviai pravers.

Baltarusijos atominės elektrinės aptarime
Baltarusijos atominės elektrinės aptarime

„Kalbėti už visą šalį negaliu, bet visaginiečiai paprasčiausiai pavydi Astravo gyventojams, nes mes laukėme laukėme, kad bus jėgainė pas mus, bet jau vilties beveik nebėra. Todėl baltai pavydime“, – Baltarusijos žurnalistams kalbėjo O.Davidiukas.

Visagino tarybos narys neįžvelgia jokių grėsmių dėl būsimosios elektrinės, kuri stovės už 50 km nuo Lietuvos sostinės Vilniaus. „Aš dirbau atominėse elektrinėse daug metų. Kai viską žinai iš vidaus, tai mintys apie grėsmes į galvą neateina. Reikia dirbti taip, kaip reikia, kaip nurodo instrukcijos ir kiti dokumentai, tada nebus jokių problemų“, – sakė O.Davidiukas, visiškai pasitikėdamas Baltarusijos atominės statytojais ir kaimynine šalimi.

O.Davidiukas gavo progą pasisakyti iš tribūnos. Tuo tarpu vienas vilnietis, pradėjęs projektą kritikuoti ir nepatogius klausimus uždavinėti, buvo greitai nutildytas teiginiais, kad jo klausimai panašesni į pasisakymus, o jiems čia ne vieta.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką