Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dalia Grybauskaitė: viena valstybė labai norėjo sustabdyti SGD terminalo statybas

Ceremonijos akimirka
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / SGD laivo-saugyklos pašventinimo ceremonijos pradžia
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Spalio 27 diena – istorinė diena Lietuvai. Pirmadienio rytą kas tik galėjo rinkosi ant uostamiesčio molo, stebėjo uostą prilipę prie biurų langų – į Klaipėdą įplaukė suskystintųjų gamtinių dujų laivas-saugykla. Popiet šia proga Klaipėdoje surengta didelė šventė – su Lietuvos himnu, specialia muzikine kompozicija, istorinių patrankų šūviais. Garsiausios ovacijos pirmadienį skambėjo energetikos ministrui Rokui Masiuliui, kuris ir vadovavo SGD terminalo statyboms.

Ryte klaipėdiečiai ir miesto svečiai stebėjo, kaip SGD laivas-saugykla atplaukia į Klaipėdos uostą ir prisišvartuoja specialiai jam įrengtoje krantinėje. Popiet surengta oficiali laivo pasitikimo ir pašventinimo ceremonija.

Šventė prasidėjo itin pompastiškai – rodyta vaizdo medžiaga „Nepriklausomybės liepsna“, skambėjo Lietuvos himnas.

„Šiandien prie televizijos ekranų susirinko tie, kam Lietuvos nepriklausomybė išlieka svarbiausia gyvenime. Lietuva gali didžiuotis savo politine valia ir drąsa. Tai ir geopolitinis objektas, kuris nulems mūsų, o galbūt ir mūsų regiono ateitį. Tai mūsų valstybės, visų Lietuvos žmonių laimėjimas. Kiek galėjome padaryti per 25 metus, jeigu politinės valios, sąžinės būtų atsiradę anksčiau“, – sakė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Ačiū už „Independence“, Lietuva, – sakė Latvijos ministrė pirmininkė.

Prezidentė dėkojo Andriaus Kubiliaus ir Algirdo Butkevičiaus Vyriausybėms. A.Butkevičius, pasak jos, „tęsė projektą netgi nepaisant šioje salėje esančių žmonių prieštaravimų ir pagalių kaišiojimo į ratus“.

Dėkodama norvegų kompanijai „Hoegh LNG“, kuri statė SGD terminalą Lietuvai, sakė: „Dėkoju jums už drąsą. Viena kaimynė labai norėjo sustabdyti projektą.“

„Ačiū visiems, prisidėjusiems prie to, kad dujovežis „Independence“ galėjo prisišvartuoti naujoje krantinėje“, – sakė Lietuvos premjeras.

Latvijos premjerė Laimdota Straujuma džiaugėsi – „Independence“ yra didelis žingsnis regiono energetinio saugumo link.

SGD terminalas
SGD terminalas

Garsiausi plojimai – R.Masiuliui

„Šiandien Latvija sveikina jus, pasitikus SGD laivą-saugyklą. Laivo pavadinimas yra jo reikšmės Lietuvai ir kaimynėms simbolis. Terminalas leidžia diversifikuoti dujų tiekimo šaltinius. Kitas svarbus žingsnis – dujotiekis tarp Lietuvos ir Lenkijos, kuris yra labai svarbus, užtikrinant energetinį saugumą. Ačiū už „Independence“, Lietuva“, – kalbėjo Latvijos premjerė Laimdota Straujuma.

Estijos užsienio prekybos ir verslo ministrė Anne Sulling taip pat kalbėjo apie tai, kad reikia kurti integruotą dujų rinką, tam yra svarbi Lietuvos ir Lenkijos dujų jungtis, taip pat Baltijos regiono sujungimas su Suomijos dujų rinka.

Tai bus ledlaužis Baltijos šalyse, pakeisiantis dešimtmečiais buvusias monopolines dujų rinkos taisykles, – sakė R.Masiulis, kurį susirinkusieji pasitiko ir palydėjo ypač gausiomis ovacijomis.

Rokas Masiulis, kuris vadovavo „Klaipėdos naftai“ ir SGD terminalo projektui, pasitiktas gausiausiomis ovacijomis.

„Didžiuojuosi mūsų valstybe, jos žmonėmis, vadovais ir profesionalais. Šis terminalas yra naujas valstybingumo lygį užtikrinantis, orios valstybės simbolis. Lietuva pati sau išsikovojo energetinę nepriklausomybę. Tai bus ledlaužis Baltijos šalyse, pakeisiantis dešimtmečiais buvusias monopolines dujų rinkos taisykles“, – sakė R.Masiulis.

Po sveikinimų aidėjo trijų istorinių patrankų šūviai, skambėjo specialiai SGD laivo-saugyklos sutikimui paruošta muzikinė kompozicija.

Ceremonijos pabaigoje į SGD terminalą jo pašventinti buvo išlydėtas vyskupas Linas Vodoplanovas.

„Ypatinga mums, Lietuvai, diena. Laivas atplaukė lauktas. Žodis laisvė. Dėkojame Dievui už laisvę, už nepriklausomybę, prašysime Dievo, kad palaimintų laivą ir žmones, kurie jame dirbs“, – sakė jis.

Lietuva – pavyzdys Latvijai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kelis kartus pabrėžė, kad terminalas gali patenkinti 90 proc. visų trijų Baltijos valstybių dujų poreikio.

„Abi mūsų kaimyninės šalys šiandien gali pasiremti mūsų terminalu. Svarbiausia dabar yra jungtys tarp mūsų šalių ir tai, kokia bus perdavimo galimybė“, – sakė prezidentė.

Lietuva išdrįso pirmoji tai padaryti. Lietuva išdrįso tai daryti pati, nelaukdama, kol Briuselis ar kas nors kitas duos pinigų. Atsimenu, kiek buvo kritikos, kiek noro palaukti, neskubėti. Lietuva suprato, Lietuva padarė, – sakė prezidentė.

Trumpos spaudos konferencijos metu ji dar kartą pasidžiaugė, kad Lietuva išdrįso statyti SGD terminalą pati, nepaisydama aplinkos spaudimo.

„Lietuva išdrįso pirmoji tai padaryti. Lietuva išdrįso tai daryti pati, nelaukdama, kol Briuselis ar kas nors kitas duos pinigų. Atsimenu, kiek buvo kritikos, kiek noro palaukti, neskubėti. Lietuva suprato, Lietuva padarė. Padarė kiekvienas Lietuvos žmogus. Nes žinome, kas yra svarbu, kas yra reikalinga. Ir mums nereikia svetimų patarėjų. Žinome patys, ko Lietuvai reikia. Svarbiausia turėti valios ir siekti savo tikslų“, – sakė ji.

Prezidentės teigimu, labai svarbu, kad Latvija kuo greičiau užbaigtų gamtinių dujų sektoriaus reformą.

„Svarbu, kad kuo mažiau Latvijai „Gazpromas“ galėtų diktuoti jos energetinę ateitį. Mes esame geras pavyzdys, latviai gali žiūrėti, mes pasirengę Latvijai padėti“, – sakė ji.

Paklausta, ar nebijo, kad „Gazprom“ dabar gali labai smarkiai sumažinti kainas, D.Grybauskaitė tik šyptelėjo.

„Mes nebijome, kad „Gazprom” sumažins kainas jeigu kas nors jas sumažins, mes būsime labai laimingi. Toks yra tikslas. Turėkime galvoje, kad per dvejus trejus metus Europą pasieks dujos iš skalūninių šaltinių, taigi revoliucija pasaulinėje dujų rinkoje bus be galo naudinga mums, nes mes galėsime pasinaudoti ir priimti skalūnines dujas iš viso pasaulio, kurios yra žymiai pigesnės nei kitos dujos“, – sakė valstybės prezidentė.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pagaliau lengviau atsikvėpė – nebėra abejonių, kad terminalas pradės veikti laiku.

„Šiandien yra kažkoks išskirtinis jausmas, nes visą laiką į Klaipėdą atvykdavau su tam tikru nusiteikimu išgirsti, kas yra padaryta, ar visi darbai atliekami pagal planą. Tada gamybiniai pasitarimai vykdavo tam tikroje įtampoje. Išvažiuodavai vis galvodamas, ar tie planai, kurie yra numatyti į ateitį, tikrai bus įvykdyti“, – sakė premjeras.

Jis pažadėjo, kad dujų kainos Lietuvos vartotojams nepadidės.

VIDEO: SGD terminalo-laivo „Independence“ atvykimas į Klaipėdą
informacija
KLAIPĖDOS NAFTA, AB
Vadovas: Mindaugas Jusius Darbuotojų sk.: 391 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką