Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Elektros tiekėjai vėl įsitempė: elektros kaina kopia aukštyn

Lietuvos elektros perdavimo tinklas
Litgrid nuotr. / Lietuvos elektros perdavimo tinklas
Šaltinis: energymarket.lt
0
A A

Tai, ko bijojo elektros tiekėjai, įvyko – elektros kainos biržoje vėl kopia į viršų. Per 4 dienas elektra pabrango 4,3 cento. Ir tai ne dėl krizės Kryme, o dėl to, kad Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai nusprendė paremontuoti elektros linijas.

Kaina pašoko iki 16,6 cento už kilovatvalandę

Kovo 5 dieną planiniam remontui buvo išjungta elektros perdavimo linija Latvijoje Rezeknė–Liksna. Rezultatas – elektros kaina šoktelėjo iki 16,6 cento už kilovatvalandę. Vidutinė elektros kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vasario 24–kovo 2 dienomis buvo 13,7 cento už kilovatvalandę.

Nuo kovo 10 iki 30 dienos planiniam remontui bus išjungta tarptautinė elektros perdavimo linija tarp Estijos ir Latvijos elektros energetikos sistemų Tartu–Valmiera. Kaip tai atsispindės elektros biržos švieslentėje?

„Alternatyva galėtų būti maksimalus perdavimo pajėgumų išnaudojimas importuojant elektrą iš Rytų, kuris pastaraisiais mėnesiais yra išnaudojamas iki 20 procentų Jei importuojamos elektros pasiūla būtų nepakankama, tikriausiai savo elektrą pasiūlys vietiniai elektros generatoriai, tačiau turime suprasti, kad jų gaminama elektra dažniausiai yra brangesnė už importuojamą“, – taip prieš keletą dienų situaciją rinkoje prognozavo „Litgrid“ Rinkos plėtros skyriaus vadovas Robertas Staniulis.

Nepriklausomi elektros tiekėjai nedrįsta prognozuoti kovo mėnesio kainų. Tačiau neslepia nuostabos, kad elektros linijų remontas vykdomas tokiu metu, kai elektros poreikis yra pakankamai didelis.

Elektros tiekėjai bijo net prognozuoti

Tuo tarpu nepriklausomi elektros tiekėjai nedrįsta prognozuoti kovo mėnesio kainų. Tačiau neslepia nuostabos, kad elektros linijų remontas vykdomas tokiu metu, kai elektros poreikis yra pakankamai didelis.

Anksčiau vyravo praktika, kad svarbios linijos atjungiamos remontui vasarą, kuomet yra mažiausia elektros energijos paklausa.

„Prognozuoti neįmanoma, nes, kaip ir pernai spalio mėnesį, rinkai didžiausią įtaką daro perdavimo sistemų operatorių veiksmai. Tai reiškia, kad rinka yra smarkiai įtakojama arba, galima sakyti, jos nėra“, – tik neoficialiame pokalbyje sutiko savo poziciją išdėstyti vienas elektros tiekėjo atstovas.

„INTER RAO Lietuva“ komunikacijos vadovas Juozas Ruzgys buvo atviresnis: „Situacija elektros energijos rinkoje, net ir nutraukus tarp trijų Baltijos valstybių sistemų operatorių pernai kovo mėnesį pasirašytus susitarimus, yra iš esmės nepasikeitusi ir pralaidumų skaičiavimo principai yra išlikę tokie patys. Tad, susiklosčius tam tikroms nepalankioms aplinkybėms, kurios niekaip nepriklauso nuo elektros importuotojų iš trečiųjų šalių, gali susidaryti situacija, panaši į buvusią pernai trečią ketvirtį. Pernai spalio mėnesį vidutinė elektros kaina biržoje buvo 22,1 cento už kilovatvalandę.“

Sumažėjusi konkurencija didina kainas

Dėl pernykštės elektros kainų krizės savo veiklą buvo priversti nutraukti 5 nepriklausomi elektros tiekėjai. Dėl to rinkoje sumažėjo konkurencingų pasiūlymų – elektros kaina verslui šoktelėjo.

„Šiuo metu nepriklausomi tiekėjai, gavę potencialių klientų kreipimąsi, ne visuomet ir ne visoms įmonėms pateikia pasiūlymų tiekti elektros energiją. Pačius palankiausius pasiūlymus paprastai gauna didžiausi elektros energijos vartotojai, turintys stabilius elektros vartojimo grafikus“, – teigė LESTO vadovas Aidas Ignatavičius.

Tai reiškia, kad smulkusis ir vidutinis verslas kol kas palikti likimo valiai – net apie 60 proc. įmonių dar nėra pasirinkusios elektros tiekėjo.

Įmonėms, kurios savo objektams nepasirinko nepriklausomo tiekėjo, LESTO užtikrina garantinio elektros energijos tiekimo paslaugą. Garantinio elektros energijos tiekimo kainą Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nustato 25 proc. didesnę, lyginant su visuomeninio tiekėjo elektros įsigijimo ir tiekimo paslaugų kainų suma.

EnergyMarket.lt

energymarket.lt
informacija
LITGRID, AB
Vadovas: Daivis Virbickas Darbuotojų sk.: 244 2015m . Pajamos: 50 - 100 mln. Eur
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką