Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Estija įspėjo, kad Rusija gali pareikalauti Baltijos šalių mokėti už sistemines paslaugas

Rusija ateityje gali pareikalauti Baltijos šalių mokėti už elektros dažnio reguliavimą, pareiškė Estijos elektros perdavimo tinklų operatorės „Elering“ vadovas Taavis Veskimagis.
Panemunės kontrolės punktas
Panemunės kontrolės punktas / VSAT nuotr.

Tikimybė yra didelė

Jo žodžiais, tokia tikimybė išaugo, Rusijai investavus į Kaliningrado srities energetikos sistemą ir padarius ją nepriklausoma nuo Baltijos valstybių. Tai Rusija planuoja išbandyti 2019-ųjų gegužės pabaigoje, 72 valandoms atjungiant Kaliningrado sritį nuo Baltijos šalių.

Lietuva, Latvija ir Estija iki šiol veikia sinchroniniu režimu posovietinės energetinės sistemos vadinamajame BRELL žiede, kuriame dažnį reguliuoja daugiausia Rusijos šiaurės vakarų regiono elektrinės.

„Tikimybė, kad Rusija gali pateikti Baltijos šalims sąskaitą už sistemines paslaugas, didėja laikui bėgant. Tiesą sakant, tame nieko neteisingo nėra, nes jie išties mums teikia dažnio reguliavimo paslaugą“, – sakė T.Veskimagis.

Lietuva, Latvija ir Estija elektros tinklų sinchronizavimą su kontinentine Europa, atsijungiant nuo BRELL, planuoja baigti 2025 metais.

Lietuva stebės bandymus Kaliningrade

Kaliningrado srityje kitų metų gegužę bus atliktas elektros tinklų izoliuoto darbo bandymas. Jis vyks maždaug dviem savaitėm anksčiau nei toks pat Baltijos šalių bandymas, būtinas, šalims sinchronizuojantis su žemyninės Europos tinklais.

Lietuvos elektros perdavimo bendrovė „Litgrid“ teigia, kad tokių bandymų Kaliningrade būta ir anksčiau, o naujas bandymas bus stebimas.

„Šįkart skiriasi tuo, kad bus ilgesnis, 3 dienų. Anksčiau būdavo trumpesni. Per „NordPool“ biržą yra iškomunikuotas pranešimas, kad bandymo laikotarpiu pralaidumai prekybai bus 0, tai yra prekyba nevyks, bus apribota. BRELL žiedas šio bandymo metu nenutrūks. Mūsų specialistai vertina šio bandymo įtaką elektros rinkai, sistemos patikimumui, ir skiria dėmesį, kad Lietuvos gyventojai nepajaustų šio bandymo poveikio“, – BNS teigė „Litgrid“ atstovė Jurga Eivaitė.

Rusijos žiniasklaida skelbia, kad šis bandymas izoliuotu režimu vyks kitų metų gegužę, užbaigus keturių šiluminių elektrinių statybas.

Nacionalinės Lietuvos energetikos asociacijos (NLEA) ekspertas Rytas Staselis teigia, kad į procesus Karaliaučiuje reikia žiūrėti ypač atsakingai, turint omenyje elektros importo iš srities mastą.

„Labai svarbu, kokių pasekmių turės gegužės 24-26 dienomis uždaromi pralaidumai tarp Kaliningrado srities ir Lietuvos. Čia jau rusų iniciatyva ir atseit jų bandymas Kaliningrado sistemos izoliuoto veikimo“, – BNS sakė R. Staselis.

„Čia jie (Rusija – BNS) labai neaiškina, jie tiesiog informuoja apie tai ir tiek žinių. Tai čia klausimas yra apie tai, kad tai yra „dovanėlė“ per Europos Parlamento rinkimus“, – pridūrė jis.

12-kos valandų Baltijos šalių elektros sistemų bandymas izoliuotu režimu vyks 2019-ųjų birželio 8 dieną.

Numatyta, kad tinklų sinchronizavimas su žemynine Europa iki 2025 metų vyks per jau veikiančią jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos „LitPol Link“ ir per naują jūrinį kabelį tarp šių valstybių. Hidroelektrinėse trijose Baltijos šalyse bus įrengti vadinamieji sinchroniniai kompensatoriai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius