15min be reklamos
2023 01 30, 21:10

Energetikos ministras: elektros kainų krizė yra praeityje

Elektros kainų krizė yra praeityje, sako energetikos ministras Dainius Kreivys. Jo teigimu, tokio dydžio kainų, kurios buvo pernai vasarą, nebebus.
Dainius Kreivys
Dainius Kreivys / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

„Nėra galimybių turėti tokių kainų, kokios buvo pernai rugpjūtį. Juoba, kad dujų lubos yra įdėtos ir jos niekada neleis pasiekti tokių kainų, kokios buvo“, – pirmadienį TV3 laidai „Dėmesio centre“ sakė jis.

Paklaustas, ar elektros kainų krizė jau praeityje, ministras atsakė: „Manau, kad taip“.

„Ta tendencija yra saugi šiai dienai, ir nemanau, kad drastiškai dujų kaina kiltų, todėl elektros kainai grįžti į tas aukštumas, kurios buvo, nėra galimybių“, – tvirtino D.Kreivys.

Jo teigimu, pigesnę elektrą lėmė sumažėjusi dujų kaina, gamtinės sąlygos bei Prancūzijoje pradėję veikti elektrinių reaktoriai.

„Dujų kainos, kurios nustato aukštutines elektros kainos ribas, yra gerokai sumažėjusios, todėl elektros kaina negali šokti į tokias aukštumas. Dar viena iš priežasčių yra ta, kad turime labai daug vėjo, yra vėjuota žiema, taip pat turime daug atlydžių, daug vandens ir čia yra viena iš pagrindinių priežasčių“, – sakė energetikos ministras.

„Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad Prancūzijoje paleista visa eilė reaktorių. Vasarą apie 40 proc. tų reaktorių stovėjo, dabar didžioji jų dalis dirba. Todėl situacija yra radikaliai pasikeitusi“, – aiškino D. Kreivys.

„Bet svarbiausia dedamoji yra ta, kad dujų kainos yra rekordinėse žemumose negu buvo prieš metus“, – pabrėžė jis.

Anot ministro, ateities sandoriuose taip pat neprognozuojama labai aukšta dujų kaina, manoma, kad ji liks dabartiniame lygyje.

„Tačiau labai sunku prognozuoti, kokia situacija bus, kai Vokietija pradės pildyti savo saugyklas“, – pridūrė D.Kreivys.

Vidutinė sausio mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina Lietuvos kainų zonoje yra 103,06 euro už megavatvalandę (MWh), gruodį ji siekė 264,28 euro. 2022-ųjų rugpjūtį elektros kaina buvo pasiekusi piką – vidutinė šio mėnesio kaina biržoje Lietuvoje siekė 480,39 euro už MWh.

Praėjusių metų rugpjūčio 17 dieną elektros biržos „NordPool“ Baltijos šalių zonoje didmeninė valandos kaina buvo pasiekusi didžiausią galimą 4 tūkst. eurų už MWh ribą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Požymiai, kada jau metas keisti stogą. Patarimai planuojantiems įsirengti saulės elektrinę
Reklama
Nealkoholinis „Švyturio Ekstra“ ketina skinti tarptautinių apdovanojimų laurus
Reklama
Elektromobilis, kurį galima papildyti degalinėje: didžiausi abiejų pasaulių privalumai viename
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką