15min be reklamos
2022 09 28, 15:00

D.Kreivys: garantinio tiekimo priemoka gali būti peržiūrėta

Energetikos rinkos reguliuotojui siūlant peržiūrėti garantinio elektros tiekimo priemoką, energetikos ministras Dainius Kreivys sutinka, kad ją galima peržiūrėti tiksliau suskaičiuojant bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kaštus.
Elektros energija
Elektros energija / 123RF.com nuotr.

„Manau, kad pasiūlymas yra racionalus ir reikia skaičiuoti. Ypatingai dabar turime patirties, matome realius kaštus. Kai įstatymas buvo rašomas, jie dar nebuvo matomi realūs, o dabar matomi realūs ir galime juos pasiskaičiuoti, ar tikrai jie nėra per dideli“, – žurnalistams trečiadienį sakė D.Kreivys.

Pasak Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko Renato Pociaus, biržoje stabilizuojantis ir mažėjant elektros kainai taryba pasiūlė Energetikos ministerijai nustatyti priemokos ribas, pagal kurias ji būtų 25 proc., tačiau ne didesnė nei 1,5 cento už kilovatvalandę.

„Šiandien matome kainos stabilizavimosi efektą ir galbūt tam tikrą kainų mažėjimo tendenciją. Tai šita taisyklė turi būti peržiūrėta ir VERT pateikė siūlymus ministerijai nustatyti grindis ir lubas. (...) Grindys galėtų būti 25 procentai, bet ne daugiau nei 1,5 cento kilovatvalandei“, – žurnalistams trečiadienį sakė R.Pocius.

„Jeigu kaina labai ženkliai nukrenta, tokiu atveju taikoma 25 procentų taisyklė, jeigu kaina labai ženkliai pakyla, ji atsiremia į lubas ir sudaro apie 1,5 cento“, – aiškino VERT pirmininkas.

„Mūsų manymu, garantinio tiekimo kaina turėtų atspindėti realius ESO patiriamus kaštus“, – pridūrė jis.

Garantinio tiekimo paslauga teikiama nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems vartotojams – jos kaina yra 25 proc. didesnė nei praėjusio mėnesio vidutinė biržos kaina, be to, papildomai reikia mokėti už elektros persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas.

ESO duomenimis, garantinio tiekimo paslaugą šiuo metu gauna apie 72,7 tūkst. vartotojų, jie rugsėjį moka 82 centus už kWh, skelbia Lietuvos energetikos agentūra.

Pasak R. Pociaus, augant elektros kainoms 25 proc. priemoka padėjo padengti ESO išlaidas už elektros įsigijimą.

„Kuomet kainos kopia į viršų, šita taisyklė veikia ir tai nebuvo jokia bauda buitiniams ar kitiems vartotojams, todėl kad ta 25 procentų taisyklė atspindėjo realius ESO kaštus. Kaina augo ir ESO, kaip skirstymo operatorius, elektrą turėjo įsigyti einamojo mėnesio kainomis (...) Jeigu kaina paaugo daugiau nei 25 procentais, tai tas 25 procentų antkainis atspindi einamojo mėnesio realią kainą“, – aiškino VERT pirmininkas.

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, birželį vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržoje siekė 22 centus už kWh, liepą – 31 centą, rugpjūtį – 48 centus, rugsėjo 1-20 dienomis – 36 centus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką