Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 lapkričio 19d. 12:10 , Atnaujinta: 2020 lapkričio 20d. 14:12

D.Kreivys: sovietmečio nekenčiantis „nuobodus“ katalikas, po skandalingo atsistatydinimo grįžtantis į Vyriausybę

Dainius Kreivys
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Dainius Kreivys
Vienas turtingiausių Seimo narių Dainius Kreivys pretenduoja po dešimties metų pertraukos vėl turėti ministro portfelį – praktikuojantis katalikas, beveik 20 metų konservatorių partijai priklausantis politikas pasiūlytas į energetikos ministrus. 15min kviečia susipažinti su spalvinga D.Kreivio biografija, kuri atskleidžia politiko vertybes ir primena buvusius skandalus.

Kolegų už nesiliaujantį idėjų srautą ir tvirtus įsitikinimus vertinamas, balandį 50 metų jubiliejų atšventęs politikas energetikos ministro pareigose pakeis Žygimantą Vaičiūną. Žinoma, jeigu jo kandidatūrai pritars prezidentas Gitanas Nausėda.

Jonavoje užaugęs D.Kreivys turi ir partizanų, ir tremtinių, ir nepriklausomybės kovų dalyvių kraujo, tad patriotizmas jam buvo skiepijamas nuo pat mažumės.

„Ta šeimos tradicija tikriausiai yra pamatas, kodėl apskritai esu politikoje“, – 15min sakė būsimosios premjerės Ingridos Šimonytės įvardytas kandidatas į ministrus.

„Tikras kovotojas“

Kariu vaikystėje norėjęs būti D.Kreivys pirmas aštuonias klases baigė tuometėje Jonavos 5-ojoje vidurinėje. Nors mėgo sėdėti klasės gale, anaiptol nebuvo plepus.

„Jis buvo labai savoj vietoj, labai tylus, korektiškas ir pakankamai gerai mokėsi“, – prisimena buvusi D.Kreivio lietuvių kalbos mokytoja Virginija Sirutienė.

Būdamas 19-os D.Kreivys Kaune baigė Kauno politechnikumą, įgijęs radioinžinerijos specialybę.

Jis yra tikras kovotojas. Tuo metu mes per paradus lįsdavome po sovietų karine technika, stabdydavome.

Šeimos istorijos įkvėptas jis panašiu metu prisijungė prie judėjimo už Lietuvos nepriklausomybę – tapo „Jaunosios Lietuvos“ nariu, dalyvavo masiniuose protestuose, piketuose prie sovietų karinių bazių, kitose akcijose, pavyzdžiui, grąžinant sovietinės armijos karinius bilietus.

Kai kuriose akcijose kartu su juo dalyvavęs buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas prisimena, koks D.Kreivys tuo metu buvo „karštokas ir kategoriškas“.

„Jis yra tikras kovotojas. Tuo metu mes per paradus lįsdavome po sovietų karine technika, stabdydavome, – pasakojo A.Zuokas. – Visi tada tokie buvome – linkę į kategoriškus ir stiprius vertinimus“.

Pirmą kartą į Seimą D.Kreivys nesėkmingai kandidatavo 1996 metais „Jaunosios Lietuvos“ sąraše, o 2002 metais jis papildė konservatorių gretas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Kreivys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Kreivys

Vilniaus skyrių sueigoje tada su juo susipažinęs parlamentaras Kęstutis Masiulis prisimena, kad nors D.Kreivys nepabrėždavo savo šeimos istorijos, politiko griežtumas kalbant apie valstybę nepalikdavo klausimų dėl jo patriotizmo, dar daugiau – nuoširdžios neapykantos sovietmečiui.

D.Kreivys buvo vienas iš kelių neformalių K.Masiulio patarėjų, kai šis dirbo Vilniaus vicemeru.

„Aš pats tokioj praktinėje politikoje buvau žalias žmogus. (...) Nelabai suprasdavau, kaip vyksta politinis procesas, tai man tiesiog reikėdavo smegenų šturmo, negalėdavau iš detalių visko sudėlioti“, – prisiminė K.Masiulis.

Dainius labai moka įsigilinti, suvokti netgi mažiausias smulkmenas, bet kartu turi platų, strateginį supratimą ir požiūrį.

„Man reikėdavo tam tikros pagalbos, kad susitikus kavinėje su keliais protingais žmonėmis būtų galima aptarti, ką tu matei ar girdėjai“, – pasakojo jis.

Pirmą kartą politinį postą D.Kreivys užėmė 2008 metais, kai tapo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariu. Tiesa, šias pareigas jis ėjo neilgai – konservatoriams tais metais laimėjus Seimo rinkimus, politikas tapo ūkio ministru.

Tuometinį premjerą Andrių Kubilių su D.Kreiviu supažindino K.Masiulis, tuo pačiu itin rėmęs jo paskyrimą.

„Nedaug kas supranta ir turi idėjų, kaip ne tik išplaukti iš krizės, bet pastačius valstybę ant kojų paskatinti greitą augimą“, – sakė K.Masiulis.

„Dainius labai moka įsigilinti, suvokti netgi mažiausias smulkmenas, bet kartu turi platų, strateginį supratimą ir požiūrį“, – pridūrė jis.

Vienas turtingiausių Seimo narių

Kalbant tik apie D.Kreivio politinę karjerą, jo asmenybės atskleisti nepavyktų. Politikas prisimena dar 23-ejų įsteigęs pirmą savo įmonę, prekiavusią statybinėmis medžiagomis.

„Tuo metu transformavosi ekonomika, buvo daug erdvės verslumui ir žmonėms, kurie pradėdavo nuo nulio, – pasakojo kandidatas į ministrus. – Tai standartinis, smulkus to meto biznis, buvau jaunas vaikinas ir ieškojau nišų“.

Šiandien D.Kreivys turi 40 proc. bendrovės „Catus“, valdančios šešias įmones, akcijų, tačiau tikina versle niekaip nedalyvaujantis. Parlamentaro deklaruotas turtas siekia maždaug 755 tūkst. eurų, tačiau turimos akcijos rodo, kad jis turėtų būti gerokai turtingesnis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Kreivys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dainius Kreivys

Žurnalo „Reitingai“ ir portalo „Delfi“ atliktas turtingiausių lietuvių tyrimas 2019 metais rudenį atskleidė, kad D.Kreivio valdoma įmonės dalis 2018 metais galėtų būti verta 8 mln. eurų, nors pats politikas turto deklaracijoje nurodęs, kad akcijos vertos tik 116 tūkst. eurų.

Politiko ilgametis verslo partneris Mindaugas Sinkevičius teigia, kad D.Kreivys, kaip „Catus“ akcininkas, kartu su juo patvirtina įmonės finansinės atskaitomybės dokumentus, pagal valdybos teikimą tvirtina sprendimus dėl dividendų išmokėjimo.

Pasak jo, D.Kreivys nuo verslo reikalų atsitraukė tapęs ūkio ministru.

„Tada mes jau pilnumoje suvokėme verslo valdymą, viskas buvo uždengta struktūromis, žinojome, kas yra valdybos, stebėtojų tarybos ir taip toliau. Tai Dainiaus sprendimas pasitraukti, be abejonės, darė įtaką, bet iš esmės pakeitė nedaug“, – tvirtino M.Sinkevičius.

Jis pasakojo, kad D.Kreivys versle buvo inovatorius ir „matė daugiau nei horizontas“.

„Šiandien mes esame pakankamai sėkmingas verslas. Dainiaus atsivėrimas naujovėms, sugebėjimas matyti truputį toliau davė pagrindo šiems žingsniams į priekį“, – kalbėjo verslininkas, valdantis likusias „Catus“ akcijas.

D.Kreivys teigia, kad versle, kaip ir politikoje, yra demokratiškas vadovas, ieškantis jį papildančių darbuotojų.

Gal temperamentas mano atrodo aštrokas, bet esu labai paskaičiuojantis, sistemingas, viską „suprocesinantis“.

„Labai patinka, kai komanda man kelia iššūkius, kvestionuoja sprendimus. Stengiuosi komandoje visada turėti velnio advokatą – nuolat kritikuojantį, ieškantį spragų“, – pasakojo kandidatas į ministrus.

Priimdamas strateginius sprendimus jis teigia esąs gan konservatyvus.

„Gal temperamentas mano atrodo aštrokas, bet esu labai paskaičiuojantis, sistemingas, viską „suprocesinantis“, – sakė D.Kreivys.

Vis dėlto sąsajos su verslu privedė jį ir prie turbūt didžiausios politinės klaidos, 2011 metais kainavusios jam ūkio ministro postą.

„Niekada neneigsiu savo atsakomybės“

2010 metais D.Kreivys pasirašė įsakymą dėl Europos Sąjungos lėšų skyrimo mokyklų renovavimui, kai konkursų dėl dviejų tokių mokyklų renovavimo laimėtoja buvo pripažinta su juo susijusi statybų bendrovė.

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai pradėjus tyrimą, D.Kreivys teigė nematantis savo politinės atsakomybės, jį gynė ir premjeras A.Kubilius, o prezidentė Dalia Grybauskaitė dar vykstant tyrimui pareiškė nepasitikinti ministru, nes šis turi pasirinkti, ar būti politiku, ar verslininku.

2011 metų kovo 8 dieną VTEK paskelbė, kad D.Kreivys nevykdė nustatytos prievolės „vengti interesų konflikto ir elgtis taip, kad net nekiltų abejonių, kad toks konfliktas yra“.

Jeigu institucija pasako, kad žmogus turi prisiimti atsakomybę už sprendimą, nesvarbu, ar jis jaučiasi teisus, ar ne – atsakomybę jis turi prisiimti.

Be to, pažeidimu pripažinta tai, kad D.Kreivys nustatytu laiku nepateikė privačių interesų deklaracijos, taip pat netiksliai nurodė tam tikrus duomenis, o kai kurių duomenų, dėl kurių galėjo kilti interesų konfliktas, apskritai nenurodė.

D.Kreivys tą pačią dieną atsistatydino iš pareigų, nors su sprendimu nesutiko bei nesėkmingai vėliau skundė jį teismams.

Šiandien kandidatas į ministrus pripažįsta, kad turėjo atidžiau vertinti tai, ką pasirašo.

„Aš tikrai niekada neneigsiu savo atsakomybės. Ši istorija man parodė, kad ministras, politikas turi galvoti tris žingsnius į priekį ir ne tik apie tiesioginius pažeidimus, bet ir interesų konflikto regimybes, pasekmes, kurios siekia žymiai toliau, nei paprastas parašas“, – sakė politikas.

„Jeigu institucija pasako, kad žmogus turi prisiimti atsakomybę už sprendimą, nesvarbu, ar jis jaučiasi teisus, ar ne – atsakomybę jis turi prisiimti. Tą ir padariau“, – pridūrė jis.

Po atsistatydinimo D.Kreivys trumpam sugrįžo į verslą, tačiau reputacinė dėmė politikui nesutrukdė nuo 2012 metų be pertraukų būti renkamam į Seimą.

Bent iš dalies atleisti praeities nuodėmę jam linkę ir oponentai.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Dainius Kreivys
Arno Strumilos / 15min nuotr./Dainius Kreivys

„Kai galvoji apie D.Kreivį kaip apie politiką, Seimo narį ir kolegą, tas VTEK sprendimas tikrai nėra pirmas į galvą ateinantis dalykas“, – sakė „valstiečių“ atstovė parlamente Rūta Miliūtė, pastaruosius kelerius metus su D.Kreiviu dirbusi Seimo Ekonomikos komitete.

„Manau, kad kiekvienam žmogui turi būti duotas šansas reputaciją pataisyti ir darbais įrodyti, kad nepaisant padarytų klaidų, jis gali dirbti ir priimti gerus sprendimus“, – pridūrė ji.

Pasak parlamentarės, D.Kreivys gali atrodyti chaotiškas žmogus, bet tai lemia jo idėjų gausa. Be to, jis itin dalykiškas, korektiškas, o dar ir turintis gerą humoro jausmą žmogus, pabrėžia politikė.

„Kartais būna, kad Dainius pakankamai greitai užsidega ir stipriai savo nuomonę gina, bet jis tikrai moka ieškoti kompromiso. Jis nėra kategoriškas tiek, kad su juo nebūtų galima kalbėtis“, – kalbėjo R.Miliūtė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seimo Ekonomikos komiteto posėdis dėl Lietuvos pašto valdybos
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seimo Ekonomikos komiteto posėdis dėl Lietuvos pašto valdybos

Žada keisti toną

D.Kreivys Energetikos ministerijoje kelia sau tris pagrindinius tikslus – užtikrinti baltarusiškos elektros boikotą po Astravo atominės elektrinės paleidimo, įgyvendinti Baltijos šalių elektros tinklų susijungimo su Vakarų Europa projektą ir didinti elektros gamybos pajėgumus Lietuvoje.

„Dujų rinkoje jau kurį laiką esame apsitvarkę, su šiluma irgi viskas okey. Elektra šiandien lieka vienintelis klausimas, susijęs su Lietuvos energetinės nepriklausomybės užtikrinimu“, – sakė politikas.

D.Kreivys yra vienas didžiausių kadenciją baigiančios Vyriausybės kritikų dėl šios pasirinkto kelio neleisti Astravo AE elektrai patekti į Lietuvą.

Visi turime būti aršūs, kai kalba eina apie valstybės interesų gynimą.

Pasak jo, Baltijos šalių susitarimas dėl prekybos elektra su trečiosiomis šalimis leidžia netiesiogiai prekiauti baltarusiška elektra Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

D.Kreivys taip pat nestokojo aštraus tono kalbėdamas apie Latviją, kurios pareigūnus yra netgi pavadinęs melagiais.

„Visi turime būti aršūs, kai kalba eina apie valstybės interesų gynimą“, – sakė D.Kreivys, nors naujienų agentūrai BNS pripažino, kad tapus ministru jam turbūt teks pakeisti retoriką.

Jo teigimu, siekdama užtikrinti savo interesus dėl Astravo AE Lietuva į derybas dėl prekybos neįtraukė Lenkijos, kurios pozicija atitinka Vilniaus požiūrį.

Nors dabartinis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas nesutinka, kad Lietuvos vartotojai susimokėjo už Astravo AE elektrą, kol ši veikė iki avarijos transformatorinėje, D.Kreivys tvirtina, jog tai įrodo nepriklausomų institucijų išvados.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

„Šiai dienai turime ne tik politinius pareiškimus. Turime valstybinio reguliuotojo ir Europos Komisijai pateiktą mūsų operatoriaus „Litgrid“ poziciją, kad per mūsų pjūvius į Lietuvą atkeliaujanti baltarusiška elektra yra suvartojama ir už ją susimokama“, – kalbėjo D. Kreivys.

„Dedant šiuos faktus ant stalo ir dedant Latvijos įsipareigojimą neprekiauti baltarusiška elektra, su partneriais Latvijoje ir kitur turėsime labai vaisingą diskusiją“, – pridūrė jis.

15min kreipėsi į „Litgrid“ ir bendrovės atstovai informavo, kad nuolat teikia įvairius duomenis ir skaičiavimus Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai, o Europos Komisijai poziciją šiuo klausimu savo ruožtu pateikė taryba.

Jeigu D.Kreivys ministru išbus visą kadenciją, o elektros tinklų sinchronizacijos terminai nesikeis, jo darbo pabaigoje Lietuva bus beveik pasirengusi susijungimui su kontinentine Europa.

Vis dėlto šių terminų nėra laikomasi, perspėja kandidatas vadovauti Energetikos ministerijai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dainius Kreivys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dainius Kreivys

„Mano žiniomis, šiai dienai projektas vėluoja pusantrų metų“, – sakė D.Kreivys, bet daugiau detalių nepateikė.

„Esu pakankamai nuobodus“

Istorijos mokytojo specialybę bakalauro studijose įgijęs ir verslo administravimo magistro laipsnį turintis D.Kreivys yra bitininkas.

Dviejų vaikų tėvas mėgsta leisti savaitgalius su šeima senelių paliktoje sodyboje, važinėti dviračiu, taip pat yra kompiuterinių žaidimų, ypač strateginių ir šaudyklių, gerbėjas.

Sekdamas šeimos tradicijomis, D.Kreivys yra praktikuojantis katalikas, kiekvieną sekmadienį apsilankantis bažnyčioje.

Ar jis turi kitokių, galbūt labiau nišinių pomėgių ar užsiėmimų?

„Kad ne, – nusijuokia politikas. – Esu pakankamai nuobodus žmogus“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:42
06:13
24:15

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką