Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugsėjo 23d. 16:05

Danas Janulionis: „Amber Grid“ reikia skubių sprendimų dėl dujotiekio su Lenkija

AB „Amber Grid“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / AB „Amber Grid“

Lenkijai 2,5 metų atidėjus bendro dujotiekio projekto (GIPL) įgyvendinimą, Lietuvos dujų perdavimo bendrovė „Amber Grid“ laukia skubių Vyriausybės sprendimų. Bendrovės atstovas teigia, kad Vyriausybei pratęsus dujotiekio statybos Lietuvoje terminą iki 2021 metų pabaigos, bus sprendžiama dėl dujotiekio statybos konkursų likimo bei jo finansavimo sutarčių.

„Amber Grid“ strateginio planavimo viršininkas Danas Janulionis aiškino, kad be Vyriausybės sprendimo neaišku, ką daryti su jau paskelbtais vamzdyno statybos ir vamzdžių tiekimo konkursais.

Vyriausybės nutarimo projekte nurodoma, kad konkursus teks nutraukti ir skelbti iš naujo, nes jie turi būti suderinti su darbų Lenkijoje terminais. Tačiau D.Janulionis tikina, kad dėl to dar neapsispręsta.

„Gali tekti stabdyti konkursus, gali tekti pratęsti arba stabdyti ir skelbti iš naujo. Šis argumentas Vyriausybei išdėstytas, kodėl reikia skubaus sprendimo, nes reikia spręsti dėl paskelbtų konkursų, reikia spręsti dėl paramos sutarčių pakeitimo, tai čia argumentas, kodėl reikia skubos tvarka svarstyti“, – BNS sakė D.Janulionis.

AB „Amber Grid“ nuotr./Danas Janulionis
AB „Amber Grid“ nuotr./Danas Janulionis

Energetikos ministerija nurodo, kad pratęsti projektą Lietuvoje būtina ir dėl to, kad „Amber Grid“ iki rugsėjo 30 dienos turi pateikti prašymą EK Inovacijų ir tinklų vykdomajai įstaigai (INEA), jog ši pakeistų projekto finansavimo sutartis.

„Lenkijos pusė pranešė apie pokyčius projekte tiek mums, tiek ir Baltijos kitų šalių energetikos ministerijoms, tiek Europos Komisijos institucijoms – įskaitant INEA. Ir jie pradėjo derinti, kad jeigu reiktų keisti sutartis – o akivaizdžiai matoma, kad reikia – buvo suderinti grafikai su INEA iki kada ką reikia pateikti“, – aiškino D.Janulionis.

„Amber Grid“ atstovė Vytautė Šmaižytė BNS teigė, kad bendrovė iki spalio pabaigos yra pratęsusi GIPL statybos rangovo rangovo ir vamzdžių tiekimo konkursų, kurie paskelbti balandį, paraiškų pateikimo terminus. Anot jos, konkretūs sprendimai dėl jų likimo bus priimti, suderins terminus su projekto partnere – Lenkijos operatore „Gaz-System“.

Vyriausybė nutarimo projekte teigiama, kad naujas Lenkijos techninis sprendimas, keičiant dujotiekio trasą, galėtų apie 10 proc. padidinti dujų transportavimo iš Lietuvos į Lenkiją pajėgumus Klaipėdos SGD terminalo veiklos efektyvumą, be to, galėtų padidėti Europos Sąjungos finansinės paramos Lietuvai intensyvumas, turėtų būti perskirstytos Europos infrastruktūros tinklų priemonės („Connecting europe facility“, CEF) lėšos tarp Lietuvos ir Lenkijos.

Lenkija rugsėjo pradžioje pareiškė ketinanti dėl aplinkosaugos reikalavimų keisti dujotiekio trasą ir ją tiesti iki kitos kompresorių stoties Holovčyce, netoli Baltarusijos sienos – pastaroji nuo Rembelščyznos, iki kurios buvo planuota ankstesnė trasa, nutolusi apie 150 kilometrų ir yra arčiau Lietuvos.

Skaičiuota, kad bendra GIPL projekto vertė – 558 mln. eurų, investicijos Lietuvoje – 136 mln. eurų. Dar 55 mln. eurų Lietuva turėtų kompensuoti Lenkijai už dujotiekio statybas. Tačiau nutarimo projekte nurodoma, kad ši kompensacija galėtų mažėti, keičiant trasą Lenkijoje ir mažėjant projekto šioje šalyje išlaidoms.

Pagal pernai spalį tarp „Amber Grid“, „Gaz-System“ ir ES Inovacijų ir tinklų vykdomosios agentūros pasirašytą sutartį, GIPL projektui skirta iki 295,4 mln. eurų ES parama. „Amber Grid“ darbams Lietuvoje skirta iki 55 mln. eurų parama, dar 27,5 mln. eurų skirti kompensuoti Lenkijai.

Dujotiekio ilgis – 522 kilometrų, iš jų 165 kilometrai – Lietuvos teritorijoje.

Temos: 1 Amber Grid, AB
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką