15min be reklamos
2022 09 16, 16:19

Estijos įmonė kviečia mažųjų atominių reaktorių gamintojus, technologiją pasirinks 2023 m. pradžioje

Mažųjų atominių reaktorių statyvos idėją Estijoje stumianti privataus kapitalo įmonė „Fermi Energia“ ketvirtadienį išsiuntinėjo kvietimus trims įmonėms, kurių vystomos technologijos jiems pasirodė priimtiniausios – „GE Hitachi“, „NuScale“ ir „Rolls-Royce“. Jeigu branduolinės energetikos planui pritartų ir šalies vyriausybė, „Fermi Energia“ tikėtųsi pirmąją elektrą gaminti po dešimtmečio, 2032 m. Tiesa, mažųjų reaktorių technologijas dar reikia išbandyti praktiškai – nei viena iš minėtų įmonių veikiančio mažojo reaktoriaus kol kas nėra pastačiusi.
Talinas
Talinas vakaro prieblandoje / 123rf.com nuotr.

Šią naujieną bendrovė paskelbė savo tinklapyje.

Pasiūlymų su išsamiais techniniais dokumentais, reikalingais statybos sąnaudoms apskaičiuoti, iš gamintojų laukiama iki gruodžio mėnesio, o technologiją „Fermi Energia“ pasirinks 2023 m. vasarį.

Kiek anksčiau bendrovės atstovai teigė, kad pirmąją elektrą gaminti galima būtų pradėti 2032 m., rašoma Estijos nacionalinio transliuotojo ERR naujienų portale.

Idealiausia vieta, anot bendrovės atstovų, laikoma Ida Viruma (Rytų Viru) – su Rusija besiribojanti apskritis, esanti šalies Šiaurės rytuose. Ši apskritis laikomas Estijos energetikos centru.

Tuo metu Vyriausybėje laukiama atominės energijos darbo grupės, kuri turėtų ištirti, ar Estijos energetikos numatyta plėtra yra suderinama su branduolinėmis technologijomis, ataskaitos. Priklausomai nuo išvadų, Vyriausybė galėtų uždrausti arba palaiminti „Fermi Energia“ projektą.

Išsamų kvietimą dalyvauti konkurse padėjo parengti tarptautiniai „Fermi Energia“ partneriai ir akcininkai.

Atrenkant technologiją, buvo vadovaujamasi šiais kriterijais: technologinė branda, etaloninės stoties sukūrimas, ekonominis konkurencingumas ir Estijos įmonių dalyvavimas tiekimo grandinėje.

Su geriausią pasiūlymą pateikusiu dalyviu bus pasirašoma projekto rengimo ir preliminarių darbų sutartis.

„Technologiją pradėjome atrinkti dar 2019 m., tuo metu sudarėme žemėlapį su visomis naujas branduolines technologijas kuriančiomis įmonėmis, kurių tuo metu pasaulyje buvo kelios dešimtys. Kai kurios iš jų pasirodė esančios sėkmingesnės, o iš sėkmingų savo ruožtu turime pasirinkti tinkamiausią Estijos sąlygoms ir elektros energetikos sistemai, atsižvelgdami į galutinę pagamintos elektros kainą vartotojui. Visi trys konkurse dalyvavę mažųjų reaktorių gamintojai pradėjo oficialias statybos leidimų išdavimo procedūras su didžiųjų šalių reguliavimo institucijomis, ir manoma, kad pirmieji jų statomi reaktoriai elektros energiją pradės gaminti šio dešimtmečio pabaigoje“, – pranešime cituojamas bendrovės „Fermi Energia“ vadovas Kalevas Kallemetsas.

Bendrovės vadovas Kalevas Kallemetsas 2021 m.
Bendrovės vadovas Kalevas Kallemetsas 2021 m.

Anot Tarptautinės atominės energijos agentūros, mažieji moduliniai reaktoriai (angl. small modular reactors, SMR) yra apibrėžiami kaip pažangūs reaktoriai, gaminantys iki 300 MWe elektros energijos iš vieno modulio.

Palyginimui, prieš dešimtmetį Lietuvoje siūlytos Ignalinos atominės elektrinės vieno reaktoriaus galingumas turėjo siekti 1350 MWe.

Tokie reaktoriai pasižymi pažangiomis inžinerinėmis savybėmis, gali būti naudojami kaip vieno arba kelių modulių jėgainės ir yra suprojektuoti taip, kad būtų gaminami gamyklose ir siunčiami į komunalinių paslaugų įmones įrengti, kai atsiranda poreikis, rašoma TATENA tinklapyje.

Pasaulyje yra apie 50 SMR projektų ir koncepcijų. Dauguma jų yra įvairiose kūrimo stadijose, o kai kurios iš jų, kaip teigiama, jau beveik priartėjo prie paleidimo stadijos.

Mažieji reaktoriai taip pat laikomi pigesniais, nes jiems statyti naudojami gamykloje pagaminti komponentai, jų statybos laikas taip pat turėtų būti trumpesnis, kas padėtų sumažinti vėlavimo riziką ir su tuo susijusias išlaidas.

Vis dėlto ši technologija pasaulyje dar tik žengia pirmuosius žingsnius ir realiai įvertinti, kiek pažadai pagrįsti bus galima tik praktiškai juos išbandžius.

Nei viena iš minėtų bendrovių, į kurias kreipėsi Estijos įmonė, pastačiusi veikiančių SMR.

„Visos trys bendrovės per pastaruosius kelerius metus pasiekė projektavimo brandą, o tai suteikia nemažai tikrumo dėl projektų įgyvendinamumo“, – rašoma pranešime.

Bendrovė „Fermi Energia“ teigia, kad pavykus pastatyti planuojamą reaktorių, ilgailaikė fiksuota elektros kaina jos klientams „prasidėtų nuo 55 eurų/MWh“.

„NuScale“ ir „GE Hitachi“ yra bendrovės, kurioms finansinę paramą teikia Jungtinių Valstijų vyriausybė, o Didžiosios Britanijos vyriausybė investavo 210 mln. svarų sterlingų į „Rolls-Royce“ mažų modulinių reaktorių kūrimą.

Iki šiol, kaip etalonine technologija, „Fermi Energia“ rėmėsi „GE Hitachi“ projektuojamu BWRX-300 reaktoriumi. Šio reaktoriaus statybos aikštelė jau įrenginėjama netoli Toronto (Kanada).

Bendrovės „NuScale“ ir „Rolls-Royce“ planuoja pradėti pirmąsias statybas artimiausiais metais, rašoma pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką