-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Daliai gyventojų augs gyvatuko mokestis, bet mažės šildymo išlaidos

Centralizuota šildymo sistema besinaudojantys gyventojai išsigando, kad cirkuliacijos, arba vadinamasis gyvatuko, mokestis artimiausiu metu jiems išaugs trečdaliu. Esą tai lemia Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) patikslinimai Atskirų energijos ir kuro rūšių sąnaudų normatyvų būstui šildyti ir karštam vandeniui ruošti nustatymo bei taikymo metodikoje. Komisija tvirtina, kad šilumos suvartojimas nesikeis, tad nesikeis ir mokesčiai.
Klaipėdiečiai už šildymą ir šiltą vandenį įsiskolinę beveik 13 mln. Lt.
Daliai gyventojų gyvatuko mokestis keisis. / „Scanpix“ nuotr.

Pagal naująją metodiką nustatytas naujas vidutinis 240 kWh būstui per mėnesį energijos sąnaudų karšto vandens temperatūros palaikymui (cirkuliacijai) normatyvas. Iki šiol jis buvo 80 kWh mažesnis – 160 kWh. Tačiau šis normatyvas galios ne visiems butams, o tik tiems, kuriuose karšto vandens sistemos tiekimo ir cirkuliacijos stovai įrengti virtuvėje (80 kWh būstui per mėnesį) ir buto pagalbinėse patalpose (80 kWh būstui per mėnesį) bei įrengtas vonios šildytuvas (80 kWh būstui per mėnesį). Tad jų sąskaitose skaičiai toje eilutėje, kur nurodoma mokėtina suma už energijos sąnaudas karšto vandens temperatūros palaikymui, padidės.

Tokių butų gyventojai išsigandę: pokyčiai jų sąskaitas už cirkuliaciją išaugins trečdaliu, vadinasi, jeigu dabar jie mokėjo 49 Lt per mėnesį, tai pasikeitus sistemai mokės 70 Lt. Ir taip ištisus metus, nesvarbu, kiek sunaudojama karšto vandens.

„Vilniaus energija“ jau yra suskaičiavusi, kad sostinėje tokias sistemas turinčių butų yra per 18 tūkst., tačiau skaičius auga, nes daugiabučių šildymo sistemų prižiūrėtojai dar tikslina informaciją. Iš viso Vilniuje yra apie 160 tūkst. butų.

Tai nėra kainos kilimas. Sistema kiek vartojo, tiek ir vartos toliau šilumos, – teigė D.Biekša.

Visoje Lietuvoje, anot VKEKK nario Dariaus Biekšos, tokių namų – vos 2,5 proc. Tad pokyčiai palies nedidelę dalį gyventojų. Juolab, ramina VKEKK atstovas, galutinė sąskaita už suvartotą šilumos energiją nesikeis, tiesiog sąskaitoje bus tiksliai įvardinta, kam ta šiluma buvo panaudota.

„Kiekviena sistema turi būtinuosius šilumos nuostolius dėl karšto vandens cirkuliacijos stovuose. Suskaičiavę mes žinome, kokie jie turi būti, jie yra sunormuoti. Bet buvo identifikuota grupė pastatų, kuriems šie normatyvai yra per maži, nes nebuvo įvertinta viena stovų pora. Ji yra namuose, bet mūsų metodikoje neįvertinta“, – aiškino D.Biekša.

Kaltę dėl šių susidarančių nuostolių prisiimti turėdavo namo šilumos sistemos prižiūrėtojai, kurie kaltinti, kad sistema veikia neefektyviai. Tačiau šių nuostolių, anot D.Biekšos, sumažinti neįmanoma, todėl nereikėtų tokios naštos užkrauti prižiūrėtojams.

Patiems gyventojams VKEKK narys pataria nesibaiminti didėsiančių sąskaitų. Esą jie ir dabar moka už suvartotą šilumą pagal įvadinio namo skaitiklio duomenis, tiesiog ta suma būdavo kitaip išskirstoma, tarkim, kaip šilumos kainos dedamosios. Dabar vartotojui bus aiškiai nurodoma, kur jo namuose ta šilumos energija suvartojama.

„Tai nėra kainos kilimas, tik pasakome, kad negalima skriausti prižiūrėtojo ir iš jo prašyti, jog jis pasiektų tokius efektyvumo reikalavimus, kurių neįmanoma pasiekti. O sistema kiek vartojo, tiek ir vartos toliau šilumos“, – teigė D.Biekša.

Ar butas priklauso tai kategorijai, kuriai keičiasi cirkuliacijos mokesčio skaičiavimo metodika, gali pasakyti namą administruojanti bendrovė. Arba tai paaiškės gavus sąskaitą su gerokai išaugusiu mokesčiu, bet kiek mažesne sąskaita už buto šildymą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius