Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Birštoną apšvies LED šviestuvai

Iš rinkos stumiamų 75 W galingumo lempučių pardavimas ES  pastaruoju metu išaugo 35 proc.
„15min“ nuotr. / Iš rinkos stumiamos 75 W galingumo lemputės.
Šaltinis: 15min
0
A A

Elektros skirstymo bendrovė LESTO kartu su Birštono savivaldybe ir Italijos viešojo apšvietimo kompanija „Enel Sole“ pradeda LED technologijų šviestuvų efektyvumo bandomąjį projektą Birštone – jo metu dalis įprastų gatvių šviestuvų bus pakeisti LED technologijos šviestuvais. LED šviestuvai daugiabučių laiptinėse leidžia sumažinti elektros energijos vartojimą iki 70 proc.

Jau šią savaitę  14 šviestuvų sumontuota Jaunimo gatvėje Birštone, LESTO įrengė reikalingą apskaitos įrangą ir finansavo šviestuvų keitimo darbus. „Siekdami pademonstruoti naujų technologijų poveikį suvartojamos elektros energijos kiekiui, inicijavome projektą, kurio metu tradiciniai gatvių šviestuvai būtų pakeisti LED technologijos lempomis. Per bandomąjį laikotarpį siekiame įvertinti sutaupomos elektros energijos kiekį, investicijų atsipirkimą, o taip pat ir apšviestumą, jaukumą, kurį suteikia naujos technologijos lempos. LED šviestuvų techninės charakteristikos atspindi, kad modernizavus miestų gatvių apšvietimą savivaldybės galėtų sutaupyti iki 50–60 proc. suvartojamos elektros energijos“, – teigia AB LESTO Veiklos plėtros skyriaus vadovas Mantas Vaskela.

Moka milijonus

Vien per 2012 m. savivaldybės gatvių apšvietimui sunaudojo 63,127 mln. kilovatvalandžių elektros energijos, o už sunaudotą elektros energiją sumokėjo apie 25 mln. Lt.

Šiuo metu Lietuvos miestuose yra įrengta apie 150–160 tūkst. šviestuvų ir daugumoje jų naudojamos natrio lempos, kurių galingumas sudaro nuo 70 iki 250 kW. Preliminariais vertinimais, vien per 2012 m. savivaldybės gatvių apšvietimui sunaudojo 63,127 mln. kilovatvalandžių elektros energijos, o už sunaudotą elektros energiją sumokėjo apie 25 mln. Lt.

„Bandomojo projekto pabaiga numatyta po metų, tačiau jau po poros mėnesių galėsime pateikti preliminarius vertinimus, koks realus LED gatvės šviestuvų taupymo efektas. Numatytas projekto biudžetas sudaro apie 30 tūkst. Lt, tikimės, kad netrukus efektyviau vartojama elektros energija investuotas lėšas atpirks“, – teigė M.Vaskela.

Kai kurie aktyvesni miestai – Druskininkai, Klaipėda – jau bando atnaujinti senus šviestuvus į LED technologijos šviestuvus, tačiau sprendimų priėmimą apsunkina aukšta šviestuvų kaina. Tikimasi, kad šiuo projektu pavyks paneigti esantį tam tikrą skepticizmą dėl LED šviestuvų efektyvumo, apšviestumo lygio. Taip pat projektu bus siekama įrodyti, kad partnerystės modeliai gali veikti – šis projektas išskirtinis būtent tuo, kad ne savivaldybė, o AB LESTO ėmėsi montavimo, priežiūros ir kitų darbų.

Apšvies ir laiptines

Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į energijos tausojimą ir saugumą bendrosiose erdvėse, elektros skirstymo bendrovė AB LESTO kartu su socialiniais partneriais UAB „Mano būstas LT“, UAB „ACME Europe“ ir UAB „Elektros taupymo sprendimai“ įgyvendino socialinės atsakomybės projektą „Tiek, kiek reikia daugiabučiui: saugūs ir taupūs namai“. Atrinktuose pastatuose šviestuvai su kaitrinėmis lemputėmis buvo keičiami į šviestuvus su LED lempomis, lauko judesio davikliais ir (arba) tūrio davikliais. Apšvietimo sistemų modernizavimą finansavo įmonės, LESTO projekto partneriai.

2013 m. balandžio 16–26 d. rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ atliktos Lietuvos gyventojų apklausos apie apšvietimą daugiabučiuose namuose duomenimis, tik 38 proc. daugiabučių namų ir bendrabučių gyventojų mano, kad jų namo bendrojo naudojimo patalpose (laiptinėje, rūsyje) yra pakankamai taupoma elektros energija. 35 proc. gyvenančių daugiabučiuose namuose mano, kad jų namo bendrojo naudojimo patalpose elektros energija taupoma, tačiau nepakankamai. 16 proc. daugiabučių gyventojų teigė, kad jų namo bendrojo naudojimo patalpose elektros energija netaupoma – niekas tuo nesirūpina.

lemputė
lemputė

Daugiau nei trečdalis (38 proc.) respondentų teigia, kad jų daugiabučiuose namuose yra įrengtas taupus, reaguojantis į judesį bendrųjų patalpų apšvietimas arba yra naudojamos paprastos kaitrinės lemputės (36 proc.). Daugiabučių gyventojai už elektros energiją bendrosioms namo reikmėms per mėnesį dažniausiai moka 5–10 Lt. Tokią sumą nurodė 27 proc. daugiabučių namų gyventojų. 31 proc. daugiabučių gyventojų nežino, kiek jų namų ūkis moka už elektros energiją bendrosioms namo reikmėms per mėnesį. Apklausos, vykdytos asmeninio interviu metodu, metu iš viso apklausta 1016 15–74 m. Lietuvos gyventojų. Apklausoje dalyvavo 634 respondentai, gyvenantys daugiabučiuose namuose ir bendrabučiuose.

Atsiperka per 8 mėnesius

LED lemputės tarnauja nuo 30 000 iki 50 000 valandų arba apie 10 metų.

Projekto metu pavyzdinis laiptinių apšvietimas buvo įrengtas Vilniuje (Tujų g. 11), Kaune (Kovo 11-osios g. 104), Klaipėdoje (Taikos pr. 88) ir Šiauliuose (P. Višinskio g. 8). Pakeitus apšvietimą per pirmąsias dienas laiptinėse užfiksuotas 26–32 procentų taupesnis elektros energijos suvartojimas – bendrosiose patalpose elektros energiją vartoja ne tik apšvietimas, bet ir cirkuliaciniai siurbliai, kita sumontuota įranga.

„Kaitrines lemputes pakeitus LED lemputėmis, per mėnesį už suvartojamą elektros energiją vidutinėje laiptinėje už apšvietimą sumokama 61,33 lito mažiau. Tokio namo gyventojams pakeisti kaitrines lemputes į LED lemputes kainuotų apie 480 litų. Investicija į lemputes atsipirktų per 8 mėnesius, – projekto rezultatus apibendrina M. Vaskela. – Norėdami sutaupyti dar daugiau, gyventojai turėtų laiptinėse įrengti ir būvio daviklius, kurie užtikrintų, kad lempos šviečia tik tuomet, kai to iš tikrųjų reikia.“

LED lemputės tarnauja nuo 30 000 iki 50 000 valandų arba apie 10 metų. Jos gaminamos įvairių spalvų kombinacijų, yra atsparios temperatūrai ir mechaniniam poveikiui, vibracijai. Jos gali šviesti esant aplinkos temperatūrai nuo -40°C iki +185°C. Joms nekenkia dažnas įjungimas ar išjungimas. LED lemputės nespinduliuoja kenksmingų regėjimui UV spindulių ir neišskiria šilumos, jos neįkaista ir nenudegina netyčia prisilietus. LED lempučių sudėtyje nėra kenksmingų dujų ar gyvsidabrio. Jos gaminamos su įvairiais cokoliais, nebūtina keisti apšvietimo.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką