Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 26d. 16:20

EK iš dalies finansuos Kruonio HAE tyrimus

Richardas Bransonas į Lietuvą atvyko šeštadienį
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kruonio HES

Europos Komisija (EK) iš dalies finansuos Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) polių lauko ir infrastruktūros tyrimus – tam ES skirs iki 62,5 tūkst. eurų. Likusias lėšas skirs elektrinę valdanti „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG).

LEG pranešė, kad šie tyrimai reikalingi, ruošiantis elektrinės plėtrai, įrengiant 5-ąjį hidroagregatą. Jie įvertins, ar dabartinė 1985 metais įrengto polių lauko, ant kurio būtų statomas naujas vamzdynas, būklė atitinka projektinius reikalavimus.

„Norime, kad nuo sprendimo įrengti 5-ąjį hidroagregatą iki jo paleidimo praeitų kuo mažiau laiko, todėl jau šiandien atliekame visus galimus paruošiamuosius darbus, tarp kurių yra ir šie tyrimai. Išankstinis pasiruošimas gali padėti gerokai sumažinti galutinę šio projekto kainą“, – pranešime sako „Lietuvos energijos gamybos“ valdybos pirmininkė ir generalinė direktorė Eglė Čiužaitė.

EK pritarė daliniam finansavimui pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (EITP, angl. Connecting Europe Facility).

Šiemet planuojama atlikti polių betono stiprumo tyrimus, įvertinti betono savybes. Taip pat bus tiriama Kruonio HAE aukštutinio baseino šlaito polių lauko geologija, grunto stiprumas bei elektrinės pagrindinio pastato dalies, kurioje bus naujas generatorius-turbina, betono būklė.

Pernai birželį LEG, ištyrusi galimybes statyti naują agregatą,skelbė, kad jis vargiai galėtų gaminti elektrą, tačiau būtų tinkamas, Baltijos šalyse užtikrinant trūkstamą galios rezervą.

Pasak LEG, dabar pakanka 900 megavatų jėgainės galios, tačiau ateityje ją galima plėsti, kad sinchronizuojant Baltijos šalis su Vakarų Europa, pakaktų elektros gamybos rezervo.

Bendrovės skaičiavimais, statyti naują 225 MW galios agregatą vien norint prekiauti elektra neapsimokėtų, nes nutiesus jungtis su Švedija ir Lenkija, skirtumas tarp pikinės elektros kainos dieną, kai Kruonio HAE gamina elektrą, ir naktį, kai pigią elektrą ji naudoja baseinui užpildyti, yra sumažėjęs. 2015 metais piko ir nakties kainos skyrėsi 1,9 karto, o 2016 metais – 1,6 karto.

Nacionalinės energetikos strategijos projekte Kruonio HAE plėtra įvardijama kaip vienas pagrindinių projektų.

Anksčiau energetikos strategijos kryptys numatė penktąjį agregatą pastatyti iki 2022 metų.

400 megavatų Kruonio HAE galios iš bendros 900 megavatų galios dabar naudojami kaip rezervas, kuris įjungiamas, sutrikus elektros tiekimui į Lietuvą. Pavyzdžiui, netikėtai sugedus jungčiai su Švedija „NordBalt“, paprastai būna aktyvuojama Kruonio elektrinė.

Kruonio HAE – vienintelė tokia elektrinė Baltijos šalyse. Kai energetinės sistemos apkrova maža ir yra daug pigios perteklinės energijos, jėgainė įjungia siurblius ir kelia vandenį iš Kauno marių į dirbtinį viršutinį baseiną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką