Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 7d. 14:23

Privačiame R.Sikorskio ir buvusio „PKN Orlen“ vadovo pokalbyje apie Lietuvą – necenzūriniai žodžiai ir užuominos apie gamyklos pardavimą

Radoslawas Sikorskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Radoslawas Sikorskis

Buvęs Rusijos vicepremjeras, o dabar „Rosneft“ vadovas Igoris Sečinas, geras Vladimiro Putino bičiulis domėjosi galimybe įsigyti Mažeikių naftos perdirbimo įmonę „Orlen Lietuva“, tačiau tam sutrukdė aviakatastrofa. Tai paaiškėjo paviešinus 2014 metais įvykusį tuometinio Lenkijos užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio ir buvusio „PKN Orlen“, valdančio Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą, vadovo Jaceko Krawieco pokalbį, kuriame neapsieita be užgaulių žodžių Lietuvai ir lietuviams.

Lenkiją toliau krečia skandalas – viešinami dar 2014 metais įrašyti žymių politikų ir verslininkų pokalbiai. Šįkart pateikiama buvusio užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio pokalbio su buvusiu „PKN Orlen“ vadovu Jaceku Krawiecu išklotinė. Pokalbis, kuriame minima Lietuva, įrašytas restorane „Sowa ir Przyjacielie“ („Pelėda ir bičiuliai“) 2014-ųjų vasarį.

Pokalbis tarp garsaus politiko ir „PKN Orlen“ vadovo sukosi apie Lietuvą ir lietuvius. Abiejų vyrų leksika – nepagarbi ir necenzūrinė. Nuolat užsimenama apie būtinybę spausti lietuvius dėl palankesnių sprendimų bendrovei „Orlen Lietuva“. O ministras bent kelis kartus pakartoja apie savo norą „paauklėti lietuvius“.

Pokalbyje užsimenama, kad gamyklos Mažeikiuose įsigijimu neva domėjosi Igoris Sečinas, buvęs Rusijos vicepremjeras ir bendrovės „Rosneft“ prezidentas. I.Sečinas laikomas artimu Vladimiro Putino draugu ir sąjungininku.

Primename, kad kalba čia sukasi apie „Orlen Lietuva“ ir „Lietuvos geležinkelių“ ginčą, kuris tęsėsi ne vienerius metus dėl pervežimo tarifų ir išardytų bėgių. Sutartį bendrovės pasirašė tik šių metų birželio 28 d.

Visą pokalbio išklotinę lenkų kalba galite paskaityti čia. 15min pateikia kelias pokalbio ištraukas.

Jacekas Krawiecas: Šiandien skaičiau tokią žinutę, kad tai yra vienas makaronų kabinimas toje Lietuvoje.

Radoslawas Sikorskis: Vagys, tai juk sukčiai.

(...)

R.S.: Aš galiu juos paspausti, nes taip yra, juk mes finansuojame, na žinai juk. Mes galime papūsti. Žinai, lenkų partija valdo (Lietuvos lenkų rinkimų akcija buvo valdančioje koalicijoje – red.past.), o tyčia kenkia lenkiškai firmai.

J.K.: Būtent.

R.S.: Siūlau tokį dalyką. Aš noriu paauklėti lietuvius, kad suprastų, jog š***i ant Lenkijos be pasekmių negalima.

(...)

R.S.: Turi paskaičiuoti, žinai, ar labiau tai palies tave, ar juos. Jeigu labiau palies juos, tai... supranti. Boikotas, kaip rusai padarė ukrainiečiams, tai jiems juk irgi kainavo.

Yra vienas pirkėjas Mažeikiams. Tai yra Igoris Sečinas, kuris kai dar buvo Rusijos vicepremjeras, norėjo tuos Mažeikius pirkti, – sakė J.Krawiecas.

J.K.: Dar aptarinėju šitą variantą, kuris... Kažkada jo nenupirkau, kaip pasakei man pirmą kartą. (...)

R.S.: Aš žinau, kad jie tyrė ir labai pasitiki savimi, nes iš to tyrimo jiems paaiškėjo, kad tokių naftos perdirbimo gamyklų, kurias galima išmontuoti, Europoje yra kelios ir kad tau tai neapsimokėtų. Taip jie tvirtina, tokį tyrimą padarė. Bet žinai, patikrink tai. (…) Tai būtų toks šūvis. Lenkijai tai būtų genialu... Jeigu tu tai galėtum, žinoma, patirtum nuostolių, bet tai tikrai juos (necenzūrinis žodis – red. past.) pagaliau pamokytų.

(…)

R.S.: Jie yra gudručiai. Tai, žinai, yra maža šalelė ir jie turi pranašumų prieš mus, nes rūpinasi absoliučiai tik tuo, kas jiems svarbu. O čia svarbu ir turi tą tyrimą.

J.K.: Tai taip... Tai ką, neliesti to?

Jie yra gudručiai. Tai, žinai, yra maža šalelė ir jie turi pranašumų prieš mus, nes rūpinasi absoliučiai tik tuo, kas jiems svarbu, – apie Lietuvą sakė R.Sikorskis.

R.S.: Matai, grasinimai tuo išskirtiniai, kad reikia turėti galimybių juos išpildyti.

(…)

J.K.: Yra vienas pirkėjas Mažeikiams. Tai yra Igoris Sečinas, kuris kai dar buvo Rusijos vicepremjeras, norėjo tuos Mažeikius pirkti. Tik tada nutiko Smolenskas (tragedija 2010 metais, kai prie Smolensko sudužo Lenkijos lėktuvas ir žuvo prezidentas Lechas Kaczynskis bei dar beveik 100 žymių politikų, karininkų, visuomenės veikėjų – red.past.), metams pokalbiai nutrūko. Atnaujinus pokalbius jie jau nusipirko naftos perdirbimo bendrovę Vokietijoje ir Italijoje, ir jiems š****je tie Mažeikiai. Dabar, kai jis yra „Rosneft“, o jau turbūt pusantrų metų, nekėlė tos temos. Tad lyg ir iš viso nesidomėjęs. Aš su juo tariuosi kovui Maskvoje, jis norėjo, kad į Sočį atvažiuočiau, bet per daug nesinorėjo man ten trenktis. Galiu patyrinėti eilinį kartą, bet tai yra taip truputį, žinai, atėjimas „k***a, padėkite man“. Nes aš jo klausiu, ar jis nori...

R.S.: O jeigu įleistumėte jį kaip mažumos (mažosios dalies akcijų valdytoją – red.past.)?

J.K.: Jie visada sakė, kad dauguma (didžioji dalis akcijų – red.past.) domina, taip? Ir tada atblokuos vamzdį. Čia iš senų pokalbių, nes dabar, galvoju, jie niekuo nebesidomi. Jie Baltijos jūros baseine padidino vienos gamyklos perdirbimo apimtis penkiais milijonai tonų. Jiems nerūpi, jie suės Mažeikius.

R.S.: Genialųjį, strateginį Didžiojo prezidento Lecho Kaczynskio sprendimą.

J.K.: Na taip, bet aš jam sakiau, kai jau dirbau „Orlen“, o jis dar buvo gyvas, kad tai buvo klaida...

R.S.: Bet trys balsai Europos Taryboje ir matome, kaip Lietuva, k***a, su mumis ir kai gerai, ir kai blogai. Yra tokių kvailų žmonių. O tiesa yra tokia, kad mes savo gerus grynuosius atidavėme, kuriuos jie laiko kaip įkaitus.

J.K.: Absoliučiai. Ką pasiūlysite mums suvalgyti?

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką