Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Dėl saulės jėgainės „nudegę“ norvegai stabdo investicijas Lietuvoje

saulės baterijų elektrinė
Jurgitos Lapienytės nuotr. / Saulės baterijų elektrinė
Šaltinis: 15min
0
A A

Tarp įmonių, investavusių į saulės energetikos plėtrą Lietuvoje, yra ir norvegų kapitalo investicinė bendrovė „Siva Scaninvestment“, valdanti pramonės parką Panevėžyje. Įmonės direktorius Geiras Reiersenas teigia, kad nors ir sveikino Lietuvos iniciatyvą pasukti atsinaujinančios – „žaliosios“ – energetikos kryptimi, bet permainingais lyg pavasario orai politikų sprendimais yra taip nusivylę, kad stabdo jau suplanuotas investicijas Lietuvoje.

Investavo dėl ekologijos

Anot G.Reierseno, energetika nėra pagrindinė jo vadovaujamos įmonės veiklos rūšis, todėl esą sprendimas investuoti į saulės jėgainę buvo priimtas ne tiek dėl būsimo pelno, kiek siekiant prisidėti prie pažangios Lietuvos iniciatyvos. „Žinoma, investicinės projekto sąlygos buvo patrauklios. Vis dėlto, sprendimą investuoti lėmė tai, kad Norvegijoje „žaliosios“ technologijos yra labai vertinamos ir skatinamos, todėl nudžiugome, kad ir Lietuva pasuko šia kryptimi“, – teigia jis.

Verslininko tikinimu, ligšiolinės investicijos į saulės jėgainę tebuvo pirmasis žingsnis, įmonės biure jau buvo planuojamos tolesnės investicijos į „žaliuosius“ procesus ir iniciatyvas.

Politikai įvarė šoką

Daiva Masiliūnienė, „Siva Scaninvestment“ vykdomoji vadovė Lietuvoje, prisimena, kad sužinojus apie politikų netikėtai pakeistus elektros (saulės energijos) tarifus buvo šokiruota, esą ji nežinojo, kaip tai reikės paaiškinti norvegams – įmonės valdybai ir akcininkams. „Noriu perduoti aiškią žinią – investuotojai iš Norvegijos dabar jaučia nepasitikėjimą Lietuva dėl įstatymų nestabilumo“, – tvirtina įmonės atstovė.

Bendrovės pranešime primenama, kad gaunant leidimus plėtoti saulės elektrines, investuotojams buvo žadamas 1,44 Lt/kWh supirkimo tarifas (elektrinėms iki 30 kW galios), tačiau, jau pradėjus investicijas į saulės elektrinių statybą, tarifas sumažintas  iki 0,69 ct/kWh ir įsigalioja gavus leidimą gaminti elektros energiją.

Investuotojai pagrįstai tikėjosi,  kad 1,44 Lt/kWh tarifas jiems galios 12 metų.

Vykdomoji vadovė apgailestauja, kad dėl neatsakingų politikų žingsnių apie tolesnes jos atstovaujamos įmonės investicijas šalyje negali būti nei kalbos – jos  stabdomos. „Valdyba manęs klausia: kaip mes toliau galime vystyti veiklą, planuoti, investuoti šalyje, kurioje taip netikėtai gali būti pakeisti įstatymai“, – požiūrį paaiškina verslininkė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką