Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Komisija patvirtino sustabdžiusi Ignalinos AE uždarymo projekto finansavimą

Ignalinos atominė elektrinė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Ignalinos atominė elektrinė
Šaltinis: BNS
0
A A

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), palaikomas tarptautinio Ignalinos AE (IAE) eksploatavimo nutraukimo rėmimo fondo donorų, nusprendė sustabdyti vieno Ignalinos AE uždarymo projekto finansavimą, oficialiai pranešė Europos Komisija (EK).

Projektas apima laikinos panaudoto branduolinio kuro saugyklos statybą ir saugojimo konteinerių, kurie bus panaudoti dviejų reaktorių kurui, tiekimą, teigiama Komisijos pranešime.

Šis sprendimas buvo priimtas atsižvelgus į tai, kad IAE operatorė ir projektą įgyvendinantis Vokietijos įmonių „Nukem“ ir GNS konsorciumas iki šiol nesugebėjo išspręsti jau ilgiau kaip dvejus metus trunkantį ginčą dėl konkretaus projekto įgyvendinimo.

Du reaktoriai gali būti išardyti, tik pašalinus iš jų panaudotą kurą, kuris turi būti saugiai saugomas specialioje saugykloje, todėl vėlavimas įgyvendinant saugyklos projektą gali gerokai užvilkinti visą uždarymo procesą, rašoma Komisijos pranešime.

Komisija, kaip viena pagrindinių tarptautinio Ignalinos AE uždarymo fondo donorų, ragina abi šalis skubiai susitarti dėl projekto įgyvendinimo.

Per pastaruosius dvejus metus Komisija dėjo daug pastangų, siekdama paremti IAE ir rangovo dialogą ir padėti jiems išspręsti ginčą, taip pat įvairius techninius klausimus.

Komisija tikisi, kad finansavimo sustabdymas paskatins šalis aktyviau siekti susitarimo.

Jeigu šalys išspręs nesutarimus, finansavimo sustabdymas gali būti atšauktas ir lėšos vėl galėtų būti mokamos. Tačiau jeigu susitarimas nebus pasiektas, šie pinigai vis vien gali būti panaudoti kitiems tikslams.

Tačiau jėgainės vadovas Žilvinas Jurkšus pabrėžia, kad dėl nuo 2010 metų nebeveikiančios jėgainės saugumo baimintis nereikia.

„Saugumo požiūriu niekas nesikeičia. Dėl to nereikia baimintis. Vienas trečdalis kuro iš antrojo reaktoriaus jau iškrauta į laikinus baseinus. Jokios kritinės situacijos būti negali“, – BNS penktadienį sakė Ž.Jurkšus.

Anot jo, kalbama apie maždaug 100 mln. eurų (apie 345 mln. litų) laikiną finansavimo sustabdymą projektui, kurio bendra vertė yra apie 193 mln. eurų.

Uždaryti IAE Lietuva įsipareigojo Stojimo sutartyje. Komisija teikia finansinę paramą, kad padėtų Lietuvai įgyvendinti šią užduotį. Iš bendrų 2,8 mlrd. eurų eksploatavimo nutraukimo sąnaudų Europos Sąjunga (ES) įsipareigojo iki 2013 metų pabaigos skirti 1,37 mlrd. eurų.

Jei sprendimų nebus rasta, donorai gali visiškai sustabdyti kontrakto su Rusijos kapitalo Vokietijos įmonių „Nukem“ ir GNS konsorciumu finansavimą, sako jėgainės vadovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką