Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 gruodžio 30d. 10:45

Buvęs JAV ambasadorius Lietuvoje Keithas Smithas: „Politikams trūksta drąsos apginti skalūnų dujas“

Buvęs JAV ambasadorius Lietuvoje Keithas Smithas
Buvęs JAV ambasadorius Lietuvoje Keithas Smithas
Didžiausias politines aistras šiemet kėlė amerikiečių kompanijos „Chevron“ laimėtas skalūninių dujų žvalgybos konkursas. Skalūninės dujos tapo diskusijų objektu ne tik Lietuvoje – ši tema vyravo ir gruodžio pabaigoje Sopote (Lenkija) vykusiame Energetikos forume, kuriame dalyvavo apie 400 politikos ir verslo lyderių.

Europa tampa nekonkurencinga

Buvęs JAV ambasadorius Lietuvje, Europos politikos analizės centro ekspertas Keithas Smithas forume pažymėjo, kad dėl išgaunamų skalūnų dujų JAV jau gali pasiūlyti žemiausias dujų kainas bet kuriai pasaulio bendrovei.

Harvardo universiteto studijoje prognozuojama, kad JAV 2017 metais taps ir didžiausia naftos gavėja pasaulyje. Kontrastas – Europa, kuri naudodama 3-4 kartus brangesnes dujas praranda savo konkurencingumą, o energijai imlios bendrovės iškelia savo įmones į Šiaurės Ameriką.

Harvardo universiteto studijoje prognozuojama, kad JAV 2017 metais taps ir didžiausia naftos gavėja pasaulyje. Kontrastas – Europa, kuri naudodama  3-4 kartus brangesnes dujas praranda savo konkurencingumą.

Politikams trūksta drąsos

Kalbėdamas apie pasipriešinimą skalūninėms dujoms, K.Smithas teigė, kad baimės dėl hidraulinio uolienų plėšymo neturi realaus pagrindo.

Kaip pavyzdį jis nurodė garsujį propagandinį filmą  „Gasland“, kuris Europos parlamente buvo rodomas jau du kartus. Filmo autorius tik pateikė niekuo neįrodytą medžiagą, bet dabar nuolat atsisako dalyvauti viešose diskusijose. 

Pasak K.Smitho, Vakarų Europoje yra grupių, kurios siunčia į Vidurio ir Rytų Europą skalūninių dujų priešininkų aktyvistus. Išvada – Europos aplinkosaugos lobistai iš tikrųjų dirba Rusijos dujų tiekėjų naudai. Taip sukuriams uždaras ratas – reikalai dėl skalūninių dujų Lenkijoje, Lietuvoje, Rumunijoje, Bulgarijoje juda lėtai. Dėl to Rytų ir Vidurio Europa vis dar yra priklausoma nuo Rusijos.

„Rytų ir Vidurio Europos valstybės yra labiausiai pažeidžiamos, nes labai brangiai importuoja didžiają dalį suvartojamų dujų. Politikai turėtų prisiimti atsakomybę keisti padėtį dėl skalūnų dujų. Žmonės girdi įvairiausių baisių dalykų apie hidraulinį plėšymą, o politikai neturi drąsos pasakyti, kad tai yra netiesa“, – forume kalbėjo K.Smithas.

Eksperto nuomone, baimių dėl hidraulinio uolienų plėšymo sumažės, kai visuomenei bus pateikta daugiau objektyvios informacijos apie rizikas ir apie gavybos technologijų pažangą.

Vokietija – blogas pavyzdys

Nepriklausomi ekspertai prognozuoja, kad skalūninių dujų bus išgaunama vis daugiau ne tik JAV, bet ir Australijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ukrainoje, Vakarų Sibire, Kinijoje.

Ilgainiui Europos pramonė praras konkurencingumą, todėl ES vis tiek bus priversta ieškoti pigesnių dujų.

Uždarius atomines elektrines, energetinė krizė ištiko Vokietiją. Ši valstybė jau dabar susiduria su paradoksaliu reiškiniu – nors deklaruojama „žaliosios energetikos“ ateitis, tačiau statoma vis daugiau anglimis kūrenamų elektrinių.

Ekspertai pastebi, kad dujos netrukus bus išgaunamos ir vandenynų dugne, kur susidaro dujiniai hidratai. Tokių dujų išgavimas kol kas technologiškai sudėtingas ir brangus, tačiau tokių dujų atsargos, manoma, yra didesnės nei skalūnų dujų.

EnergyMarket.lt

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

energymarket.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:09
05:12
30:48

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką