Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 4d. 14:27

Britų kyšių ėmėjais įvardintus veikėjus Lietuvoje greičiausiai išgelbės senatis

Elektrėnų kompleksas 15min tema
LEG nuotr. / Elektrėnų kompleksas

Iš „Alstom“ vadovų kyšių 2005–2010 m. ėmimu įtariami Lietuvos valdžios pareigūnai ir energetikai greičiausiai išvengs realios bausmės dėl senaties, nes didžiausios sumos plaukė daugiau nei prieš dešimt metų. Britanijoje kyšių davėjai jau nuteisti realiomis bausmėmis, o kyšių ėmėjai Lietuvoje tik įvardinti. „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sako, kad laikas išgirsti aiškius atsakymus iš mūsų teisėsaugos, kodėl nėra rezultatų šioje visame pasaulyje nuskambėjusioje korupcijos istorijoje.

Po premjero raginimo prabilo STT

Penktadienį Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) išplatino pranešimą spaudai, kuriame paskelbė tęsianti tyrimą. STT tai padarė po ketvirtadienį Žinių radijo laidoje nuskambėjusio premjero Sauliaus Skvernelio raginimo teisėsaugos institucijoms netylėti.

Pranešime rašoma, jog STT Vilniaus valdybos pareigūnai, bendradarbiaudami su Jungtinės Karalystės teisėsaugos institucijomis, tęsia 2015 metais pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl galimo stambaus masto kyšininkavimo ir papirkimo. Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja ir organizuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus duomenų, kad laikotarpiu nuo 2004 metų iki 2010 metų tuometinėms AB „Lietuvos elektrinė“ ir AB „Lietuvos energija“ organizuojant ir vykdant tarptautinius didelės vertės viešuosius pirkimus, susijusius su „Aplinkos ir techninio Lietuvos elektrinės atnaujinimo“ Elektrėnuose projektu bei Kauno hidroelektrinės modernizavimo projektu, siekiant užsitikrinti laimėjimą viešuosiuose pirkimuose ir netrukdomą projektų įgyvendinimą, galimai buvo perduoti ir priimti itin didelės vertės kyšiai.

Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia manyti, jog nusikalstamas veikas galimai padarė AB „Lietuvos energija“, tuometinės AB „Lietuvos elektrinė“ atstovai ir aukštas pareigas Lietuvos Respublikos ūkio ministerijoje užėmę asmenys, taip pat „Alstom“ grupės įmonių darbuotojai ir atstovai.

Atliekant tyrimą, apie galimai padarytą nusikalstamą veiką – kyšininkavimą, įtariamuoju apklaustas buvęs AB „Lietuvos energija“ vadovas Rymantas Juozaitis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rymantas Juozaitis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rymantas Juozaitis

Ikiteisminis tyrimas atliekamas lygiagrečiai su Jungtinės Karalystės Stambaus masto sukčiavimų tyrimo biuro (SFO) atliktu tyrimu dėl bendrovės „Alstom“ atstovų nusikalstamų veikų, paperkant Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių pareigūnus.

Bendradarbiaujant STT ir SFO, buvo keičiamasi tyrimų metu surinktais duomenimis, tyrimo veiksmai, reikalingi nusikalstamoms veikoms atskleisti, buvo atliekami tiek Lietuvoje, tiek kitose valstybėse.

SFO pabaigus tyrimą Jungtinėje Karalystėje, teismas kaltais dėl pareigūnų papirkimo pripažino tris buvusius įmonių grupės „Alstom“ ir jos padalinio Švedijoje atstovus. Asmenys nuteisti dėl korupcinių nusikalstamų veikų, padarytų ir Lietuvos Respublikoje, kurių aplinkybės tiriamos ir STT atliekamame ikiteisminiame tyrime.

Bendrovė „Alstom Power“, minėtame teismo procese 2016-aisiais pripažinusi kaltę dėl ją atstovaujančių asmenų padarytų korupcinių veikų, sumokėjo teismo skirtą baudą ir atlygino beveik 13 mln. eurų žalą Lietuvos Respublikai.

Šiuo metu STT atliekamas tyrimas tęsiamas, organizuojamas svarbių tyrimo veiksmų, kurių nebuvo galimybės atlikti, kol nebus baigtas SFO bylos nagrinėjimas, atlikimas Jungtinėje Karalystėje. Taip pat laukiama atsakymų į kelis Europos tyrimo orderius, kuriais prašomi pateikti dokumentai yra ypač svarbūs atliekamam ikiteisminiam tyrimui.

Įtariami kyšininkai nebus nubausti?

15min anksčiu rašė, kad tuomečiai ūkio ministras Viktoras Uspaskichas, viceministras Anicetas Ignotas, buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas R.Juozaitis, buvęs Lietuvos elektrinės vadovas Pranas Noreika ir dar keturi aukšto rango energetikai iš Prancūzijos inžinerijos milžinės „Alstom“ galėjo gauti beveik 5 milijonų eurų kyšių.

Pinigų jie galėjo gauti už tai, kad „Alstom“ laimėtų du 240 mln. eurų vertės elektrinės atnaujinimo konkursus, teigiama Didžiosios Britanijos sunkaus sukčiavimo tyrimų biuro baigtame tyrime.

Bylos medžiagoje, kurią turi 15min.lt, figūruoja žinomos pavardės bei konkrečios sumos, sąskaitos ir tarpininkų vardai. Britų sunkaus sukčiavimo tyrimų biuras nustatė, kad kyšius Lietuvoje gavo mažiausiai devyni asmenys.

Pavyzdžiui, 2,75 mln. eurų galėjo atitekti V. Uspaskichui, A.Ignotui, R. Juozaičiui ir P. Noreikai. Be to, 2,33 mln. eurų kyšių per tarpininkus, kaip įtariama, buvo duota Viktorui Mekui – buvusiam elektrinės direktoriaus pirmajam pavaduotojui, Jurgiui Šapalui – tuometiniam elektrinės vyriausiajam inžinieriui, taip pat buvusiam elektrinės projektų vadovui Algimantui Jasinskui, technikos vadovui Jonui Gaidžiui.

15min jau rašė, kaip prancūzų kapitalo kompanija „Alstom“ Lietuvoje penkerius metus mokėjo kyšius dėl to, kad laimėtų Lietuvos elektrinės konkursus arba paveiktų politikus bei Elektrinės vadovus. Didžiosios Britanijos sunkių korupcinių nusikaltimų biuras išaiškino kai kurie valdininkai, pavyzdžiui, tuometinis ūkio ministras Viktoras Uspaskichas, ministerijos sekretorius Anicetas Ignotas, bei Lietuvos elektrinės vadovai.

Šiuo metu STT atlieka ikiteisminį tyrimą, o įtarimai pareikšti tik vienam asmeniui – tuometiniam „Lietuvos energijos“ vadovui Rymantui Juozaičiui.

Kaip 15min informavo Generalinės prokuratūros atstovė G.Vitkauskaitė-Šatkauskienė, ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl kyšininkavimo ir papirkimo.

Gruodžio pabaigoje Didžiojoje Britanijoje kyšio davimu apkaltinti „Alstom“ vadovai jau nubausti realiomis laisvės atėmimo baudomis. Tačiau kyšio ėmėjai Lietuvoje gali būti ramūs.

Generalinės prokuratūros atstovė G.Vitkauskaitė-Šatkauskienė teigė, kad ikiteisminis tyrimas yra atliekamas dėl nusikalstamų veikų, galimai padarytų iki 2010 metų, taigi, pasak jos, galioja švelnesnis baudžiamasis įstatymas, t.y. iki 2010 metų pakeitimų galiojęs Kodeksas.

V.Uspaskichas gali būti ramus?

„Šiuo metu ikiteisminis tyrimas tęsiamas dėl galimai padarytų veikų, dėl kurių padarymo baudžiamosios atsakomybės terminas šiuo metu nėra suėjęs“, – teigė prokuratūros atstovė.

Britų tyrėjų byloje apie „Alstom“ kyšius rašoma, kad, pavyzdžiui, per UAB „Vilmetrona“ pinigai V.Uspaskichui, A.Ignotui, A.Juozaičiui ir tuometiniam Lietuvos elektrinės vadovui Pranui Noreikai mokėjo nuo 2005 metų iki 2010 m. vasario.

Tikėtina, kad „Alstom“ pinigai, kaip įtariama, V.Uspaskichui galėjo plaukti tik tuomet, kai jis buvo ūkio ministru nuo 2004 m. gruodžio iki 2005 m. birželio.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Darbo partijos kandidato į Vilniaus miesto merus Viktoro Uspaskicho spaudos konferencija
Luko Balandžio / 15min nuotr./Darbo partijos kandidato į Vilniaus miesto merus Viktoro Uspaskicho spaudos konferencija

Taigi jei jam kaltinimai ir būtų pareikšti, V.Uspaskichą gelbėtų senatis – praėjo jau daugiau nei 10 metų.

Taip pat paaiškėjo, kad didžiausios sumos buvo pervedamos 2007-2008 metais, taigi nuo to laiko jau praėjo daugiau nei 10 metų.

Iki Baudžiamojo kodekso pakeitimų 2010 m., susijusių su senaties terminų pailginimu, apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senatis, kai padarytas sunkus nusikaltimas, buvo 10 metų.

S.Muravjovas: bus blogai, jei kaltės išvengs

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas S.Muravjovas sako, kad „Alstom“ kyšininkavimo skandale tam tikrais atvejais yra per anksti kalbėti apie senatį ir apie tai, kad realių bausmių teisėsauga negalės paskirti.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Sergejus Muravjovas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Sergejus Muravjovas

„Be abejo, bus labai blogai, jei paaiškėtų, kad nieko neįmanoma padaryti, nes nusikaltimai įvyko per seniai. Daug kam kiltų klausimas, kur anksčiau buvo mūsų šalies pareigūnai, juk britai savo tyrimus jau baigė“, – sakė jis.

Tai, pasak jo, įpiltų tik dar daugiau žibalo į diskusijas apie turtingesnių ir žinomesnių žmonių nebaudžiamumą bei mūsų institucijų gebėjimus užkirsti kelią politikų korupcijai.

„Turėsime išgirsti aiškius atsakymus iš teisėsaugos, kodėl neturime rezultatų šioje visame pasaulyje nuskambėjusioje istorijoje. O aš siūlau pagaliau susitarti dėl kriterijų, pagal kuriuos galėtume dar tiksliau vertinti prieš korupciją veikiančių institucijų darbą“, – teigė jis.

Išleido daugiau nei planavo

Didžiosios Britanijos sunkaus sukčiavimo tyrimų biuras atskleidė daugiau detalių, kaip „Alstom“ sėkmingai laimėdavo konkursus ir kaip jiems palankias sąlygas sudarinėdavo tuometiniai Lietuvos elektrinės vadovai. Pavyzdžiui, atskleista, kad dokumentų pateikimo terminai būdavo specialiai sutrumpinami, kad nespėtų kreiptis „Alstom“ konkurentai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Alstom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Alstom“

Be to, 2005 m. vykusių Lietuvos elektrinės konkursų, kuriuos laimėjo „Alstom“, biudžetai buvo išpūsti ir netilpo į nustatytas sumas. Negana to, iš bylos medžiagos aiškėja, kad laimėjus „Alstom“, elektrinės modernizavimui išleista daugiau nei planuota.

Pavyzdžiui, 2005 m. Lietuvos elektrinė paskelbė dūmų valymo konkursą. Planuotas biudžetas buvo 179 mln. eurų, tačiau tų pačių metų lapkritį pasirašyta sutartis su „Alstom power“ biudžetą padidino iki 208,8 mln. eurų.

Dar viena sutartis pasirašyta 2005 m. birželio 30 dieną – dėl azoto išmetimą mažinančių degiklių įrengimo. Nors tam planuota išleisti 23 mln. eurų, tačiau Lietuvos elektrinės vadovas pasirašė sutartį su 31,9 mln. eurų biudžetu.

Viską atskleidė smulkiai

Be to, britų tyrėjai kyšininkavimo byloje teigia, kad abu minėti projektai turėjo būti iš dalies finansuojami ERPB paskolomis, tačiau iš tiesų taip įvyko tik su vienu jų. Dūmų valymo konkursas esą jau buvo finansuotas tik Lietuvos elektrinės.

Be to, Britų Sunkaus sukčiavimo tyrimų skyrius, kaip matyti iš bylos duomenų, stebisi, kodėl ERPB nesidomėjo korupciniais „Alstom“ ir Lietuvos elektrinės ryšiais, ir kodėl taip išaugo konkursų kainos.

Luko Balandžio nuotr./Lietuvos elektrinės 9-asis blokas
Luko Balandžio nuotr./Lietuvos elektrinės 9-asis blokas

Britai atskleidė ir laiškų, kuriuos siuntė Lietuvos elektrinės vadovai „Alstom“ atstovams. Juose tariamasi, ką daryti, kad nekiltų įtarimų, kokio konfidencialumo laikytis ir panašiai. Be to, tartasi, kaip energetikai derėjosi su „Alstom“ dėl pinigų pervedimo.

15min žiniomis, Lietuvos teisėsaugos institucijas pasiekė britų atliktas tyrimas.

Komentarai: 31

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

G.Nausėda: rinkimai būtų sąžiningesni, jei S.Skvernelis pasitrauktų iš premjero pareigų

Aktualu

Prezidento posto sieksiantis S.Skvernelis apie G.Nausėdą ir I.Šimonytę: paskirti prezidentės įpėdiniai

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Paskutinis Dakaro etapas: lietuvių ekipažai – finiše

Tiesiogiai Gazas

A.Gelažninkas pasiekė Dakaro finišą, B.Bardauskui maratonas baigėsi – lūžo abi rankos

24sek

„Ryto“ žaidimą įvertinęs Linas Kleiza: „Visada privalome taikytis tik į titulus“

Verslas

Ūkio banką auditavę „Deloitte Lietuva“ turės sumokėti 3 milijonus eurų

Aktualu

Įgriuvos pavojus Vilniuje: ties Savanorių prospektu uždaromos kelios gatvės

Aktualu

Politologai: sprendimas kandidatuoti rodo dideles Sauliaus Skvernelio ambicijas

Mokslas.IT

Tarp „Facebook“ uždarytų puslapių – keli, skirti Vilniui

Verslas

Chaosas su pensijomis: 40 proc. senolių vis dar negavo išmokų, jų dar prašoma palaukti

24sek

Pernai prieš L.Dončičių, šiemet – NKL: „Žalgirio“ talentas stojasi ant kojų

Aktualu

Vilniaus Ateities mokykloje teko evakuoti 600 mokinių: kažkas vėl pripurškė dujų

Pasaulis kišenėje

Lenkas netyčia įlipo ne į tą „Ryanair“ lėktuvą ir atsidūrė už 1,5 tūkst. km nuo tikslo

Aktualu

Tauragėje policija elektrošoku tramdė prieš „Luminor“ banką protestavusį vyrą

Mokslas.IT

Kur povandeninių laivų įgulos deda šiukšles? Kaip skalbia savo drabužius?

Vardai

Holivudo žvaigždė Mattas Damonas įsigijo brangiausią butą Brukline: kaina – rekordinė

Aktualu

R.Masiulis A.Vaitkų nušalino nuo visų sprendimų, susijusių su LVŽS parėmusiais verslininkais

Gazas

Keliai virto čiuožyklomis: nusičiaudėjęs gali atsidurti pakelės griovyje

24sek

Eurolyga skurdžiuosius ruošiasi gelbėti ir „Žalgirio“ sąskaita: nukirps penktadalį milijono?

Aktualu

Anekdotas: A.Kupčinskas sutaršė „Metropolio“ fasado pokyčius, kurie palaiminti jo meravimo laikais

Vardai

Rima Antonovienė nustebino fotosesija lovoje: „Jaučiausi kaip karalienė“

24sek

Įdomaus įvertinimo sulaukusio 18-mečio talento neblaško NBA svečių dėmesys

Aktualu

Ganoje nušautas korupciją futbole atskleidęs žurnalistas

Verslas

Taupyti ne tik progoms: finansiniai patarimai visiems metams

Sportas

Prie „Kauno Žalgirio“ prisijungė Martynas Dapkus

Naujienos

Gyvenimas

Psichologė: tėvams skiriantis, su vaiku būtina daug kalbėtis apie skyrybas

Interviu 24sek

A.Vatutinas – apie neįvykusį pokalbį su Šaru, J.Kazlausko paleidimą ir politiką už CSKA

Aktualu

Kratos ir oficialūs įtarimai: grasinusiųjų D.Šakalienei mirtimi buvo net keliolika

Verslas

N.Numavičiaus įmonė į 4-tą biurų pastatą Vilniuje investuos 27 mln. eurų

Deuce

Milžiniška sensacija Dohoje – R.Bautista-Agutas nugalėjo N.Džokovičių

Aktualu

Jungtinėje Karalystėje traukinyje nudurtas žmogus

Sportas

Lengvosios atletikos trenerė G.Kupstytė: svajojau būti modeliu, o likimas nuvedė į metimų sektorių

Aktualu

Vilniaus policija ieško kavos mėgėjo, neabejingo ir brangioms pirštinėms: 180 eurų žala

Aktualu

Premjeras gavo tarnybų atsakymus dėl padėties šalyje, bet turinio nekomentuoja

Aktualu

Kinija išbandė savo „Visų bombų motiną“

Dakaro dienoraštis (2): „Toyota Gazoo Racing“ autobusiuko gelbėjimo operacija dykumoje iš arti

Verslas

Prasidėjo išpardavimai: nuolaidos iki 80 proc., tik ar liko prekių lentynose?

Interviu Sportas

D.Šemberas apie pirmuosius darbus „Žalgiryje“: „Vertinti tai, kas nuveikta – sunku“

Aktualu

Utenos meras A.Katinas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba

Gazas

Dakaro dalyvių sąrašas: kokie lietuvių šansai žengti į dešimtuką?

Aktualu

Pirmasis naujųjų metų savaitgalis: plikledis ir krituliai

Aktualu

Iš Kauno klinikų išėjusio ir mirusio vyro artimieji prašo visuomenės pagalbos: kodėl sustojo širdis

Aktualu

Dievo tarnaitės E.Spirgevičiūtės istorija: devyniolikmetė, kurią siekiama paskelbti palaimintąja

Verslas

Buvęs Lrt.lt vyriausiasis redaktorius V.Laučius dirbs RESC

Maistas

Itin paprastas, bet karališkas skanėstas: bananų duona su „Nutella“ įdaru

Gazas

Sostinėje susidūrė trys automobiliai, vienas jų – prabangus „BMW i8“

Sportas

Kuriozas Anglijoje: traumuotą „Man City“ gynėją aikštėje vijosi apsauginiai

Kultūra

Paulius Jurkevičius: P.Sorrentino „Silvio“ – pasaulis svajonių pardavėjo akimis

Gazas

„Dakaro kariai“: Apie Benedikto Vanago rožinius akinius

Aktualu

Girtas vairavęs Kazlų Rūdos mokyklos direktorius išeina iš darbo: „Žmonės gali paslysti“

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:29
01:11
17:10
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką